Gaming w chmurze to luksus, którego warto spróbować

4 dni temu

Technologia rozwija się w szokującym tempie, a dotyka to również gier komputerowych. Jednych z największych osiągnięć jest granie w chmurze. gwałtownie przekonasz się, iż to nie tylko nowa zabawka dla entuzjastów, ale rozwiązanie zmieniające zasady… gry. Cloud gaming jest luksusem, który jest nową erą w dostępie do gier.

Co to jest cloud gaming?

Granie w chmurze pozwala uruchamiać gry na zdalnych serwerach, a nie na własnym sprzęcie. Wszystkie obliczenia, renderowanie grafiki czy zarządzanie grą odbywa się na zdalnych serwerach dostawcy usługi. Użytkownik odbiera jedynie strumień wideo przesyłany przez Internet. Tym sposobem nie trzeba mieć topowego sprzętu gamingowego, żeby grać w najnowsze i najbardziej wymagające produkcje. Wystarczy szybkie połączenie internetowe, a to przecież w obecnych czasach nie jest większym problemem.

Dlaczego warto wypróbować granie w chmurze?

Cloud gaming wiąże się z licznymi zaletami, które skutecznie przemawiają za tym rozwiązaniem. Tym bardziej, iż ta technologia wciąż się rozwija i z czasem będzie oferować coraz więcej. w tej chwili jednak warto zainteresować się tym zagadnieniem z kilku prostych powodów.

  • Nie musisz inwestować w sprzęt – coraz to nowsze gry wychodzą, a wraz z nimi nowe wymagania. Chcąc ogrywać nadchodzące tytuły, musisz inwestować w coraz bardziej profesjonalny sprzęt. Chyba iż grasz w chmurze. W takim przypadku, jeżeli tylko masz szybki Internet, z pewnością wystarczy komputer czy laptop, który już masz.
  • Wolna przestrzeń dyskowa – gry potrafią znacząco uszczuplić przestrzeń dyskową. W cloud gamingu również ten element zostaje wyeliminowany, ponieważ wszystko dzieje się online. Nie musisz instalować gry na swoim komputerze.
  • Ogromna baza gier – decydując się na gaming w chmurze, dostajesz wiele gier, które od razu możesz zacząć przechodzić. w tej chwili GeForce NOW oferuje blisko 2000 tytułów, a ta lista wciąż się rozszerza.
  • Oszczędność czasu – dzięki graniu w gry, możesz zaoszczędzić czas, który normalnie trzeba poświęcić na pobieranie, instalowanie, a później również aktualizowanie wybranych tytułów.

No i oczywiście mówiąc o zaletach, nie można pominąć wad. Pierwszą z nich jest to, co odstrasza najwięcej osób: płatności. Za cloud gaming trzeba zapłacić. Przeważnie. Chociaż niektórym graczom darmowe plany będą odpowiadać, to niestety są bardzo ograniczone. I tak np. GeForce Now w darmowym planie oferuje dostęp do podstawowego setupu gamingowego, a do tego wprowadza limit 1 godziny gry dziennie. Z kolei Amazon Luna oferuje możliwość gry w tytuły posiadane na innych platformach, takich jak Gog – pod warunkiem subskrypcji Amazon Prime, przy czym lista obsługiwanych tytułów jest bardzo skąpa.

Sam dostęp do gier również bywa problematyczny. O ile GeForce Now daje dostęp do wielu tytułów, to Amazon Luna prezentuje się znacznie gorzej. Amazon niestety wymaga dodatkowo miesięcznej subskrypcji Luna (oprócz subskrypcji Amazon Prime). W darmowym planie dostępne są co jakiś czas różne tytuły i można grać w nie przez ograniczony czas (zwykle od kilku do kilkunastu dni). I co prawda lista obsługiwanych produkcji powoli się rozrasta, ale nie odbywa się to zbyt szybko.

Ostatnią wadą jest prosty fakt, iż przerwy w dostępie do Internetu lub awarie po stronie dostawcy usługi cloud gamingu zwyczajnie uniemożliwiają prowadzenie rozgrywki.

Cloud gaming daje wiele możliwości

Biorąc to wszystko razem, gry w chmurze są ciekawym rozwiązaniem, które warto wypróbować. choćby w przypadku planu płatnego, długie miesiące (a choćby i lata) opłacania subskrypcji nie dorównają kosztom, jakie trzeba ponieść przy rozbudowywaniu lub kupowaniu nowego sprzętu gamingowego.

Cloud gaming jest też dobrym rozwiązaniem, jeżeli chcesz wypróbować jakąś grę, ale nie chcesz jej kupować. Wystarczy połączyć się z wybraną usługą, odpalić tytuł i gotowe. W bogatej bazie GeForce Now z pewnością znajdziesz coś dla siebie. W Amazon Luna będzie ciężej, ale też pojawiają się tytuły, którymi warto się pobawić.

Idź do oryginalnego materiału