Ostatnia aktualizacja 21 kwietnia, 2023
Funkcje JavaScript odgrywają kluczową rolę w tworzeniu interaktywnych i dynamicznych aplikacji webowych. Są to bloki kodu, które można wielokrotnie wywoływać w różnych miejscach w aplikacji. Funkcje umożliwiają istotne uproszczenie kodu, ułatwiając jego utrzymanie poprzez eliminację nadmiarowych instrukcji.
JavaScript od lat należy do czołówki najpopularniejszych języków programowania. Według ankiety przeprowadzonej przez Stack Overflow w 2022 roku, JavaScript zajął 1. miejsce wśród wszystkich respondentów (65,36%), a także wśród specjalistów z doświadczeniem (67,9%). Natomiast wśród osób uczących się, uplasował się zaraz za HTML-em, zdobywając 59,79% głosów.
Składnia funkcji
Funkcje w JavaScripcie można definiować dzięki deklaracji funkcji, wyrażenia funkcji lub funkcji strzałkowych (arrow functions). Składnia funkcji ułatwia organizację kodu, a także wspiera ponowne wykorzystanie istniejących funkcji.
- Deklaracja funkcji ma postać function nazwaFunkcji(parametry) { instrukcje }.
- Wyrażenie funkcji ma formę const nazwaFunkcji = function(parametry) { instrukcje }.
- Funkcja strzałkowa to nowsza składnia, używana głównie w przypadku krótszych funkcji, zapisywana jako const nazwaFunkcji = (parametry) => { instrukcje }. Parametry są opcjonalne i mogą zawierać wartości domyślne.
W poniższym przykładzie funkcja o nazwie “powitanie” zawiera jedną instrukcję, która wyświetla na konsoli tekst “Witaj, świecie!”. Funkcja ta może być wywołana w dowolnym miejscu kodu dzięki jej nazwy oraz nawiasów okrągłych.
function powitanie() { console.log("Witaj, świecie!"); } powitanie(); // Wywołanie funkcjiDo czego wykorzystać funkcje JavaScript?
Dzięki funkcjom znacznie łatwiej i bardziej zwięźle zawrzemy w kodzie czynności, które chcemy, aby dany kod wykonał. Funkcje JavaScript umożliwiają m.in:
- Manipulację elementami DOM: Funkcje można wykorzystać do modyfikowania struktury i zawartości strony internetowej. jeżeli chcemy wprowadzić ukrywanie lub pokazywanie sekcji strony, gdy użytkownik przewija stronę lub kliknie przycisk, będziemy musieli zrobić to właśnie dzięki funkcji JavaScript.
- Obsługę zdarzeń i interakcje użytkownika: Funkcje są najważniejsze w tworzeniu interaktywnych stron, gdzie reagują na działania użytkownika. Chodzi tu o kliknięcia, ruchy myszy czy wpisywanie tekstu, a następnie wykonywanie odpowiednich działań (otwieranie modala czy wysyłanie danych formularza).
- Komunikację z serwerem i API: W tym przypadku funkcje pomagają w wysyłaniu i pobieraniu danych. Możemy na przykład pobrać listę filmów z serwisu streamingowego i wyświetlić je na stronie.
- Operacje na danych: Funkcje pomogą w sortowaniu, filtrowaniu, mapowaniu czy redukcji. Przykładem może być filtrowanie listy produktów w sklepie internetowym na podstawie wybranych kryteriów (cena lub kategoria).
W kontekście web developmentu, to właśnie funkcje pozwalają na tworzenie animacji, które dodają efekty wizualne i dynamikę na stronie. Przykładem mogą być animowane przejścia między dwoma slajdami w galerii zdjęć lub animowany pasek postępu, pokazujący stan wczytywania strony, ale za ich pomocą można stworzyć niemal każdy element.
Czytaj także: