Chmura smogu nad Niemcami. Eksperci zza Odry obwiniają Polskę

news.5v.pl 3 godzin temu

Niemcy mierzą się z problemem smogu. Tamtejsi eksperci twierdzą, iż pogłębiają go zanieczyszczenia sunące znad Polski

Niemiecka Federalna Agencja Środowiska przekazała, iż jakość powietrza nad RFN jest fatalna, a znaczna część chmury smogu napłynęła z Polski. Według tamtejszych specjalistów zanieczyszczenia pochodzą z naszych elektrowni węglowych i prywatnych systemów grzewczych opalanych właśnie tym surowcem.

Federalna Agencja Środowiska (UBA) poinformowała, iż powietrze w Niemczech „jest dramatycznie zanieczyszczone”, zaś berliński dziennik „BZ” podał, iż smog nad stolicą utrzymuje się od kilku dni. Jak stwierdza Ute Dauert z UBA, cytowana przez gazetę, połowa zanieczyszczeń nadciągnęła wraz z chmurą znad Polski, a jedynie 12 proc. to pochodzi z RFN.

Z doniesień niemieckich ekspertów wynika, iż w Hamburgu 35 proc., a w Dreźnie i Hanowerze po 25 proc. pyłu zawieszonego pochodzi zza wschodniej granicy kraju. „BZ” przekazał, iż chmura smogu w Polsce miała powstać z „elektrowni węglowych i prywatnych systemów grzewczych opalanych węglem”.

ZOBACZ: Ograniczenia dla rosyjskich dyplomatów. Niemcy blokują europejską inicjatywę

UBA publikuje też aktualizowaną mapę zanieczyszczonego powietrza nad Niemcami. Wynika z niej, iż w piątek stężenie cząsteczek 2,5 PM było tak duże niemal w całym kraju, iż prawie wszystkie regiony oznaczono czerwonym kolorem.

Chmura smogu wisi nad Niemcami. Eksperci wyliczają możliwe choroby

Prof. dr Hartmut Herrmann z Instytutu Badań Troposferycznych im. Leibniza ostrzegł na łamach pisma, iż „cząstki pyłu zawieszonego utrzymują się kilka dni, zwłaszcza w suchych warunkach bez opadów”. To właśnie dlatego niemieckie powietrze ma być zanieczyszczone przez smog ze wschodu.

Urzędy ds. ochrony środowiska w dotkniętych krajach związkowych we współpracy z federalną UBA zalecają „osobom wrażliwym, aby unikały fizycznie forsownych aktywności na świeżym powietrzu”. Niemieccy eksperci ostrzegają obywateli, iż taki stan powietrza może przyczynić się do wielu chorób, w tym raka płuc, zwału serca czy udaru.

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Idź do oryginalnego materiału