Dolny Śląsk „Doliną Krzemową”? Echa rozmów na Forum Ekonomicznym w Karpaczu

4 miesięcy temu

— Rozmawiamy o sztucznej inteligencji. Tutaj na Forum Ekonomicznym bardzo dużo będziemy mówić o nowych technologiach, ponieważ dzisiaj jest to wszechobecne. Jest to technologia, od której nie uciekniemy, tylko musimy pamiętać, iż wraz z plusami ma też ona swoje zagrożenia i o tym musimy pamiętać, o tym trzeba rozmawiać i po to też są takie fora, żeby poznawać możliwości, ale też zagrożenia — podkreśla Michał Rado, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

— W tym roku, i to chyba wszyscy wiedzą, bardzo mocno dominują nowe technologie, bardzo mocno dominuje sztuczna inteligencja, bardzo mocno dominuje innowacyjność. Ci nowi liderzy, te nowe pokolenia, które z jednej strony bardzo gwałtownie rozwijają nasz świat, bardzo gwałtownie zdobywają wiedzę, bardzo mocno są tacy zadomowieni w tym rozwoju. Natomiast też z drugiej strony, bo też taki panel mamy, ci młodzi ludzie, ci nowi liderzy przestali podejmować taką systemową naukę i coraz ich mniej chciałoby pójść na takie pięcioletnie tradycyjne studia. I to jest też interesujące zjawisko, o którym tutaj będziemy rozmawiać — dodaje Renata Granowska, wiceprezydent Wrocławia.

Adam Łabęcki z firmy IDENT wyjaśnia, do czego sztuczna inteligencja wykorzystywana jest w firmie, którą reprezentuje na forum.

— Jesteśmy firmą, która dostarcza rozwiązania, system do automatycznej weryfikacji dokumentów tożsamości, to znaczy sprawdzamy, czy dokument jest prawdziwy i automatycznie porównujemy osobę, która znajduje się na dokumencie i przed kamerą. Może słyszeli Państwo o zakładaniu konto na „selfie”. Konto na „selfie” w większości banków w Polsce dostarczamy rozwiązanie. Nasz system porównuje, czy osoba znajdująca się na dokumencie jest tą osobą, która znajduje się przed kamerą. Bez znaczenia jest fakt, czy ta osoba zmieniła swój wygląd, wizerunek. Ja kiedyś posiadałem włosy, wyglądałem trochę inaczej. System nie ma problemu z tym, aby rozpoznać, czy osoba na dokumencie sprzed wielu lat to ta sama osoba co przed kamerą — wyjaśnia Adam Łabęcki, przedstawiciel firmy Identt, uczestnik forum.

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest również przy współpracy międzynarodowej.

— Wspólnie chcemy tworzyć takie nowe inicjatywy środkowo-europejskie nakierowane na rozwój nowych technologii, na rozwój półprzewodników, na rozwój mikroprocesorów, a więc tworzyć taki obszar innowacyjnego wzrostu, który będzie absolutnie transgraniczny i absolutnie na skalę makroregionalną — podkreśla Krzysztof Hodun, dyrektor wydziału współpracy z zagranicą w urzędzie marszałkowskim.

— Musimy pamiętać, iż sztuczna inteligencja, to sztuczna inteligencja, która działa w dobrym kierunku, ale też i w złym kierunku. Pamiętajmy o tym, aby nie wierzyć we wszystko, co zobaczymy w Internecie. w tej chwili bardzo popularne przykłady prezentowane m.in. w social mediach, na Facebooku, podnoszą oglądalność tym platformom, natomiast tam są zamieszczane niesprawdzone i wymyślone treści. Zdarza się również, iż osoby, które tam występują, nigdy nie wypowiedziały przypisanych im słów. Dziś stworzenie filmu z daną osobą jest to bardzo prosty, łatwy sposób. Wykrycie jest o wiele trudniejsze. Pamiętajmy też o tym, iż rzeczy, które widzimy, to już było pokazywane wiele lat wstecz. Kłamstwo powielane staje się prawną. Jest bardzo łatwo manipulować ludźmi, którym przedstawiamy różnego rodzaju treści — ostrzega Adam Łabęcki, przedstawiciel firmy Identt, uczestnik forum.

— Uważam, iż raczej na chwilę obecną są to głównie tematy rozwojowe. To od nas zależy, jak będziemy korzystali po prostu ze sztucznej inteligencji. Z każdej opcji naukowej można zrobić broń. Natomiast tutaj na chwilę obecną sądzę, iż ci ludzie będą to odbierali jako opcje a szansy do rozwojów — dodaje Bartłomiej Kubicz, dyrektor departamentu gospodarki i promocji w urzędzie marszałkowskim.

— Rozmawiamy o sztucznej inteligencji, która absolutnie we Wrocławiu nadaje ton. Nadaje w ogóle ton w biznesie, nadaje ton w samorządach, bo przecież te wszystkie rozwiązania, nasze komunikacyjne, edukacyjne, transportowe, jednak ta sztuczna inteligencja też bardzo mocno nacisnęła na tempo tego rozwoju — mówi Renata Granowska, wiceprezydent Wrocławia.

Przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego Zygmunt Berdychowski poproszono o rozwinięcie tegorocznego hasła „Czas Nowych Liderów: razem kształtując przyszłość”, tak uzasadnił jego wybór.

— To jest czas ludzi, którzy mają nas przeprowadzić przez wszystkie meandry cyberprzestrzeni. Wtedy, kiedy jesteśmy świadkami rewolucji technologicznej, pytamy o tych, którzy mają nam pomóc. Pytamy o tych, którzy mają być naszymi przewodnikami. Jesteśmy w takiej sytuacji, w której wkraczamy w zupełnie nowy świat. Rewolucja technologiczna to tak jak kiedyś, rewolucja rolnicza, a później przemysłowa, rewolucja, która zmienia absolutnie wszystko. Dlatego dziś potrzeba nam takich ludzi. Potrzeba takich fundamentów, które oni mogą zbudować. Fundamentów, które mają zapewnić poczucie bezpieczeństwa, które mają gwarantować podejmowanie optymalnych decyzji, mają służyć rozwojowi — wyjaśnia Zygmunt Berdychowski, przewodniczący rady programowej Forum Ekonomicznego

— Musimy pamiętać o tym, iż sztuczna inteligencja bardzo ułatwia nam życie i pozwala nam usprawniać wszelkiego rodzaju procesy. Rozwiązanie, o którym wcześniej państwu opowiadałem, pozwala założyć np. konto w banku czy w jakiejś innej instytucji bez wychodzenia z domu przez 24 godziny na dobę. Nie ma konieczności udawania się do oddziału placówki danego banku. Dziś takie czynności możemy wykonywać całkowicie zdalnie w godzinach, kiedy nam pasuje — dodaje na zakończenie Adam Łabęcki, przedstawiciel firmy Identt, uczestnik forum.

Idź do oryginalnego materiału