Jak ułożyć kostkę Rubika? Co ciekawe, można ją ułożyć w kilku etapach, składających się na tzw. metodę LBL (z an. Layer by Layer - warstwa po warstwie). Na czym polega ta metoda? Podpowiadamy.
REKLAMA
Zobacz wideo Elektryzowanie, czyli eksperyment na balonie i na włosach [Pracownia Bronka]
Kostka Rubika - układanie i budowa
Czym jest kostka Rubika? Jest to trójwymiarowa układanka, która została wynaleziona przez węgierskiego architekta Erno Rubika w 1974 roku. Gra składa się z sześciu kolorowych ścian, które są podzielona na mniejsze kwadraty. Poszczególne 'warstwy każdej ścianki są ruchome, a celem gry jest ułożenie kostki w ten sposób, aby uzyskać sześć jednokolorowych ścian.
Kostka Rubika to gra, która kształtuje takie cechy, jak m.in. umiejętność logicznego myślenia oraz cierpliwość. Oprócz klasycznej kostki Rubika 3x3, istnieją także bardziej rozbudowane i skomplikowane modele, których ułożenie jest trudniejsze i wymaga więcej wprawy.
Jak ułożyć kostkę Rubika 3x3 metodą LBL?
Jak ułożyć kostkę Rubika metodą LBL? Metoda ''warstwa po warstwie'' jest najprostszym sposobem na jej ułożenie. Składa się z siedmiu etapów. Zaczynamy od ułożenia warstwy dolnej, a następnie przechodzimy do warstwy środkowej i wreszcie - do warstwy górnej.
Jak to wygląda w praktyce? Ułożenie kostki Rubika dla osób początkujących może się wydawać tematem nie do przeskoczenia, jednak nic bardziej mylnego. Wystarczy kierować się poniższą instrukcją, a efekt przyjdzie sam. Pierwsze samodzielne ułożenie kostki Rubika zawsze sprawia ogrom frajdy i satysfakcji. Z każdym kolejnym razem budujemy w sobie nawyk pamięciowego układania, a zaawansowani gracze układają kostkę Rubika w mgnieniu oka.
Na każdej z sześciu ścian kostki Rubika znajduje się klocek centralny, który określa kolor danej ściany. Kolor biały znajduje się naprzeciwko żółtego, pomarańczowy naprzeciwko czerwonego, a niebieski naprzeciwko zielonego. Kostka Rubika składa się również z dwukolorowych krawędzi i trzykolorowych narożników.
Układanie kostki Rubika w siedmiu krokach
Układanie kostki Rubika metodą LBL w większości bazuje na algorytmach, czyli sekwencjach ruchów niezbędnych do ułożenia danego etapu. Do ułożenia kostki Rubika przyda się wiedza na temat następujących nazw i ruchów:
R-right (ruch prawą ścianą)
L-left (ruch lewą ścianą)
D-down (ruch dolną ścianą)
U-up (ruch górną ścianą)
F-front (ruch przednią ścianą)
B-back (ruch tylną ścianą)
Pojedyncza litera w algorytmie oznacza obrót daną ścianą zgodnie z ruchem wskazówek zegara, np. L oznacza obrót lewej ściany. Znak prim ` oznacza obrót ściany w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara.
Zobacz też: Widzą w ciemności? A może nie są w stanie rozróżniać kolorów? Czy wiesz, jak tak naprawdę widzą koty?
Poszczególne etapy przedstawiają się następująco:
Krok 1. Ułożenie białego krzyża. Na początku wybieramy ściankę, która będzie stanowiła dół naszej kostki i układamy na niej krzyż składający się z białych kwadratów. Należy zwrócić uwagę na to, aby na sąsiadujących ze sobą ściankach bocznych naszej kostki, kolor środka zgadzał się z kolorem kwadratu przylegającego do białego krzyża (na jednej ściance biały przylega do czerwonego, na drugiej biały przylega do niebieskiego, na trzeciej biały przylega do zielonego, a na czwartej - do pomarańczowego).
Krok 2. Ułożenie białych rogów. Od tego etapu kostkę należy trzymać w ten sposób, aby biała ściana była na dole. Na górnej ścianie (z żółtym środkiem) szukamy białego narożnika i obracamy górną ścianę w ten sposób, aby pozostałe dwa kolory narożnika zgadzały się z centrami poszczególnych ścian. Wykorzystujemy algorytm R U R` U`. Układamy w ten sposób całą białą ścianę.
Jak się układa kostkę Rubika? Kolejne ruchy
Jak się układa kostkę Rubika? Kolejne ruchy przedstawiają się następująco:
Krok 3. Trzymając kostkę białą ścianą do dołu, na górnej ścianie szukamy krawędzi bez żółtego koloru. Wybieramy dowolną krawędź i sprawdzamy, jaki kolor znajduje się z przodu danej krawędzi. Obracamy tak, aby wybrany kolor zgadzał się z centrem.
Krok 4. Wykonujemy ruchy kostką w odniesieniu do żółtego koloru na górze. o ile na górze mamy żółty kolor tylko na środku, to wykonujemy algorytm F R U R`U`F`. o ile na górze mamy żółty haczyk, to musimy ułożyć go tak, aby tworzył górne i lewe ramię krzyża i wykonujemy algorytm. W sytuacji, gdy na górze mamy żółty pasek, musimy ułożyć kostkę tak, aby pasek był poziomo i wykonujemy algorytm.
Krok 5. Górną ściankę kostki obracamy w ten sposób, aby jak najwięcej krawędzi zgadzało się z kolorami centrów poszczególnych ścianek. o ile zgadzają się kolory dwóch krawędzi naprzeciwko siebie, to musimy ułożyć w ten sposób, aby jedna krawędź była po prawej, a druga po lewej stronie. Wykonujemy algorytm U` R U2 R` U` R U` R`. Ponownie obracamy górną ścianę tak, aby jak najwięcej krawędzi było zgodnych z centrami (powinny zgadzać się dwie obok siebie). Jedna krawędź powinna być po prawej stronie, a druga z tyłu. Powtarzamy algorytm.
Krok 6. Układamy narożniki. o ile żaden nie pasuje, to trzymając kostkę białym kolorem do dołu, wykonujemy algorytm U R U` L` U R` U` L. Jeden z narożników powinien znaleźć się na adekwatnym miejscu. adekwatny narożnik musi znajdować się po prawej stronie. Powtarzamy algorytm do czasu, aż wszystkie narożniki znajdą się na swoim miejscu.
Krok 7. Obracamy kostkę białym kolorem do góry w ten sposób, aby narożnik, który jest niewłaściwie obrócony, znalazł się po prawej stronie. Wykonujemy algorytm R U R` U`. W momencie, gdy narożnik znajdzie się na adekwatnej pozycji, obracamy dolną ściankę w taki sposób, aby po prawej stronie znalazł się kolejny źle obrócony narożnik. Wykonujemy algorytm. Czynność powtarzamy z pozostałymi narożnikami.
Potrafisz ułożyć kostkę Rubika? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.