W skrócie:
Fursan al-Aqsa zostało zablokowane w Wielkiej Brytanii po interwencji CTIRU, czyli jednostki ds. zwalczania terroryzmu. Valve wyjaśniło, iż musiało podporządkować się prośbie władz.Twórca gry twierdzi, iż decyzja była motywowana politycznie, a podobne gry, jak Call of Duty, nie są cenzurowane. Jego zdaniem rząd stosuje podwójne standardy.Gra była wcześniej zakazana w Niemczech i Australii z powodu braku klasyfikacji. przez cały czas jest jednak dostępna poza Wielką Brytanią, w tym w USA.Reklama
Fursan al-Aqsa: The Knights of the Al-Aqsa Mosque to strzelanka z perspektywy pierwszej i trzeciej osoby, która, według twórcy, porusza konflikt izraelsko-palestyński z palestyńskiej perspektywy. Gra została usunięta z brytyjskiego Steama po zgłoszeniu od CTIRU (Counter Terrorism Internet Referral Unit). Valve poinformowało twórcę, iż musi zastosować się do tego rodzaju wniosków od władz lokalnych (co, jak podkreślono, jest standardową procedurą w takich sytuacjach).
Według dewelopera, Nidal Nijm Games, gra nie różni się znacznie od innych strzelanek dostępnych na platformie. Twórca wprost wskazuje na polityczne podłoże decyzji. "Na ich logikę najnowsze Call of Duty także powinno być zbanowane, bo gramy tam jako amerykański żołnierz i walczymy z Irakijczykami" - skomentował.
Gra sama w sobie jest kontrowersyjna - już wcześniej była zakazana w Niemczech i Australii z powodu nieuzyskania lokalnej klasyfikacji wiekowej. Jednak w innych krajach, takich jak USA, przez cały czas można ją kupić bez problemu.
Valve reaguje na żądania brytyjskich władz
Valve, właściciel Steama, stwierdziło, iż w takich przypadkach musi przestrzegać lokalnych przepisów. Władze brytyjskie - za pośrednictwem jednostki CTIRU - nie skomentowały jednak szczegółów decyzji. W oświadczeniu wskazano jedynie, iż CTIRU regularnie współpracuje z różnymi platformami w celu eliminacji treści potencjalnie niebezpiecznych.
Deweloper Fursan al-Aqsa uważa, iż blokada w Wielkiej Brytanii jest niesprawiedliwa i wskazuje na problem podwójnych standardów. Gra, którą promuje jako "palestyński Max Payne na sterydach", została zaktualizowana w październiku 2023 roku, by odzwierciedlać wydarzenia z 7 października. To tylko podsyciło kontrowersje (zwłaszcza w kontekście napiętej sytuacji w regionie).
Gra budzi skrajne emocje
Fursan al-Aqsa od samego początku wzbudzała mieszane reakcje. Z jednej strony niektórzy gracze chwalą dewelopera za podjęcie trudnego tematu i pokazanie innej perspektywy (która rzadko pojawia się w grach). Z drugiej - krytycy twierdzą, iż gra może być odbierana jako gloryfikowanie przemocy w kontekście rzeczywistego konfliktu.
Pomimo decyzji Wielkiej Brytanii, gra przez cały czas jest dostępna na rynku międzynarodowym. W Wielkiej Brytanii użytkownicy Steama, próbując wejść na stronę produktu, widzą komunikat: "przepraszamy, ten produkt nie jest dostępny w Twoim regionie". Wiele osób zastanawia się jednak, jak długo podobne gry będą w stanie unikać kolejnych blokad i cenzury.