Istnieje ogromna szansa na to, iż Fortnite już niedługo wprowadzi płatności odroczone. Mamy do czynienia z kontrowersyjnym pomysłem, który prawdopodobnie wygeneruje mnóstwo oskarżeń ze strony zaniepokojonych rodziców swoich nieletnich pociech. Jedno jest pewne, już niedługo transakcje odbywające się wewnątrz gier przejdą metamorfozę. Zniknie bowiem poczucie konieczności wyczyszczenia swojego konta w danym momencie. Czy jednak europejscy regulatorzy w ogóle na coś takiego pozwolą?
Fortnite i płatności odroczone – kolejny przełom w grach online?
Trudno przejść obok popularności Fortnite’a i generowanych przez niego zysków. Gracze wydają grube miliony dolarów na przedmioty kosmetyczne. Tym samym napędzają rozwój Epic Games, nic zatem dziwnego, iż firma stosuje różne sztuczki mające zachęcić do wykładania coraz pokaźniejszych sum. Taki stan rzeczy regularnie zwraca uwagę dorosłych użytkowników oskarżających koncern o żerowanie na naiwności najmłodszych konsumentów.
- Epic Games wciąż walczy. Czy wygrana z Apple jest blisko?
Media obiegła informacja o ruchach wykonywanych przez firmę Affirm, która jest liderem amerykańskiego rynku płatności odroczonych. Doszło do nawiązania bliskiej współpracy ze spółką Xsolla zajmującą się tworzeniem systemu płatniczego do gier wideo. Owoc podpisanego kontraktu może być tylko jeden: wdrożenie kolejnych kontrowersyjnych usług do sieciowych produkcji. Pytanie brzmi, czy użytkownicy faktycznie rzucą się na odwlekanie zapłaty za praktycznie nieistniejące produkty?
Fortnite (Windows) – zagraj w kultową grę na swoim komputerze
Wspomniany podmiot od dłuższego czasu dostarcza rozwiązania dla firmy Epic Games i nadchodzące zmiany mogą pomóc w zwiększeniu dynamiki wydatków konsumentów wewnątrz gry Fortnite oraz wielu innych. Amerykańscy internauci co prawda kupują coraz więcej przedmiotów, ale łączna suma nie rośnie jakoś drastycznie (57,2 mld dolarów w 2017 vs. 59,3 mld dolarów w 2024 roku). Jestem święcie przekonany, iż płatności odroczone mogą zauważalnie wpłynąć na ten stan rzeczy. Wystarczy przecież spojrzeć na inne branże.

Nawet polscy klienci coraz chętniej korzystają z rozwiązań pokroju Klarna czy Twisto. przez cały czas nie jest to oczywiście poziom amerykański, ale tendencję wzrostową widać jak na dłoni.
Płatności odroczone to ogromne zagrożenie
Możliwość odroczenia płatności to niekiedy bardzo kusząca opcja. Łatwo się jednak w tym zatracić, bowiem mimo wszystko mówimy o pożyczkach. Osoby bez zapasu gotówki mogą prędzej czy później natknąć się na problemy dotyczące kumulacji spłat, co oczywiście doprowadza do utraty płynności i braku środków finansowych na spłatę w wyznaczonym terminie. Tutaj w grę wchodzi mechanika tymczasowej dostępności cyfrowych przedmiotów wewnątrz sieciowych produkcji.
Klient obawiający się, iż straci opcję wejścia w posiadanie skórki postaci czy innego bonusu zostanie skuszony płatnościami odroczonymi. To będzie jedyny sposób na uniknięcie efektu FOMO, co prawdopodobnie odbije się negatywnie na milionach osób – zwłaszcza tych najmłodszych. Zakładam, iż europejscy regulatorzy zrobią wszystko, by nie dopuścić do wdrożenia propozycji testowanej właśnie przez firmę Affirm. jeżeli zaś chodzi o rynek amerykański, to sprawa wygląda nieco inaczej.
Tamtejsza agencja rządowa Consumer Financial Protection Bureau (CFPB) chciała odmienić rynek gier dodatkowymi regulacjami. Wtedy jednak przyszedł Donald Trump i drastycznie obciął budżet. Czas pokaże czy dojdzie do implementacji stosownych zmian.
- Nie zgadzamy się na niszczenie gier. Milion podpisów pod przełomową petycją
Zobaczymy czy więc Fortnite zyska wsparcie dla płatności odroczonych. Oby ten moment nie nastąpił, choć kto wie?
Źródło: Bankier / Zdjęcie otwierające: Epic Games, unsplash.com (@towfiqu999999)