Dobra na każdą okazję- nie tylko od święta! Recenzja: Gra z Jajem

itomigra.blogspot.com 1 rok temu

Chwilę przed świętami wpadła nam do kolekcji ciekawa propozycja. Nie taka nowa- bo premierę miała już jakiś czas temu- ale odświeżona. A adekwatnie rozszerzona! Trochę nas zdziwiła okazja- bo jajka to raczej dysonans klimatyczny, jeżeli chodzi o Boże Narodzenie... W każdym razie- jak się przekonacie- wpasowała się idealnie.

Informacje/Pierwsze Wrażenia:


Gra z Jajem: Edycja Rozszerzona
to mała imprezowa karcianka, która potrafi zabawić niemały tłum. Przeznaczona jest dla 2-8 osób, z ukończonym ósmym rokiem życia. Partia według pudełka przewidziana jest na około 20 minut. Wydawcą na polskim rynku jest Muduko- i to właśnie im dziękujemy za przekazanie egzemplarza do recenzji.


Jeśli zgadujecie, o czym gra jest- to pewnie tak jak my przy pierwszym wrażeniu- jesteście w błędzie. Jajka sugerują swoje- ale jak się lepiej przyjrzeć okładce- to ulegnie się iluzji, iż kura, lis i pies siedzą w popcornie. I wiecie co? To prawdopodobnie zamierzony efekt, bo gra jest o kręceniu filmu! W środku znajdziemy talię kart (podstawową i kilka elementów rozszerzenia), punktowe jajca i instrukcję.

Zasady:


Kręcimy film! Przygotowujemy sobie talię według ustaleń. Co to znaczy? jeżeli ogrywamy podstawę to wtasowujemy 15 jajek, 10 kur i 10 lisów. jeżeli chcemy sobie podnieść poziom trudności i skomplikowanie, to gra oferuje sporo opcji. Można dodać psy, Wieśka, koguta, lisa przebranego za kurę... lub stworzyć edycję dedykowaną pod konkretne święta. Jest Mikołaj, Wiesiek w stroju Mikołaja, czekoladowe kury, pisanki i zające!


Gdy ustalimy, na jakim poziomie gramy i przetasujemy karty, możemy rozpoczynać. W Grze z Jajem jeden uczestnik przyjmuje rolę Reżysera. On odpowiada za kręcenie i tempo rozgrywki. Rola ta jest przechodnia. Runda wygląda w taki sposób, iż Reżyser wykłada na środek karty, a uczestnicy- jeżeli stwierdzą, iż w filmie wystąpiło już 5 jaj- muszą tworzony stosik przyklepać i powiedzieć "cięcie!". To wszystko?


Oczywiście, iż nie! Karty mają zależności- kura siada na jajo, lis zjada kurę, pies płoszy lisa, lis przebrany za kurę unika psa, jajo strusia jest liczone podwójnie, a Wiesiek zgarnia wszystkie jaja, które się wcześniej pojawiły i są dostępne (niezasłonięte przez kurę). Proste, prawda? A jest tego jeszcze więcej- jajo opakowane w papier prezentowy, czekoladowa kura, Mikołaj itp. W każdym z przypadków liczymy do 5 widocznych (dostępnych, niezasłoniętych) jaj. Gra toczy się do momentu, aż ktoś zgarnie trzy punkty (całe jajo!).

Wrażenia:


Cieszymy się, iż mieliśmy okazję grę poznać od razu w edycji rozszerzonej, z bonusami, bo chyba na dodatki byśmy się nie doczekali! Serio. Nie spodziewaliśmy się po grze dużo- tym bardziej iż przecież podobnych tytułów jest na rynku mnóstwo!- a jednak nas zaskoczyła. Tym, iż weszła, tym, iż zaiskrzyło i tym, iż z nami zostanie.


Co ma w sobie Gra z Jajem? Jaja. Jest śmieszna, to prawda- tego się spodziewaliśmy. Dlatego też nie jest to główny powód, który ją wyróżnia. Dużo imprezówek nas bawi. Podobnie z grafiką. Doskonale pasuje- jest czytelna i z jajem, ale również nie ona odpowiada za sukces. Nas urzekła przede wszystkim tym... iż nas pokonała. Dzięki różnorodności i pomysłowości talii pojawiły się takie poziomy trudności, którym doświadczenie nie sprostało! Cieszy nas to- bo poprzeczkę trzeba sobie podnosić.


Czy zatem gra jest nie do przejścia? Dajcie spokój. Nie tak się powinno ją rozpatrywać. Gra z Jajem powinna być postrzegana, jako obowiązkowy tytuł w każdej rodzinnej kolekcji. Poza oczywistościami- jak poprawa pamięci i koncentracji- główne jej zalety to: proste zasady, a jednocześnie mnóstwo poziomów trudności i wariantów, angażująca rozgrywka, niezależność językowa i kompaktowość (łatwa do zabrania wszędzie), brak wymagań jeżeli chodzi o miejsce do gry, dobra skala- działa w dwie i więcej osób (choć wiadomo, przy grupie weselej) oraz niska cena. Cieszymy się, iż mieliśmy okazję grę wypróbować i będziemy ją polecać!

Plusy:

+ proste zasady
+ dynamiczna i angażująca rozgrywka
+ sporo wariantów, opcji i poziomów trudności
+ śmieszne grafiki
+ poprawia pamięć
+ ćwiczy koncentrację
+ można zagrać choćby w 8 osób!
+ niezależna językowo
+ kompaktowa
+ niska cena

Minusy:

- dość delikatne karty (warto zakoszulkować)

T.
Przydatne linki:
złapiecie nas na Instagramie
TUTAJ popiszecie sobie z nami na Facebooku
TUTAJ poczytacie o grze w serwisie Planszeo
Idź do oryginalnego materiału