Jak grać w CSGO? Poradnik dla początkujących graczy Counter-Strike’a
Jak grać lepiej w Counter Strike: Global Offensive? Czy wystarczy tylko sprawniej strzelać, czy może od gracza wymaga się czegoś więcej? W CSGO liczy się adekwatnie wszystko: poruszanie się, znajomość mapy, odpowiednie reagowanie na dynamicznie zmieniające się sytuacje, komunikacja z innymi graczami czy choćby ustawienia myszki.
Poradnik, jak zacząć dobrze grać w Counter-Strike’a jest przeznaczony głównie dla nowych i początkujących graczy. jeżeli jesteś zaprawionym w bojach weteranem CSGO lub jakiegokolwiek CS-a, zachęcam do dzielenia się swoimi uwagami i poradami.
Postaw na odpowiedni sprzęt i dostosuj ustawienia gry
Pierwsza rzecz, od której powinieneś zacząć przygodę z CSGO, to upewnić się, czy Twój komputer podoła zadaniu i zaoferuje odpowiednią płynność. Zapytasz: ale jak to? Czy to nie gra, która zadziała choćby na kalkulatorze? Otóż nie, a ponadto to tytuł, do którego zalecane jest minimum 60 fps, a najlepiej 100-150+ fps.
CSGO wymaga przede wszystkim mocnego procesora (o wydajnym jednym rdzeniu), ale karta graficzna pozwoli Ci ustawić wyższe detale. jeżeli Twój komputer nie wyciąga tyle klatek, ile chciałbyś – dobierz nowe, odpowiednie podzespoły i zobacz, jakie ustawienia graficzne pozwolą Ci zwiększyć wydajność w CSGO małym kosztem grafiki:
- Jaki komputer do CS:GO?
- Jak zwiększyć fps w CSGO? Najlepsze ustawienia grafiki do Counter-Strike: Global Offensive
Do CSGO warto pomyśleć też o porządnym zestawie myszki i klawiatury (zwłaszcza tej pierwszej). W grach tego typu najlepiej sprawdzają się lekkie „gryzonie” (sensowne kupisz już w cenie 100-150 zł) i klawiatury mechaniczne o liniowych przełącznikach, które zapewniają szybką reakcję (np. Red czy Silver). Równie duże znaczenie może mieć monitor – najlepiej wysokohercowy, a więc 144 Hz+. Dobry sprzęt jest w stanie poprawić Twoją grę albo przynajmniej ją uprzyjemnić.
To jednak jest dopiero początek. Gdy zaczniesz grę, udaj się najpierw do ustawień i dostosuj:
- Celownik – tak, by nie zasłaniał pół ekranu. Dobierz go wedle własnego widzimisię – na przykład ja używam małej, czerwonej kropeczki. Możesz użyć do tego specjalnej mapy w Warsztacie Steam – crashz’ Crosshair Generator v3.
- DPI i czułość myszki – w oprogramowaniu lub bezpośrednio w „gryzoniu” ustaw odpowiednią pod siebie rozdzielczość. Im jest ona niższa, tym szybkość wskaźnika jest niższa. Ten parametr trzeba dobrać odpowiednio do czułości, a oba do rozdzielczości obrazu gry (im wyższa, tym generalnie postaw na wyższą czułość). Generalnie gracze CSGO używają DPI w przedziale 400-1600. Wyłącz też wszelkie wspomagacze dla swojej myszki.
Nie zalecam używać wysokich wartości DPI (1600 to maksimum, i to przy wyższych rozdzielczościach) i czułości (ta zależna od rozdzielczości myszki i gry). Sprawi ona, iż trudniej będzie wycelować dobrze w przeciwnika. To oznacza gorszą precyzję (a Twoje strzały będą częściej wtedy efektem szczęścia niż umiejętności).
Z drugiej strony – nie przesadzaj w drugą stronę. Za niskie DPI i czułość sprawią, iż nieodpowiednio gwałtownie np. odwrócisz się w stronę przeciwnika. Nie będę polecał swoich ustawień, bo te musisz sam dobrać pod siebie i swoje ustawienia gry (przede wszystkim rozdzielczość). Kluczem jest odpowiedni balans. Polecam jednak nauczyć się grać z niższymi wartościami DPI i czułości – po czasie zobaczysz efekty, iż zdecydowanie łatwiej nacelować i ustrzelić przeciwnika, bo celownik nie lata wtedy jak szalony.
Słuchaj otoczenia i nie zapomnij o dobrych słuchawkach
W grze bardziej od wzroku liczy się słuch. To on pozwoli Ci wykryć położenie przeciwnika na długo, zanim go zobaczysz. Te same reguły dotyczą także Ciebie.
Nie hałasuj, gdy wiesz, iż przeciwnik może kryć tyły, a także zwracaj uwagi na powierzchnię (na trawie nie stąpiesz tak głośno jak po posadzce). Bieganie pomocne jest tylko wtedy, gdy chcesz gwałtownie pomóc drużynie na drugim krańcu mapy albo zaskoczyć przeciwnika i błyskawicznie zmienić pozycję w chaosie walki. Nie zawsze musi Ci to wyjść, ale nie zrażaj się porażkami – zachęcam próbowania, jeżeli czujesz się pewnie co do swojego refleksu i celności.
Hałasujesz także, zmieniając broń czy skacząc – miej to także na uwadze, bo przeciwnik, który używa dobrych słuchawek, wykryje Twoją obecność dużo szybciej, niż myślisz – na podstawie Twojego głośnego zachowania. Wielokrotnie przyda Ci się więc ciche chodzenie, więc ustaw sobie je pod wygodnym klawiszem (lub przyciskiem myszy). Stosuj je rozsądnie, ponieważ przez nie często możesz spóźnić się z pomocą drużynie i przez to przegrać rundę.
Do gry nie potrzebujesz wcale gamingowych słuchawek, w przypadku których producenci przechwalają się obsługą przestrzennego dźwięku. Prawda jest taka, iż wszelkie „wspomagacze” często przekłamują dźwięk, wpływając wręcz negatywnie na pozycjonowanie.
Osobiście najchętniej polecam do gier – ogólnie, nie tylko do CSGO – słuchawki stereo powszechnie uznawane za audiofilskie, a więc takich marek, jak AKG, Audio-Technica, Beyerdynamic czy Seinheiser.
Do CSGO najlepszym wyborem wcale nie będą słuchawki zamknięte, ale otwarte lub półotwarte. Co prawda przepuszczają dźwięk z zewnątrz, co dla wielu graczy będzie niepotrzebnym rozpraszaczem, ale one oferują najczęściej bardziej optymalną scenę, dając lepsze poczucie tego, gdzie znajduje się przeciwnik, a także nie są najczęściej ciepłobasowe (a wręcz odbasowione), co też przekłada się korzystnie na pozycjonowanie. Do CSGO nie potrzebujesz słuchawek o efektownym brzmieniu, ale jak najbardziej neutralnych, precyzyjnych i oferującej odpowiednio dużą i dobrze „kreowaną” scenę.
Nie twierdzę, iż gamingowe słuchawki są zawsze gorszym wyborem – wśród nich znajdziesz udane modele, takie jak chociażby HyperX Cloud II. Na pewno ich wybór ułatwia życie. Po pierwsze, w wielu przypadkach nie musisz sobie zawracać głowy szukaniem dodatkowego mikrofonu. Po drugie tylko niektóre (te droższe) mogą wymagać lepszej karty dźwiękowej (wewnętrznej lub zewnętrznej).
Jeśli stawiasz na jakość dźwięku, lepszym wyborem będą tradycyjne słuchawki (nie headsety), ale do wielu modeli będziesz potrzebować porządnego DAC-a i ewentualnie wzmacniacza słuchawkowego, co wygeneruje dodatkowe koszty. Do poniższych modeli odradzam stosowanie zintegrowanych układów dźwiękowych, bo dźwięk nie będzie dobry. Wręcz odczujesz, iż wyrzuciłeś pieniądze w błoto.
Jeśli miałbym zaproponować udane słuchawki do gier, które oferują wyższą jakość dźwięku i sprawdzają się znakomicie w CSGO, to poleciłbym:
- Audio-Technica ATH-M40X, Philips Fidelio X2(HR) – do 500 zł
- AKG K701, AKG K702, ATH AD700x, Beyerdynamic TYGR 300 R lub Beyerdynamic DT 990 Edition, Seinheiser HD 560S, Seinheiser HD599 – 700-800 zł
- AKG K712 Pro, Beyerdynamic DT 1990 Pro, HiFiMAN Sundara, Seinheiser HD660S, Seinheiser HD600 – 1000-2000 zł
Do Philips Fidelio X2 czy AKG K712 już sensowny dźwięk zaoferuje niepozorny DragonFly Black (za ok. 300 zł), ale optymalnie warto zainwestować w coś pokroju Aune X1S Pro (za ok. 1300 zł). Przede wszystkim DAC-a i wzmacniacz trzeba dobrać do charakterystyki słuchawek, by się optymalnie zgrywały.
Kontroluj odrzut broni i poruszanie się
W CSGO ważna jest kontrola nie tylko odrzutu broni, który jest zależny od dzierżonej broni, ale też samego poruszania. Nie strzelaj, ruszając się w tym samym czasie, bo inaczej utrafienie przeciwnika będzie graniczyć z cudem albo będzie dziełem przypadku. Sztuką jest to, by oddać strzał w tej sekundzie, w której się zatrzymujesz.
Generalnie podczas wymiany ognia nie stój jak kołek, chyba iż czujesz się pewnie oraz gwałtownie i celnie oddajesz strzały. Wtedy możesz kucnąć (nie musisz) i oddać błyskawicznie serię naboi, odpowiednio kontrolując broń.
Jak się nauczyć kontroli odrzutu? Albo wyciągając wnioski podczas gry (najlepiej strzelaj w ścianę i oceń, jak wędrują naboje po śladach), co jest trudniejsze, albo korzystając z mapy treningowej. Ta pokaże Ci, jak zachowuje się broń i jak należy ruszyć myszką w danym momencie. Polecam sięgnąć do Warsztatu Steam po mapę:
Z kolei jeżeli chcesz sprawniej poruszać się na mapie, nie tylko podczas strzelania, to polecam nauczyć się skoków w kluczowych miejscach. Pomocna do tego będzie mapa:
W Warsztacie Steam znajdziesz też mapy przydatne do tzw. prefire’u. Warto potrenować i wiedzieć, w jakich miejscach może znajdować się przeciwnik po to, by wychylić się i gwałtownie oddać „pestki”. Po wielu godzinach treningu choćby może uda Ci się zaskoczyć przeciwnika i zastrzelić go w ten sposób. Generalnie staraj się dobierać wygodną pozycję, która ułatwi Ci pokonanie wroga, a jednocześnie pozwoli Ci gwałtownie schować się przed jego ostrzałem.
Popraw strzelanie i refleks
Umiejętne strzelanie w CSGO nie polega tylko na kontroli odrzutu. Musisz poprawić swoją celność i szybkość reakcji. Tutaj recepty są dwie i dość oczywiste: trening, trening i jeszcze raz trening. Ważne, by był on regularny. Druga: mapy treningowe, które pomogą Ci w tych aspektach. Ze swojej strony polecam:
Ważne, byś wyrobił sobie pamięć mięśniową. Nie musisz ćwiczyć godzinami każdego dnia, by być dobrym. Ba, nie potrzebujesz choćby do tego map treningowych. One mogą być pomocne (ćwicząc np. pół godziny przynajmniej kilka razy w tygodniu), ale można się bez nich obyć.
Wystarczy regularnie grać. Z czasem Twoja celność i reakcja się poprawią – to, jak szybko, jest mocno indywidualne. Niektórzy na naukę potrzebują więcej czasu. jeżeli zaliczasz się do takich graczy, to warto skorzystać z podanych powyżej map treningowych.
Nie graj, gdy jesteś mocno zmęczony. To jak z prawdziwym sportem – zmęczenie czy senność wpływają mocno negatywnie na Twoje zdolności i sprawność grania.
Graj zespołowo i komunikuj się
CSGO to gra zespołowa, więc trudno będzie Ci wygrać, jeżeli członkowie Twoja drużyny grają pod siebie, chyba iż są naprawdę wymiataczami. Nie zawsze musisz się komunikować, ale ułatwia to wygranie rundy, a w ostateczności – całego meczu. Nie mów za dużo – informuj swoich towarzyszy broni tylko wtedy, gdy to konieczne (np. ujawnienie położenia przeciwnika).
CSGO to gra, w którą grają gracze z całego świata, ale podstawowym językiem jest angielski. Nie musisz go dobrze znać. Wystarczy, iż znasz nazwy miejsc na mapie i odpowiednie zwroty informujące np. o zbliżającym się przeciwniku z tyłu. Nauka tego nie jest więc niczym trudnym.
Jeśli Twoi znajomi są niechętni do jakiejkolwiek gry, a tym bardziej w CS-a, szukaj graczy na grupach społecznościowych i forach. Dobieraj najlepiej się z takimi, którzy prezentują podobny poziom do Twojego, by ewentualnie nie frustrować się z porażek, gdy jeden lub dwóch graczy odstaje wyraźnie od reszty drużyny.
Możesz równie postawić na granie z przypadkowymi, losowo dobranymi graczami, ale z systemem dobierania meczu Valve bywa różnie. Tak naprawdę nigdy nie wiadomo, na kogo trafisz, mimo zbliżonej rangi, gdyż gra bierze pod uwagę głównie wynik (wygrana lub przegrana), a nie indywidualne statystyki. Przez to często trafiasz w tej samej randze na graczy, którzy powinni byli znajdować się choćby kilka klas niżej.
Oznacza to, iż równie prawdopodobne jest trafienie na dobry zespół, co na graczy, którzy w ogóle nie powinni znajdować się w obrębie Twojej rangi. Im wyższą masz rangę, tym masz wyższą szansę, iż dobierze Ci graczy, którzy coś potrafią. Z mojego doświadczenia wynika tak, iż tak jest dopiero gdzieś w okolicach orzełka.
Jeśli chcesz trafiać rzadziej na oszustów (przynajmniej teoretycznie), to wykup konto Prime, które pozwoli Ci na grę z innymi użytkownikami o tym samym statusie (możliwość jego zakupu pojawiła się po tym, jak CSGO przeszło na model free-to-play). jeżeli zacząłeś grać, zanim CSGO stało się darmówką, nie musisz nic robić. Wystarczy zaznaczyć status Prime przed szukaniem meczu rankingowego.
Poznaj mapy – miejsca i nazwy
Znajomość map, na których zamierzasz grać, to podstawa – bez niej nie wiesz, gdzie może schować się przeciwnik. Koniecznie sprawdzaj każdy kąt – nie odpuszczaj, bo inaczej pożałujesz. Wiele miejscówek jest oczywistych, ale nigdy nie wiesz, gdzie może kryć się wróg.
Potrzebne będzie Ci także znajomość nazw miejscówek na mapie – „banan”, „heaven”, „connector” to tylko kilka przykładowych. Każda mapa ma swoje, ale w wielu przypadkach mają one swoje „banany” czy „heaveny”, ale też charakterystyczne dla siebie obszary. Owszem, choćby jeżeli nie wiesz, które miejsce jest na danej mapie „shortem” a które „longiem” to łatwo się domyślić. Nauczysz się w trakcie gry, która zresztą podpowiada Ci, gdzie się znajdujesz w lewym górnym rogu.
Niektóre nie muszą mieć swojej specjalnej nazwy – jeżeli postać znajduje się na balkonie przy miejscu do podłożenia bomby, a jest tam tylko jeden balkon, to wtedy jest oczywiste, o który punkt chodzi.
Tym samym zmierzamy naturalnie do kolejnego ważnego czynnika wpływającego na Twoją grę.
Naucz się rzucać granaty
Nauka map to nie tylko poznawanie jej zakątków czy nazewnictwa, ale także albo przede wszystkim umiejętność rzucania granatów (każdego typu). Jest ona pomocne zarówno w obronie, jak i ataku. Dymne zasłaniają widoczność i ułatwiają najazd, jak i utrudniają atak przeciwnikom. Ich nauka sprawi, iż np. granaty dymne i palące zacznie rzucać z dużym wyprzedzeniem i tak, by nie zostawić miejsca na margines błędu, a błyskowe pozwolą Ci umknąć przeciwnikowi albo go zmylić.
Najlepiej w tym przypadku skorzystać z map treningowych, które pokażą Ci, skąd i jak rzucać tzw. smoke’i. Oto kilka przykładowych:
- Yprac Mirage Guide lub Mirage Training by Dolnma
- Yprac Dust2 Guide lub Dust2 Training by Dolnma
- Yprac Inferno Guide lub Inferno Training by Dolnma
- Yprac Overpass Guide lub Overpass Training by Dolnma
- Yprac Nuke Guide
- Cache Training by Dolnma
W Warsztacie Steam bez problemu znajdziesz je dla każdej popularnej mapy w grze. Warto też ewentualnie wspomagać się poradnikami filmowymi na Youtubie.
Czy wiedza na temat rzucania granatów jest niezbędna, by dobrze grać w CS-a? Nie – udało mi się wbić najwyższą rangę w grze bez tej umiejętności (poza podstawowymi). Jednak w drużynie zawsze miałem przynajmniej jedną osobę, która potrafiła je rzucać.
Jest to więc umiejętność przydatna, ale niewymagana do tego, by odnieść sukces w CSGO. Jednak staje się coraz bardziej potrzebna wraz ze wzrostem rangi, bo trafiasz na coraz lepszych graczy, przez co braki w rzucaniu granatów tylko utrudnią wygranie meczu. Pamiętaj tylko o jednym: nie korzystaj z nich w nieodpowiednim momencie (gdy przeciwnik gwałtownie naciera, możesz nie mieć czasu zmienić gwałtownie na broń).
Nie wydawaj bezmyślnie pieniędzy
Kluczowe w meczach rankingowych jest odpowiednie zarządzenie ekonomią w grze. Za wygraną dostajesz więcej pieniędzy na broń i granaty, ale nie szastaj, gdy nie masz bezpiecznego zapasu. Po kilku przegranych rundach przyda się każdy grosz, bo będziesz mógł np. obdarować wyposażeniem członka zespołu. Czasem lepiej zrezygnować z jednego granatu, by móc w kolejnej rundzie kupić np. karabin M4.
Ważne jest to, by grać rundę ekonomiczną wtedy, gdy to konieczne (wtedy nie kupujesz nic poza ewentualnie lepszym pistoletem i/lub kamizelką kuloodporną), by przyoszczędzić na następną. Lepiej przegrać jedną, by wygrać kilka kolejnych, a kto wie – może uda Ci się zwyciężyć samymi pistoletami (polecam wtedy chować się i wyskakiwać nagle przed nacierającym wrogiem).
Trening czyni mistrza
Frazes, ale jakże prawdziwy – nie osiągniesz sukcesów w grze, jeżeli nie grasz w nią regularnie i nie trenujesz strzelania. Nie musisz korzystać z map treningowych ani choćby rzucać dobrze granatów, by dobrze radzić sobie w grze. Jest to niezbędne tylko na wyższym poziomie. Na pewno umiejętne rzucanie granatów dymnych ułatwia rozgrywkę, ale do wbicia najwyższej rangi nie jest to konieczne. Przede wszystkim liczą się: doskonała znajomość map, gra zespołowa, odpowiednia komunikacja, umiejętności strzeleckie oraz zdolność szybkiego reagowania i logicznego myślenia.
Tak, CSGO wymaga nie tylko od gracza szybkiego refleksu, ale także myślenia, a czasem choćby przewidywania kolejnego ruchu przeciwnika („co bym zrobił na jego miejscu?”). Na koniec zostawiam uniwersalne i proste wskazówki:
- celuj zawsze na poziomie głowy;
- nie strzelaj, gdy dobrze nie wycelowałeś albo gdy jest ryzyko, iż przeciwnik schowa się, a Ty nie zdążysz go zabić i tylko niepotrzebnie zdradzisz swoją pozycję;
- nie nacieraj bezmyślnie na przeciwnika; czasem lepiej wyczekać, chyba iż czujesz się pewnie, dobrze strzelasz albo wiesz, gdzie dokładnie wróg się znajduje;
- nie przeładowuj broni w trakcie wymiany ognia; zrób to dopiero wtedy, gdy będziesz schowany za przeszkodą w odpowiedniej odległości od przeciwnika;
- nie blokuj swoim towarzyszom drogi i nie zasłaniaj im celu;
- nie wyciągaj bezmyślnie granatów, jeżeli nie zamierzasz ich użyć – zawsze miej w ręce broń;
- staraj się zaskoczyć przeciwnika; jak masz czas, obejdź go inną drogą (najlepiej po cichu) albo przeczekaj; natomiast w chaosie walki próbuj gwałtownie zmieniać swoje pozycje albo np. schować się w granacie dymnym i czekać na odpowiedni moment, nasłuchując;
- pomagaj jak możesz swoim towarzyszom, wychylając na przeciwników w tym samym czasie;
- oglądaj powtórki swoich rozgrywek albo mecze profesjonalistów, z których możesz wyciągnąć wnioski i poprawić grę;
- naucz się grać po swojemu; zajmuj wygodne pozycje i jeżeli idzie Ci dobrze, graj agresywniej – nie zawsze bycie pasywnym popłaca.
Przeczytaj więcej artykułów o CSGO:
- Counter-Strike 2 powstaje i jest bliski premiery? Oto, co musisz wiedzieć o następcy CS:GO
- Lista komend do CS:GO. Czy znasz je wszystkie?
- Rangi w CS:GO. Co oznaczają i jak awansować? Wszystko co musisz wiedzieć
- 10 wskazówek od profesjonalnych graczy CS:GO
- Zakrzywiony monitor do CS:GO? Tak, jeżeli to będzie jeden z tych
- Jak sprawdzić fps w CSGO? Komenda na fps w Counter-Strike: Global Offensive
- Jak rozciągnąć ekran w CSGO? Jak ustawić rozciągnięte 4:3?
Sprawdź pełną ofertę gier oraz komputerów i laptopów do gamingu w x-komie