Dzielnica Nowych Technologii, czyli wielka rewitalizacja zabytkowych budynków kopalni Wieczorek będzie kosztowała kilkaset milionów złotych. Po wielu miesiącach w końcu otwarto oferty w przetargu na realizację I etapu rewitalizacji. Wszystkie przekraczają zakładany budżet.
Metamorfoza budynków dawnej kopalni „Wieczorek” w katowickim Nikiszowcu to pomysł, o którym władze miasta wspominają przy każdej możliwej okazji. To ma być największy tego typu projekt od czasów rewitalizacji „kopalni Katowice” i przekształcenia ich w Strefę Kultury. Wartość inwestycji pod nazwą Dzielnica Nowych Technologii szacuje się na 1 miliard złotych. Powierzchnia „dzielnicy” to ok. 19 tys. m kw., a cały projekt podzielono na sześć etapów. Właśnie otwarto oferty w przetargu na realizację pierwszego z nich.
Nowoczesne technologie w zabytkowych budynkach
I etap obejmie część nieruchomości znajdujących się przy ul. Szopienickiej. Inwestycja będzie polegała na rewitalizacji i adaptacji zespołu istniejących, zabytkowych budynków szybu „Pułaski” pod funkcje hub-u gamingowo-technologicznego. Konkretnie są to budynki: łaźni, lampowni, cechowni, maszynowni, sortowni, nadszybia z wieżą wyciągową, stolarni i kuźni, a także dawny schron. Poza tym w zakres prac wchodzi budowa pasażu podziemnego i rozwiązań drogowych dla skomunikowania obiektów z ul. Szopienicką (w tym budowa miejsc parkingowych), a także zagospodarowanie terenu. Wszystko ma potrwać nieco ponad 2,5 roku.
W zabytkowych przestrzeniach dawnej kopalni mają znaleźć się między innymi powierzchnie biurowe i coworkingowe, studia nagrań, laboratoria, zaplecze infrastruktury IT, a także sale konferencyjne i pomieszczenia edukacyjne. Pomysł na hub powstał się podczas jednego z finałów imprezy Intel Extreme Masters.
Ma to być wspólna przestrzeń dla firm technologicznych, producentów gier, a także środowiska związanego z e-sportem, które zajmuje się organizacją rozgrywek, turniejów i realizacją transmisji. Dlatego po realizacji hub ma oferować wynajem powierzchni (biurowych, coworkingowych i sal konferencyjnych), usługi związane z korzystaniem ze współdzielonej infrastruktury, wynajem studiów telewizyjnych i nagrań, laboratoria, zaplecze infrastruktury IT (data center, farma renderująca).
Wokół budynków pojawi się zieleń. Tak o otoczeniu opowiadał właściciel pracowni AMC, która zaprojektowała pierwszy i pracuje nad drugim etapem hubu: – Zaprojektowaliśmy duży park, który integruje te budynki. I trochę wzorem paryskiego Luwru, część dolną z ogrodem, która będzie zawierała funkcje dodane, dzięki czemu na powierzchni układ budynków pozostanie niezmieniony – mówi architekt Andrzej Chołdzyński. Projekt jest gotowy od roku. Gdy architekci rozpoczynali prace, miasto szacowało, iż wcielenie go w życie będzie kosztowało 300 mln złotych. Inwestycja okazuje się jeszcze droższa.
Dużo chętnych i o wiele za drogo
Przetarg na I etap rewitalizacji budynków po KWK „Wieczorek” został ogłoszony w na początku kwietnia tego roku. Pierwotnie oferty miały zostać otwarte po miesiącu, 23 maja. W przypadku tego zamówienia publicznego prawdopodobnie padł jednak rekord. Termin otwarcia ofert był zmieniany 11 razy. Tyle razy zmieniano również zapisy w dokumentach przetargowych. Tylko w ciągu ostatniego miesiąca zmodyfikowano ten termin trzy razy. W końcu, po ośmiu miesiącach, Katowickie Inwestycje ujawniły, ile pieniędzy zabezpieczono na tę inwestycję. Miasto chce wydać na I etap 399,8 mln złotych. Wiadomo także jakie było zainteresowanie firm. Swoje oferty złożyło ośmiu wykonawców. Wszystkie zdecydowanie przekraczają budżet. Najniższą cenę zaproponował Strabag Sp. z o.o – 577,1 mln zł, a najwyższą Mostostal Warszawa S.A. – 829, mln zł (wszystkie kwoty brutto). Różnica wynosi ponad 250 mln złotych. Większość ofert przekroczyła 600 mln złotych.
Niedawno w Radiu Katowice prezydent Marcin Krupa zapowiadał, iż wykonawca pierwszej fazy metamorfozy kopalni „Wieczorek” zostanie ogłoszony na początku 2025 roku. W przyszłorocznym budżecie miasta na inwestycję zabezpieczono 95 mln złotych. Jednak niewykluczone, iż przy tak drogich ofertach rozstrzygnięciem przetargu może być jego unieważnienie.
wizualizacje: AMC – Andrzej M. Chołdzyński Sp. z o.o.
Łukasz Kądziołka