Odkryto miasto sprzed 3,5 tys. lat. To kontynuacja cywilizacji Caral

konto.spidersweb.pl 4 godzin temu

Archeolodzy ogłosili przełomowe odkrycie w peruwiańskiej prowincji Barranca. Ruiny miasta Peñico, które liczy sobie około 3,5 tys. lat, rzucają światło na losy jednej z najstarszych cywilizacji obu Ameryk.

Miasto Peñico, położone około 200 km na północ od Limy i 600 m n.p.m., zostało założone między 1800 a 1500 r. p.n.e. Archeolodzy uważają, iż pełniło rolę strategicznego centrum handlowego, łączącego społeczności znad Pacyfiku z mieszkańcami Andów oraz dorzecza Amazonki. Odkrycie jest wynikiem wielu lat badań terenowych, w trakcie których odsłonięto aż 18 struktur, od świątyń rytualnych po zabudowania mieszkalne.

Nie tylko handel, ale i religia

Jak czytamy na łamach BBC, szczególną uwagę badaczy przyciągnęła monumentalna konstrukcja w formie koła, która została usytuowana na tarasie wzgórza. Wokół niej znajdują się pozostałości budowli wykonanych z kamienia i gliny. W ruinach odnaleziono m.in. gliniane figurki ludzi i zwierząt, ozdoby z muszli oraz obiekty rytualne. Wszystko wskazuje na to, iż Peñico było nie tylko miejscem handlu, ale i centrum religijnym o silnie rozwiniętej kulturze symbolicznej.

Miasto rozwijało się niezależnie od innych cywilizacji Bliskiego Wschodu

Caral, które jest uznawane za najstarszą znaną cywilizację obu Ameryk, rozkwitało w pobliskiej dolinie Supe już 5 tys. lat temu. To tam powstały imponujące budowle piramidalne, systemy nawadniające i miejskie osiedla. Co istotne, Caral rozwijało się niezależnie od wielkich cywilizacji Bliskiego Wschodu czy Azji, jak Sumer czy Chiny. Ostatecznie jednak upadło – prawdopodobnie w wyniku zmian klimatycznych, które doprowadziły do klęsk suszy.

Archaeologists in Peru 🇵🇪 unveil 3,500-year-old city that linked coast and Andes

The urban center, named Peñico, is located in the northern Barranca province and was founded between 1,800 and 1,500 BC. It is close to where the Caral civilization, the oldest in the Americas,… pic.twitter.com/sHfRYYlqLg

— Saad Abedine (@SaadAbedine) July 5, 2025

Odkrycie Peñico może być kluczem do zrozumienia, co tak naprawdę stało się z ludnością Caral po rozpadzie ich pierwotnego centrum. Zdaniem dr Ruth Shady, kierującej badaniami w Peñico i wcześniej odpowiedzialnej za wykopaliska w Caral, nowe stanowisko archeologiczne stanowi logiczne ogniwo w ewolucji tej zaginionej kultury. Co więcej, znalezisko potwierdza, iż ludność Caral nie zniknęła nagle, ale mogła przenieść się i stworzyć nowe ośrodki cywilizacyjne, takie jak właśnie Peñico.

Peruwiańska mozaika cywilizacji to nowy punkt na mapie dziedzictwa

Peñico już teraz dołącza do listy najważniejszych stanowisk archeologicznych w Peru, tuż obok Machu Picchu, Nazca czy Chan Chan. Marco Machacuay z peruwiańskiego Ministerstwa Kultury podkreśla, iż Peñico stanowi kontynuację tradycji Caral, wzmacniając narrację o ciągłości kulturowej regionu i jego znaczeniu w historii ludzkości. Odkrycie to może wpłynąć na nową interpretację migracji, rozwoju gospodarki wymiennej i transformacji społecznych w epoce przedkolumbijskiej.

*Źródło zdjęcia wprowadzającego: Stock City / Shutterstock

Idź do oryginalnego materiału