Wyniki jednego z najnowszych badań sugerują, iż gry wideo mają bardzo pozytywny wpływ na mózg oraz szeroko pojęte zdrowie psychiczne. To zresztą nie pierwszy raz, gdy eksperci publikują tego typu wnioski. Tym samym mamy do czynienia z częściowym ukróceniem stereotypów, które przez lata były obecne w przestrzeni publicznej. Jak jednak zabawa w ulubione produkcje dokładnie wpływa na poszczególne kwestie?
Gry wideo są dobre dla naszego zdrowia?
Nieco ponad rok temu dawaliśmy Wam znać o wynikach badania, które niejako obaliły mit dotyczący negatywnego wpływu korzystania z internetu na zdrowie psychiczne. Sam fakt używania mediów społecznościowych czy aplikacji nie jest przyczyną rozwoju groźnych chorób. Mimo wszystko sieć nie sprawia też, iż ludzie są szczęśliwsi. Mamy więc do czynienia z dosyć neutralnym gruntem.
- Sprawdź także: Internet nie wpływa źle na zdrowie psychiczne. Koniec kropka
Regularnie jesteśmy świadkami badań wykazujących, iż gry wideo przynoszą szereg korzyści. Są one w stanie nie tylko poprawić koordynację, ale też pozytywne wpłynąć na zdolność orientacji w przestrzeni. Najnowsze eksperckie przedsięwzięcie udowadnia przy okazji, iż gaming sprawdza się świetnie również jeżeli chodzi o zapewnienie komfortu naszemu zdrowiu psychicznemu. Co dokładnie odkryli naukowcy i dlaczego to aż takie ważne?
Wszystko zaczęło się od interesującej loterii przeprowadzonej na terenie Japonii w czasach pandemii koronawirusa. Eksperci zainteresowali się wtedy całym przedsięwzięciem i postanowili przy okazji zbadać związek pomiędzy grami a ogólnym samopoczuciem konsumentów. Wzięto pod uwagę dokładnie 97602 odpowiedzi pozyskanych od ludzi w wieku od 10 do 69 lat. Jak się okazuje, sam fakt posiadania i używania konsoli Nintendo Switch wiązał się ze znaczącą poprawą zdrowia psychicznego (wzrost na poziomie 0,60 jednostki odchylenia standardowego).
Lepsza psychika za sprawą gamingu
Naukowcy są zgodni, iż gry wideo mają pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne i oddziaływać na nie mają przede wszystkim lekkie oraz familijne produkcje nastawione na przyjemną zabawę oraz odskocznię od szarej rzeczywistości. Co ciekawe, największy wzrost samopoczucia dostrzeżono u dziewczyn w wieku nastoletnim. Im starsza osoba, tym gaming odgrywał mniejszą rolę.
Eksperci obalili tym samym stereotyp zakładający, iż gry wideo są szkodliwe lub dostarczają wyłącznie tymczasową dawkę radości. Jest zupełnie inaczej – chodzi o długotrwały wpływ na zdrowie psychiczne oraz zadowolenie z życia. Oczywiście nie należy traktować tej rozrywki jako leku na całe zło – gdy czujecie się źle z samymi sobą, to koniecznie zaczerpnijcie pomocy psychologa lub psychiatry.
- Przeczytaj również: Trudności natury psychicznej zmorą Polaków. Pomóc może arteterapia
Mimo wszystko opublikowane wyniki badań być może zmotywują do grania osoby, które uważają produkcje wideo za stratę czasu lub coś szkodliwego. Tak nie jest!
Źródło: The Brighter Side / Zdjęcie otwierające: unsplash.com (@eugenechystiakov)