Początek XXI wieku to era wszechobecnej miniaturyzacji. Telefony komórkowe stawały się mniejsze i cieńsze, laptopy powoli zaczynały mieścić się w naszych plecakach, a konsole do gier mogliśmy zabierać wszędzie. Wydane w 2005 roku PSP(Play Station Portable) zrewolucjonizowało świat handheldów, oferując jakość grafiki i rozgrywki porównywalną z konsolami stacjonarnymi, jednocześnie mieszcząc się w naszej kieszeni. Z okazji 20 lat od premiery PSP, oto lista najlepszych (naszym zdaniem) gier na małą konsolkę Sony
God of War: Chains of Olympus
Seria God of War od lat jest znana jako jedna z perełek dostępnych na konsolach Play Station, nic dziwnego zatem iż i PSP doczekało się swojej własnej odsłony. Chains os Olympus przenosi nas w mityczny świat Kratosa, osadzając akcję przed wydarzeniami z pierwszej części serii. Łącząca brutalne sceny walki z łamigłówkami logicznymi rozgrywka zapewnia godziny zabawy, a grafika sprawia, iż Chains of Olympus zapewnia rozrywkę na równi edycjami na domowe konsole.
Seria Grand Theft Auto: Vice City Stories i Liberty City Stories
PSP projektowane było jako przenośna wersja PS2, co pozwalało na projektowanie bardziej zaawansowanych gier. Znane z serii Grand Theft Auto studio Rockstar wykorzystało potencjał małej konsolki w 100%
GTA Liberty City Stories i Vice City Stories to pełnoprawne tytuły, na równi z GTA III, Vice City czy San Andreas. Liberty City Stories zabiera nas do znanego “trójki” miasta, przedstawiając nam historię Toniego Ciprianiego, jednego z pobocznych bohaterów trzeciej odsłony hitu Rockstara. Vice City Stories natomiast, wrzucało nas z powrotem do wzorowanego na Miami Vice City: pełnego pastelowych kolorów, wszechobecnych ludzi na wrotkach i rewelacyjnej muzyki lat 80. Obie gry zadziwiały swobodą rozgrywki, szczegółowością świata i dopracowanym sterowaniem, szczególnie biorąc pod uwagę ograniczenia sprzętowe PSP.
Little Big Planet
Przygody szmacianki o imieniu Sackboy z marszu podbiły serca graczy na całym świecie, nic dziwnego zatem iż Sony postanowiło przenieść cały urok świata Little Big Planet na mały ekran. Mimo braku znanego z PS3 trybu wieloosobowego, gracze dostali możliwość tworzenia własnych poziomów dzięki prostego, ale intuicyjnego edytora.
Gran Turismo
Teraz coś dla fanów wyścigów. Gran Turismo to jeden z najlepszych publicznie dostępnych symulatorów wyścigowych, często wymieniany obok takich gigantów branży jak IRacing czy Assetto Corsa. Handheldowa odsłona cyklu dawała nam możliwość jazdy po naszych ulubionych torach wyścigowych prowadząc jeden z ponad 800 dostępnych w grze pojazdów. Gra miała swoje limitacje, edycji Gran Turismo na PSP brakowało chociażby trybu kariery czy komponentu sieciowego, sterowanie również było mniej precyzyjne z racji ograniczeń sprzętowych małej konsolki. Mimo wszystko jednak, Gran Turismo było technologicznym popisem, udowadniającym jak wiele jest w stanie “uciągnąć” przenośne Play Station.
Ratchet & Clank
Seria Ratchet & Clank to klasyczna platformówka Sony, pełna lekkiego humoru i nieskomplikowanej rozgrywki. Na PSP trafiły dwie odsłony cyklu: Size Matters i Secret Agent Clank. Ta pierwsza to klasyczna, platformówkowa odsłona serii, przenosząca znane mechaniki na mały ekran. Secret Agent Clank natomiast, włącza do gry elementy szpiegowskiego thrillera, dając główną rolę ulubionemu robotowi fanów. Mimo ograniczeń wynikających z designu konsolki, sterowanie jest przyjemne i intuicyjne w obu odsłonach, dając frajdę z rozgrywki na długie godziny.
Tekken: Dark Resurrection
Bijatyki pokroju Mortal Combat czy właśnie serii Tekken to ciesząca się niezmienną popularnością nisza gier wideo. Fala popularności tego typu gier nie ominęła też PSP na które wydany został Tekken: Dark Resurrection. Gra oferuje ponad 30 postaci, każda z unikalnym stylem walki, oraz tryby, od arcade po survival. Płynna animacja i szczegółowe modele postaci robią wrażenie po dziś dzień, tym bardziej znając sprzętowe ograniczenia PSP. System walki był skomplikowany, ale przystępny, co przyciągało zarówno weteranów, jak i nowicjuszy tego typu gier.
Burnout: Legends
Seria Burnout zawsze była czymś w styku Saints Row świata gier wyścigowych. Powstały pierwotnie jako prześmiewczy “klon Need For Speed” cykl gwałtownie znalazł swoją własną niszę, z dala od hitowej serii EA. Burnout Legends, to gra która zebrała najlepsze elementy serii Burnout, oferując szalone wyścigi, tryb Crash z widowiskowymi kraksami i pościgi policyjne. Gracze mogli niszczyć rywali, ścigać się na zatłoczonych trasach i zdobywać punkty za ryzykowne manewry, intuicyjne sterowanie i dynamiczna ścieżka dźwiękowa jedynie potęgowały adrenalinę.
Assassin’s Creed: Bloodlines
Pora na coś dla fanów skradania. Seria Assassin’s Creed to po dziś dzień niemal definicja gry skradankowej. Assassin’s Creed: Bloodlines przenosiło skrytobójczą sagę na PSP, kontynuując historię Altaïra po wydarzeniach z pierwszej części. Gra oferowała otwarty świat, dając graczom dość duży kawałek Cypru, gdzie mieli okazję wykonywać misje, skakać po dachach i eliminować cele w charakterystycznym dla serii stylu.
Minecraft PSP
Teraz coś… nie do końca legalnego. PSP w czasie swojej świetność było znane ze słabości swoich zabezpieczeń, przez co niesamowicie łatwo było uruchomić na konsolce nieautoryzowane gry. To doprowadziło do rozwoju piractwa, ale też tak zwanej sceny homebrew. Tytuły przygotowywane przez domorosłych programistów często wyciskały z urządzenia Sony siódme poty, a omawiany przez nas port kultowego Minecrafta nie jest tu wyjątkiem.
Minecraft to swego rodzaju Doom naszych czasów. I tak jak kultową strzelankę uruchamia się na czymkolwiek co, choćby w minimalnym stopniu, spełnia definicję komputera, i Minecrafta odpala się teraz na niemal każdym sprzęcie. Przygotowywany w pojedynkę port gry na konsolkę Sony zadziwia rozmachem. Port oferuje podstawowe mechaniki Minecrafta: survival i kreatywne budowanie, wraz z prostymi strukturami i generowaniem terenu. Choć ograniczony w porównaniu do oficjalnych wersji – brakuje tu chociażby częstych aktualizacji czy trybu multiplayer(choć ten ma podobno powstawać) – port zachwyca ambicją i otwartością.
Dwadzieścia lat a przez cały czas bawi
Mimo 20 lat na karku PSP przez cały czas ma swoją rzeszę fanów na całym świecie, głównie dzięki bogatej bibliotece gier. Przytoczone przez nas tytuły to zaledwie wierzchołek góry lodowej – na handhelda Sony powstało ponad 2000 gier, a więc każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.