Polak stworzył własny procesor. Szalony projekt, który działa

6 godzin temu

Polski twórca internetowy postanowił stworzyć własny procesor, który jest w stanie wykonywać szereg akcji. Sama wizja zrealizowania takiego projektu w domowym zaciszu brzmi dosyć absurdalnie i karkołomnie, ale opublikowany materiał pokazuje, iż jest to jak najbardziej możliwe. Udało się opracować zarówno warstwę sprzętową, jak i zestawy instrukcji czy testowe programy. Ostatecznym testem było włączenie pełnometrażowego filmu wideo, co również zakończyło się sukcesem. Robi to naprawdę ogromne wrażenie.

Procesor stworzony w domowym zaciszu – jak to działa?

Ambitne przedsięwzięcia majsterkowiczów i fanów retro to dla mnie czarna magia. Mimo wszystko uwielbiam obserwować ich poczynania, ponieważ zawsze wychodzi z tego coś nietypowego. Ostatnio informowaliśmy Was chociażby o uruchomieniu systemu operacyjnego Windows 95 na kultowej konsoli PlayStation 2. Całość działa, ale niestety nie tak dobrze, by uruchomić jakiekolwiek gry czy bardziej skomplikowane oprogramowanie.

  • Jesteś fanem retro? Teraz zamienisz gry 2D w 3D

Majsterkowanie i nie tylko to kanał, na którym znajdziecie zestaw świetnych materiałów dotyczących technicznej warstwy elektroniki. Twórca zajmuje się przede wszystkim tworzeniem nietypowych urządzeń w domowym zaciszu. Mowa chociażby o odtwarzaczu do filmów, wydajnym zasilaczu z cyfrowym sterowaniem czy zapalniczce plazmowej. Nie brakuje też poradników, autorskiego systemu czy przerabiania już istniejących sprzętów. Teraz jednak powstało najambitniejsze dzieło w historii tytułowego majsterkowicza.

Entuzjasta postanowił stworzyć własny procesor w domowym zaciszu. Jak możecie zobaczyć na miniaturce poniższego materiału, konstrukcja prezentuje się niczym coś żywcem wyciągnięte z cyberpunkowego uniwersum. Jest to pełnoprawne CPU obsługujące zestawy instrukcje i posiadające własną pamięć. Do zrealizowania tego przedsięwzięcia posłużyły przede wszystkim stare układy pamięci oraz logiczne komponenty. Mamy do czynienia z projektem będącym niejako hołdem dla dawno minionej ery 8-bitowej. Gdyby tego było mało, oprogramowanie napędzające sprzęt także zostało napisane całkowicie od zera.

Od przyswajania tej wiedzy może rozboleć głowa

Konstrukcja składa się z kilku elementów. Mamy przede wszystkim do czynienia z ALU (Arithmetic Logic Unit), interfejsem pamięci, kontrolerem magistrali adresowej, dodatkowym ALU oraz komponentem dekodującym oprogramowanie i koordynującym cały przepływ danych. jeżeli zaś chodzi o oprogramowanie, to twórca przygotował mniej więcej 2000 lini kodu – wszystko po to, by procesor wiedział jak obsługiwać konkretne instrukcje (np. mnożenie, dzielenie, bardziej zaawansowana trygonometria).

Efekt końcowy jest naprawdę imponujący. Procesor waży ponad 500 g i składa się z ponad kilometra przewodów. Finałowym testem okazało się demonstracja działającego systemu. Właściciel kanału Majsterkowanie i nie tylko skutecznie podłączył sprzęt do wyświetlacza VFD, a następnie przygotował kod pozwalający włączyć kultowy film Matrix. Trudno oczywiście o wysoką rozdzielczość i płynność obrazu – liczyło się samo działanie. Robi to naprawdę ogromne wrażenie, zachęcam zatem do samodzielnego obejrzenie załączonego materiału wideo.

  • FAA dopiero teraz porzuciło dyskietki. Windows 95 odszedł w niepamięć

Teraz pozostaje cierpliwie czekać na kolejne nietypowe przedsięwzięcie. Ambitnych majsterkowiczów jest w naszym kraju naprawdę mnóstwo, więc prawdopodobnie to tylko kwestia czasu.

Źródło: YouTube (@_MINT) / Zdjęcie otwierające: YouTube (@_MINT)

ciekawostkipolskaprocesory
Idź do oryginalnego materiału