Jednych z najlepszych gogli VR – PlayStation VR2 – możemy od kilku dni używać z PC. Czy warto zaopatrzyć się w specjalny adapter, aby było to możliwe?
Komputery osobiste obsługują całe mnóstwo różnych zestawów do wirtualnej rzeczywistości. Jednak zdecydowanie jednym z najlepszych jest PlayStation VR2, który swoimi parametrami bije na głowę niemal wszystkie modele. Do szczegółowego testu Bartosza zabierze was ten odnośnik. Do pewnego momentu, jak sama nazwa wskazuje, gogle te były dostępne tylko dla posiadaczy PlayStation 5. Jednak już od września 2024 roku dzięki specjalnemu adapterowi wydanemu przez Sony możemy wspomniane gogle podłączyć do komputerów osobistych, jak i mocnych laptopów. Urządzenie nazwano po prostu PlayStation VR2 PC adapter, a swoją budową przypomina PlayStation TV. Cena urządzenia jest przyzwoita i wynosi 279,99 zł.
Zawartość opakowania PS VR2 PC adapter
W opakowaniu znajdziemy oczywiście PlayStation VR2 PC adapter, który waży zaledwie 110 gramów. Jego wymiary to 350 mm x 190 mm x 75 mm. W zestawie znajdziemy też instrukcję oraz kabel zasilający. Ten ostatni trochę mnie zaskoczył. Do momentu otrzymania sprzętu wydawało mi się, iż wystarczy tylko samo urządzenie podłączyć do PC przez port USB.
Wymagania sprzętowe
Aby korzystać z PS VR2, nasz komputer musi spełniać następujące minimalne wymagania techniczne.
System operacyjny | 64-bitowy Windows 1064-bitowy Windows 11 |
Procesor | Intel Core i5 7600AMD Ryzen 3 3100 |
RAM | Co najmniej 8 GB |
Karta graficzna | NVIDIA GeForce GTX 1650 lub nowsza Seria NVIDIA RTXAMD Radeon RX 5500XT lub nowsza AMD Radeon RX 6500XT lub nowsza |
DisplayPort | Złącze DisplayPort 1.4 |
Port USB | USB 3.0 |
Bluetooth | Bluetooth® 4.0 lub nowszy |
Instalacja oprogramowania
Na PC musimy oczywiście mieć zainstalowany Steam. Domyślam się, iż nie ma gracza, który nie miałby zainstalowanej tej aplikacji na komputerze. Kolejnym krokiem jest zainstalowanie Steam VR oraz PlayStation VR2 App; obie aplikacje oczywiście bezpłatnie pobierzemy ze sklepu firmy Valve. Co ciekawe, aplikacja Steam VR monitoruje stan baterii kontrolerów Sense i poinformuje nas gdy będziemy musieli akumulatory naładować.
Co będzie jeszcze potrzebne?
PlayStation VR2 PC adapter nie zadziała bez kabla DisplyPort 1.4 oraz nadajnika Bluetooth. o ile macie płytę główną z tą technologią lub mocnego laptopa, to wygraliście życie. W przeciwnym wypadku musicie kupić wspomniany nadajnik do portu USB. Bluetooth potrzebny nam będzie do bezprzewodowego podłączenia kontrolerów PS VR2 Sense z PC. Oczywiście nie wszystkie gry z nich korzystają, ale lepiej je mieć niż grać na samym padzie.
Podłączenie
PlayStation VR2 PC adapter ma wbudowany kabel, który zakończono końcówką USB. Wpinamy ją wyłącznie do portu USB 3.0 lub nowszego. Następnie do adaptera podpinamy zasilacz. Kolejnym krokiem jest użycie kabla DisplayPort 1.4, którego jedną końcówkę podpinamy do karty graficznej, a drugą do adaptera. Ostatnim krokiem jest podłączenie gogli PS VR2 do adaptera PC.
Gry ze Steam VR
Gdy mamy już wszystko podłączone i poprawnie skonfigurowane, to możemy zacząć przeglądać Steam pod kątem gier VR. W obszernej bibliotece znajdziemy wiele darmowych, jak i płatnych tytułów wykorzystujących wirtualną rzeczywistość. Darmowe gry na przyzwoitym poziomie to oczywiście symulatory lotu, takie jak DSC World, czy War Thunder. Natomiast fani wyścigów mogą zainteresować się RaceRoom Racing Experience. Ciekawie prezentuje się tez klimatyczna przygodówka Dagon: by H. P. Lovecraft, która inspirowana jest twórczością tytułowego pisarza.
Half-Life: Alyx
Natomiast z płatnych tytułów koniecznie trzeba zagrać w Half-Life: Alyx. To absolutnie genialny tytuł i jedna z najlepszych i z pewnością najładniejszych gier VR, w jakie grałem. Tym bardziej dla starszych graczy, którzy zaczynali swoją przygodę w latach dziewięćdziesiątych. Wcielamy się w tytułową Alyx, która jest ostatnią szansą ludzkości na przetrwanie. Akcja gry ma miejsce pięć lat przed wydarzeniami z Half-Life 2 i opowiada o trudnej walce z rasą obcych znaną jako Kombinat.
Gra w pełni wykorzystuje oba kontrolery ruchu do poruszania naszymi wirtualnymi dłońmi. Możemy otwierać drzwi, włazy, podnosić przedmioty oraz nimi rzucać. Co ciekawe, przedmioty możemy też do siebie przyciągać – wystarczy nacelować np. na magazynek i energicznym ruchem machnąć dłonią do siebie, aby przedmiot poleciał w naszą stronę. Ale to nie wszystko, ponieważ taki przedmiot musimy jeszcze złapać w trakcie lotu. Wszystkie przedmioty rzucamy za siebie, przez co lądują w naszym plecaku. Kapitalnie prezentuje się moment wymiany magazynka w pistolecie. Najpierw naciskamy przycisk odpowiadający za wypadnięcie magazynka, a następnie sięgamy za plecy po nowy. Umieszczamy go w pistolecie oraz klikamy blokadę. Po tej czynności możemy dalej strzelać.
PS. Tak jak istnieją mody dodające do wielu gier obsługę trybu VR, tak samo (ku mojemu wielkiemu zaskoczeniu) istnieją mody, które usuwają tryb VR. Mod No-VR do Half-Life: Alyx pozwala zagrać w ten tytuł na każdym komputerze, a choćby Steam Decku bez posiadania gogli VR. Jak tylko zobaczycie grę od Valve na wyprzedaży, to naprawdę polecam zagrać. Klimat jest niesamowity, co docenią zwłaszcza fani Half-Life-a.
Mody i beta testy VR
Niewątpliwe dużą zaletą posiadania gogli VR na PC, bez znaczenia, czy jest to PS VR 2, Meta Quest czy Oculus, jest to, iż możesz grać w ulubione gry w trybie rozszerzonej rzeczywistości, choćby jak dana gra nie wspiera tej funkcji. Możemy to osiągnąć oczywiście dzięki modom lub beta testom. Beta testy trybu VR oferuje m.in. niezwykle popularny symulator ciężarówek, jakim jest ETS 2. Samo granie na monitorze i kierownicy już daje dużo frajdy, jednak zawsze brakowało mi tego swobodnego rozglądania się na boki przed skrzyżowaniem, aby przepuścić nadjeżdżające samochody. W Euro Truck Simulator 2 na goglach PlayStation VR 2 gra się po prostu fantastycznie, można poczuć się jak prawdziwy kierowca ciężarówki.
PS VR2 i Flight Simulator
Z uwagi na to, iż jestem regularnym subskrybentem usługi, jaką jest Xbox Game Pass, postanowiłem sprawdzić, czy znajdę tam jakieś gry wspierające wirtualną rzeczywistość. Kiedyś na YouTube oglądałem, jak gracze latali w Flight Simulator na różnych goglach VR. Postanowiłem sprawdzić, czy symulator latania od Microsoftu oraz gogle VR od Sony znajdą wspólny język. Znalazły bez problemu! Tuż po uruchomieniu gry od razu pojawia się komunikat, iż jak wcisnę klawisze Tab i Control, to przejdę do trybu VR.
Tak się faktycznie stało. Do tego gra bez problemu wspiera kontrolery PS VR2 Sense. Po kilku kliknięciach znalazłem się na warszawskim lotnisku Okęcie w małym samolocie, w którym mogłem się swobodnie rozglądać. Kontrolerów mogłem używać jak własnych dłoni. Mogłem wciskać różne guziki, przełącznik oraz sterować dźwigniami — w tym wolantem. Niestety precyzja nie jest tak dokładna jak w operowaniu myszką po kokpicie samolotu, ale fajda z takiego „dotykowego” sterowania i tak jest niesamowita.
Gry od Codemasters i PlayStation VR2
Natomiast dzięki usłudze EA Play w końcu mogłem się przejechać prawdziwym bolidem F1 w trybie VR. Bardzo ubolewam, iż Codemasters nie są w stanie umieścić tego trybu na konsolach PS5. Mało tego, iż zrobiłem kilka okrążeń i rozegrałem wyścig, to mogłem zatrzymać się na środku toru, wstać z bolidu i dokładnie obejrzeć jego budowę. Dla fana F1, który ogląda wszystkie weekendy wyścigowe, to naprawdę świetne dodatkowe emocje. W najnowsze WRC od Codemasters również możecie zagrać w trybie VR.
Biblioteka Xbox Game Pass pełna jest gier, która zawierają natywny tryb VR lub umożliwiają dodanie go dzięki bezpłatnych modów. Oto lista gier, w które można zagrać w 2024 roku na goglach VR:
Gry z Game Pass ze wbudowanym trybem VR | Gry z Game Pass z trybem VR dzięki modów |
– No Man’s Sky – Microsoft Flight Simulator – Star Wars Squadrons – F1 2022 – F1 2023 – Humanity – Minecraft Bedrock Edition – WRC (EA Trial) – F1 2024 (EA Trial) | – Neon White (Raicuparta) – Firewatch (Raicuparta) – Resident Evil 2 (Praydog) – Resident Evil 3 (Praydog) – Monster Hunter Rise (Praydog) – Far Cry 5 (Luke Ross) – Far Cry 6 (Luke Ross) – Watchdogs 2 (Luke Ross) – Ghostwire: Tokyo (Luke Ross/UEVR) – Valheim – Minecraft Java Edition – Mechwarrior 5 – Grounded – Crysis – Doom 1 & 2 (Team Beef) – Quake (Team Beef) – Return to Castle Wolfenstein (Team Beef) |
Podsumowanie
Bardzo się cieszę, iż Sony w końcu wypuściło adapter umożliwiający korzystanie z gogli PlayStation VR2 na PC. Nie ulega wątpliwości, iż to jedno z najlepszych urządzeń VR na rynku, więc szkoda, aby było ograniczone tylko do samych konsol PS5. o ile już macie PS VR2 i chociaż średniej klasy PC lub laptop z wyjściem DisplayPort 1.4, to koniecznie musicie kupić adapter od Sony. choćby gdybyście mieli grać tylko w starsze gry z modami dodającymi tryb VR. Choć moim zdaniem dla samego Half-Life: Alyx warto podłączyć PlayStation VR2 do PC.
Artykuł powstał we współpracy z PlayStation Polska.