„To może być najbardziej hardkorowa strategia w katalogu Paradoxu”. EU5 nie pójdzie na żadne kompromisy, pierwsze reakcje są entuzjastyczne
W sieci pojawiły się pierwsze relacje osób, które miały okazję zagrać w Europa Universalis 5. Wygląda na to, że Pardox tworzy grę bezkompromisową, która przytłacza złożonością swoich mechanik.

Wczoraj oficjalnie zapowiedziana została Europa Universalis 5, czyli kolejna odsłona popularnej serii z gatunku grand strategy. Wraz z ogłoszeniem w sieci pojawiło się wiele materiałów od twórców i dziennikarzy, którzy mieli już okazję ogrywać nowe dzieło Paradox Tinto. Gra zgodnie z tradycją serii jest wymagająca i potrafi przytłoczyć, ale reakcje są bardzo entuzjastyczne.
Najbardziej hardkorowa strategia dla fanów serii
Dla miłośników skomplikowanych, wielowarstwowych strategii najważniejsza wiadomość brzmi: Europa Universalis 5 nie idzie na żadne ustępstwa. Twórcy nie próbują upraszczać formuły znanej z poprzednich odsłon. Wręcz przeciwnie – gra rozwija mechaniki, które znamy z EU4, i wzbogaca je o zupełnie nowe systemy społeczne, ekonomiczne i polityczne. Już teraz niektórzy podkreślają, że złożoność tytułu przekracza wszystko, co wcześniej stworzyło studio.
To może być najbardziej hardkorowa strategia w katalogu Paradoxu - GameSpot.
Grający zwracają uwagę, że początkowe przytłoczenie jest ogromne, a zrozumienie wszystkich systemów stanowi nie lada wyzwanie nawet dla wieloletniego fana serii. Szczególnie, że na tę chwilę gra nie posiada samouczka, który nadal jest w opracowywaniu.
Nie zostało to jednak odebrane jako coś złego, a wręcz przeciwnie, złożoność to ogromna zaleta EU5. Nauka przeplatających się między sobą mechanik zajmuje sporo czasu, ale daje też ogrom satysfakcji. Dla przykładu autorka artykułu w serwisie IGN przyznała, że dopiero po 30 godzinach poczuła, że zaczęła rozumieć, co dokładnie robi.
Systemy na szczycie systemów na szczycie systemów. A gdy myślisz, że dotarłeś na szczyt? Nie. Więcej systemów – PC Gamer.
Odejście od systemu „many”
Dużą zmianą w EU5 jest odejście od abstrakcyjnego systemu określanego przez graczy jako „mana” i postawienie na rozbudowaną symulację społeczeństwa. Każda lokacja na mapie ma teraz własną populację, złożoną z różnych grup o konkretnych potrzebach, religiach, kulturach, statusie ekonomicznym i poziomie lojalności.
Zadaniem gracza jest oczywiście zadbanie o potrzeby i nastroje społeczeństwa, w przeciwnym wypadku czekają nas niekorzystne skutki jak bunty. Nowość ta została odebrana bardzo entuzjastycznie, a przy okazji zwrócono uwagę na podobieństwo do innej gry Paradoxu – Victoria 3.
Bezlitosna ekonomia
Znacznie rozbudowane zostały także systemy ekonomiczne i handlowe. Prowincje mogą gromadzić lub produkować towary w budynkach, a następnie wykorzystywać do zaspokojenia potrzeb społeczeństwa lub sprzedaży. Niektóre budynki potrzebują konkretnych towarów do działania, pracowników czy inwestycji pieniężnych. Do ogarnięcia jest tu wiele różnorodnych aspektów, takich jak dynamika rynków, czynniki wpływające na popyt i podaż czy wpływ polityki.
Czuję, że będę potrzebował co najmniej 100 godzin, żeby ogarnąć moim małym mózgiem sam handel i ekonomię – PC Gamer.
Chwila oddechu w postaci automatyzacji
Warto jednak dodać, że Paradox Tinto dodało system automatyzacji, który sprawia, że EU5 staje się nieco bardziej przystępne. Pozwoli on graczowi zautomatyzować zadania związane z konkretnymi stylami gry, dzięki czemu będzie mógł się on skupić na nauce pozostałych. To świetne rozwiązanie dla nowych graczy, które jednak ma swoje wady. AI działa bowiem w optymalny sposób, a nie dąży np. do wybranego przez nas celu poprzez konkretne działania.
Włączanie i wyłączanie go w zależności od tego, na czym się skupiałem, pozwoliło mi poznać konkretne systemy i mechanizmy bez narażania mojego kraju na zniszczenie – GameWatcher.
Z opublikowanych relacji wyłania się obraz gry bezkompromisowej i wymagającej. Europa Universalis V nie próbuje przypodobać się wszystkim – to gra tworzona z myślą o graczach, którzy chcą wejść głęboko w politykę, społeczeństwo, ekonomię i historię. Twórcy nie idą na żadne ustępstwa, a fani złożonych strategii powinni być zachwyceni.
Europa Universalis 5 zmierza wyłącznie na PC. Niestety na tę chwilę nie znamy daty premiery.