Konsola dla młodego gracza. Który model wybrać, aby nie żałować?

1 miesiąc temu

Zakup odpowiedniej konsoli nie należy do najprostszych, rynek oferuje bowiem mnóstwo ciekawych propozycji. Podjęcie zadowalającej decyzji wymaga przeanalizowania wielu czynników. Dopiero wtedy będziemy w stanie jednoznacznie stwierdzić, iż PlayStation czy Xbox dla dziecka to faktycznie najlepszy wybór. Co jednak należy brać pod uwagę podczas decydowania się na wyposażenie naszego salonu w tego typu sprzęt?

Konsola dla dziecka – od jakiego wieku warto zacząć o niej myśleć

Obecnie uznaje się, iż konsola dla 7 latka nie brzmi jak najgorszy pomysł – takie dzieci są już niemal gotowe, by samodzielnie obsłużyć gamingowe urządzenie. Mowa przede wszystkim o odpowiednio rozwiniętej koordynacji wzrokowo-ruchowej, umiejętnościach logicznego myślenia oraz koncentracji.

Oczywiście nie istnieje dolna oraz górna granica wiekowa, ostateczna decyzja powinna zostać podjęta przez rodziców znających indywidualną dojrzałość swojej pociechy. Może się więc okazać, iż konsola dla 6 latka także posłuży jako idealny sposób na spędzanie wolnego czasu czy integrację z rówieśnikami.

Co brać pod uwagę, gdy wybieramy konsolę dla dziecka?

Jednym z najistotniejszych czynników jest rzecz jasna wiek młodego członka naszej rodziny. Do tego dochodzi poziom umiejętności jeżeli chodzi o obsługę urządzeń elektronicznych. Nie można przecież pomijać kwestii rozwoju przebiegającego w zróżnicowany sposób. Wyznaczenie ogólnych granic wiekowych jest jednak możliwe i bez wątpienia ułatwia podjęcie ostatecznej decyzji.

Posiadacze dzieci do 8 lat powinni pomyśleć przede wszystkim o czymś niezwykle intuicyjnym. Na myśl przychodzą od razu tablety czy telefony posiadające łatwe w obsłudze ekrany dotykowe. Trudno przejść obojętnie obok występujących tam sklepów z aplikacjami oferujących mnóstwo darmowych i zróżnicowanych propozycji. Nieco starsze pociechy (od 8 do 10 lat) mogą pokusić się o konsole retro pozwalające na poznanie klasycznych tytułów, a także konsole przenośne pokroju Nintendo Switch.

Wraz z wiekiem zwiększają się umiejętności, więc dzieci od 10 do 12 lat raczej na pewno obsłużą PlayStation 5 lub Xbox Series X. Po przekroczeniu dwunastego roku życia warto zainteresować się bardziej skomplikowanymi produkcjami, ale oczywiście należy zwracać uwagę na ograniczenia wiekowe.

Gdy konsola dla dziecka stanie się w domu obiektem dyskusji, należy również wziąć pod uwagę obecność skutecznej kontroli rodzicielskiej. Opiekunowie prawni są dzięki niej w stanie nadzorować oraz ograniczać aktywność najmłodszych. Zablokują oni dostęp do konkretnych materiałów, ustalą limity czasowe czy nie pozwolą, by konsola dla 7 latka służyła jako miejsce wydawania pieniędzy w sklepie online.

Od najmłodszych lat warto też zacieśniać więzy między członkami rodzinami – można to zrobić poprzez dobrą zabawę. Dlatego też choćby konsola dla 6 latka może posłużyć do zabawy wieloosobowej za sprawą opcji podłączenia większej liczby kontrolerów. Poznamy też dzięki temu zainteresowania oraz preferencje własnej pociechy, co ułatwi budowanie dobrej relacji.

Przy zadawaniu sobie pytania dotyczącego jaka konsola dla dziecka będzie najlepsza, nie można zapominać o budżecie. Nie zawsze trzeba wybierać najnowszy sprzęt potrafiący kosztować naprawdę sporo. Dlatego też zerknięcie na starsze sprzęty może nie być głupim pomysłem – zwłaszcza, iż najmłodsze pociechy niekoniecznie patrzą na grafikę czy poziom skomplikowania mechanik występujących w grze.

Konsole stacjonarne dla dziecka – na którą warto postawić?

Rynek jest dosyć obfity w konsole stacjonarne – do dyspozycji są zarówno przedstawiciele nowej generacji, jak i starsze modele przez cały czas mogące spełniać swoje zadanie. jeżeli zaś chodzi o PlayStation czy Xbox dla dziecka, to wszystko zależy od indywidualnych preferencji oraz dotychczasowych przyzwyczajeń.

PlayStation 5 idealnie sprawdzi się nie tylko jako sprzęt dla dzieci, ale też ich rodziców. Najmłodsi gracze otrzymają jednak do dyspozycji ogromną bibliotekę produkcji stworzonych stricte z myślą o nich. Wbudowany sklep obfituje w tytuły łączące rozrywkę z wartościami edukacyjnymi rozwijającymi kreatywność czy wyobraźnię. PS5 to również zaawansowane narzędzia kontroli rodzicielskiej, jakże ważne do monitorowania i ograniczania czasu gry, wydatków czy wyświetlanych treści.

Gdy postawimy na konsolę od Sony, to należy mieć świadomość występowania jej w trzech wariantach. Chodzi o niedawno wydaną wersję PS5 Pro, opcję Digital oraz Standardową. Pierwsze dwie wymienione konsole nie posiadają jednak napędu, więc wykluczone jest uruchomienie gier z fizycznych nośników.

Xbox Series X to również bardzo wydajny sprzęt, który spełni się idealnie w roli konsoli dla dziecka. Także oferuje bogatą bibliotekę gier, do której dostęp można uzyskać poprzez płatny abonament Game Pass. Jednorazowa miesięczna opłata otworzy wrota do ponad stu różnych produkcji – nie brakuje tam propozycji dla najmłodszych umieszczonych w specjalnej kategorii. Xbox Series S to natomiast mniejsza konsola bez napędu optycznego, ale za to znacznie tańsza. Pomimo niższej ceny pozwala na uruchomienie wszystkich gier bez jakichkolwiek przeszkód.

Konsole przenośne dla dziecka – na którą warto postawić?

Granie w podróży też ma swoje niepodważalne zalety. jeżeli chodzi o ten segment urządzeń, to wybór jest zauważalnie mniejszy. Ogranicza się on do Nintendo Switch, czyli sprzętu oferującego bogaty wybór przenośnych gier dla dzieci – w tym wiele tytułów edukacyjnych czy ruchowych. Urządzenie może więc posłużyć jako idealna konsola dla 7 latka zachęcająca do aktywności fizycznej.

Switch to również szereg solidnych zabezpieczeń rodzicielskich pozwalających rodzicom na kontrolowanie wyświetlanych treści czy czasu spędzanego na zabawie. Na szczególną uwagę zasługuje aspekt hybrydowy umożliwiający na grę zarówno w trybie przenośnym, jak i stacjonarnym (podłączenie do telewizora). Dzięki temu dzieci podzielą się zabawą z resztą swojej rodziny, a także wykorzystają kontrolery Joy-Con do rozgrywki wieloosobowej. Urządzenie stanowiące idealny wybór jako konsola dla 6 latka sprzyja więc rozwojowi istotnych umiejętności społecznych.

Konsole retro dla dziecka – na którą warto postawić?

Często rodzice chcą na samym początku zaoferować swoim dzieciom nieco prostsze i bezpieczniejsze rozwiązania. Dlatego też warto zwrócić uwagę na konsole retro pokroju Evercade EXP, znacznie tańszej propozycji od swoich nowocześniejszych odpowiedników. Urządzenie pozwoli na uruchomienie klasycznych gier z konsol NES, SNES, Game Boy. Może to posłużyć rodzicom do podzielenia się z dziećmi rozrywką ze swojego dzieciństwa.

Niezwykle istotnym elementem jest fakt, iż retro konsole zwykle nie oferują dostępu do internetu czy komunikacji online. Dlatego też najmłodsze osoby są znacznie mniej narażeni na niewłaściwe treści oraz niepokojące kontakty. Stare gry to również często produkcje wymagające logicznego myślenia czy zręczności – świetny sposób na stymulację rozwoju poszczególnych umiejętności.

Podsumowanie!

PlayStation czy Xbox dla dziecka, a może Nintendo Switch i urządzenie retro? Odpowiedź na to pytanie bez wątpienia nie należy do najprostszych. Rodzice muszą brać pod uwagę wiele czynników – począwszy od wieku, zainteresowań, a skończywszy na umiejętnościach. Warto też traktować tego typu urządzenie jako coś więcej niż tylko zabawę. Gry to również szansa na przyswojenie wiedzy oraz nowych umiejętności/zainteresowań.

Artykuł sponsorowany

gamingkonsolePlayStationxbox
Idź do oryginalnego materiału