Grzejniki na podczerwień to niezwykle estetyczne i wydajne urządzenia, dzięki którym istnieje możliwość efektywnego ogrzewania zarówno dużej, jak i małej przestrzeni. Można śmiało wymienić wiele cech, które czynią ogrzewanie na podczerwień lepszym rozwiązaniem od klasycznego ogrzewania grzejnikami konwektorowymi czy centralnym ogrzewaniem zasilanym przez kocioł lub pompę ciepła. Skupimy się zatem zarówno na wyjaśnieniu tego zagadnienia, jak i poruszeniu tematu – jak ustawić grzejnik na podczerwień, by działał bezpiecznie i efektywnie.
Czym jest grzejnik na podczerwień i jak działa ogrzewanie na podczerwień?
Grzejnik na podczerwień to piękny, płaski panel, którego powierzchnia może być wykonana ze szkła, metalu lub ceramiki. Działa natychmiast po podłączeniu do gniazdka w ścianie, a jego zadaniem jest możliwie najzdrowsze i najbardziej efektywne ogrzanie pomieszczenia. Grzejniki są dostępne w różnych mocach grzewczych i z zasady grzejnik na podczerwień o mocy o połowę mniejszej niż grzejnik konwektorowy ogrzeje podobną przestrzeń, co wskazuje jak bardzo oszczędnym w użytkowaniu jest rozwiązaniem. W większych pomieszczeniach można połączyć zewnętrznym termostatem kilka grzejników w jeden system grzewczy.
Nie bez znaczenia jest również fakt, iż ogrzewanie na podczerwień jest zdrowsze od klasycznych grzejników. Grzejnik na podczerwień jest źródłem długich fal podczerwieni, które przenikają powietrze jak słoneczne promienie i zamieniają się w energię cieplną na powierzchni skóry czy przedmiotów. Ciepło jest odczuwalne choćby wtedy, gdy powietrze w pomieszczeniu pozostało chłodne. Zaabsorbowane ciepło jest następnie oddawane do otoczenia. Nie powstają ruchy konwekcyjne powietrza, więc nie unoszą się roztocza ani kurz. Dzięki temu zdecydowanie przyjemniej takim powietrzem oddychać i nie towarzyszą nam objawy typowe dla mieszkania zimą w ogrzewanym klasycznie pomieszczeniu, np. wzmożona alergia na kurz, czy podrażnienia nosa i gardła.
Jak ustawić grzejnik na podczerwień?
Odpowiednie ustawienie grzejnika na podczerwień jest proste. Wiele zależy od przestrzeni dostępnej na ścianach, na podłodze, ale również na… suficie. Jak to działa?
- Grzejnik na podczerwień na kółkach umieścimy w dowolnym miejscu pomieszczenia ale tak, by przed nim nic się nie znajdowało i nie przesłaniało długim falom podczerwieni swobodnego rozchodzenia się po pomieszczeniu. Grzejnik zamontujemy też na ścianie na wysokości minimum 30 cm od podłogi lub na suficie.
- Grzejnikiem na podczerwień można sterować dzięki zewnętrznego termostatu lub aplikacji. Dzięki temu nie ma konieczności posiadania do niego bieżącego dostępu, jak ma to miejsce w przypadku klasycznych kaloryferów.
- Grzejnik na podczerwień może być ustawiony zarówno w pionie, jak i poziomie. Dzięki temu bez trudu można go umieścić na dostępnej płaszczyźnie ściany.
Kluczowe jest podłączenie grzejnika na podczerwień do prądu. Umieszczenie go w pobliżu gniazdka daje możliwość ułożenia go w niemal dowolny sposób. Warto przy tym uwzględnić, iż obiekty w zasięgu fali, których jest źródłem, zostaną łagodnie ogrzane i to ciepło oddadzą. Nie ma zatem obaw, iż przedmioty znajdujące się w odległości większej niż metr przed grzejnikiem zostaną w jakimkolwiek stopniu przegrzane. Nie wolno jednak na grzejniku suszyć rzeczy i przesłaniać go w jakikolwiek sposób, bo wtedy mogłoby dojść do nadmiernej kumulacji ciepła szkodliwej dla przedmiotów i samego grzejnika.
Warto również wykorzystać piękno grzejnika na podczerwień jako element dekoracyjny danej przestrzeni. Płaski i bardzo elegancki panel w określonym kolorze lub z określoną grafiką, może wspaniale sprawdzić się jako dodatkowe uzupełnienie przestrzeni.
Grzejnik na podczerwień – czy warto?
Obiektywne argumenty w postaci zdrowszego powietrza, łatwości montażu i obsługi, a także porównywalnych do klasycznego ogrzewania kosztów użytkowania w domach nowych i dobrze ocieplonych jednoznacznie wskazują na to, iż grzejniki na podczerwień to rozwiązania, które warto rozważyć w swoim domu.