Katowice po raz kolejny nie zostały Europejską Stolicą Kultury. Dostały inny tytuł

2 godzin temu

Katowice po raz kolejny nie zostały Europejską Stolicą Kultury. Wygrał Lublin. Katowice z inną nagrodą, wraz z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią otrzymały tytuł Polskiej Stolicy Kultury 2027.

„Dostanie się do finału jest ogromnym wyróżnieniem dla Katowic i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Gratuluję Lublinowi zwycięstwa w tej rywalizacji. Szczególnie dziękuję zespołowi, który przygotował naszą aplikację pod hasłem „Play!”, bo wiem, iż włożył w to dużo wysiłku” – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. „Nasz program ma ogromny potencjał, by na dłuższą metę przynieść wiele korzyści mieszkańcom regionu. Każdy z projektów, które powstały w ramach tego konkursu, jest szansą na integrację społeczności, promocję lokalnych twórców i kulturę dostępną dla wszystkich – niezależnie od wieku, pochodzenia czy zainteresowań. Program ten będzie dla nas kluczowym narzędziem do wprowadzania pozytywnych zmian, a jego realizacja pozwoli nam wzmacniać tożsamość kulturalną miasta i regionu” – dodaje prezydent.

Starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029 rozpoczęły się oficjalnie w 2022 roku, kiedy Katowice oficjalnie ogłosiły, iż wystartują w konkursie reprezentując całą Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią. W październiku 2023 roku, po ocenie pierwszego wniosku konkursowego i prezentacji w Warszawie, komisja konkursowa uznała, iż Katowice i GZM, wraz z Bielskiem-Białą, Kołobrzegiem i Lublinem, przechodzą do II etapu konkursu. Tutaj także oceniany był obszerniejszy wniosek oraz jakość prezentacji przed jurorami.

Katowice kandydowały pod hasłem „Play!”, które podkreśla, iż kultura to angażująca i dająca euforia wspólna gra, a nie coś elitarnego „dla wybranych”. Akcje artystyczne, teatralne czy projekty muzyczne zostały zaplanowane tak, aby być na wyciągnięcie ręki i angażować także tych, którzy na co dzień nie korzystają z oferty instytucji takich jak teatry czy filharmonie. Program zawiera też zjawiska powszechnie nie uznawane za kulturę, np. gry wideo. Idea Play! podkreśla także, iż do gry mogą być włączeni bez wyjątku wszyscy, w tym przede wszystkim osoby o szczególnych potrzebach.

rzez dwa lata intensywnych działań, zespół Biura ESK Katowice GZM 2029 zaktywizował mieszkańców całej Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej (GZM) na niespotykaną dotąd skalę, co zaowocowało powstaniem dwóch wniosków konkursowych, współtworzonych z lokalnymi społecznościami. W ramach tego procesu zorganizowano kilkadziesiąt spotkań i konsultacji w różnych subregionach GZM, w których uczestniczyły setki osób, w tym przedstawiciele kultury, organizacji pozarządowych i aktywiści miejscy. Konsultacje obejmowały również specjalne spacery, podczas których mieszkańcy Katowic i Metropolii dzielili się swoimi pomysłami na rozwój kultury.

Do konkursu zgłoszono ponad 200 projektów artystycznych z całej Metropolii, z których kilkadziesiąt zostało włączonych do wniosku o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury (ESK). Program mikrograntów „Spójnik” pozwolił na realizację blisko 60 unikatowych wydarzeń kulturalnych, obejmujących różnorodne inicjatywy, takie jak warsztaty szydełkowania, spektakle dla osób niewidomych oraz projekty teatralne dla młodzieży zagrożonej wykluczeniem.

Ważnym elementem projektu były także badania, przeprowadzone na grupie 5000 mieszkańców, które dostarczyły cennych informacji na temat postrzegania kultury w regionie. Wyniki badań posłużyły jako podstawa do opracowania Strategii Rozwoju Kultury Katowic 2035.

Kongres „Metropolia Kultury” zgromadził ponad 400 uczestników, co umożliwiło spotkanie ludzi kultury z całego regionu po raz pierwszy od ponad dekady. Ponad 1000 osób skorzystało z programu szkoleń, które poszerzały ich kompetencje w dziedzinie kultury.

Idź do oryginalnego materiału