Polska przyciąga miliardy w chmurze. Boosteroid inwestuje w gaming i serwery

3 tygodni temu

Polska wyrasta na jeden z najważniejszych hubów cloud gamingu w Europie Środkowo-Wschodniej. Boosteroid, trzeci co do wielkości globalny dostawca usług grania w chmurze, ogłosił rozpoczęcie inwestycji w polską infrastrukturę IT. Jej wartość w najbliższych latach może sięgnąć choćby 500 milionów dolarów.


Pierwszym krokiem było uruchomienie środowiska serwerowego o wartości 3 mln dolarów przy współpracy z firmą Polcom.

Polska sercem europejskiej ekspansji Boosteroid


Nowa inwestycja w Polsce to element szerszej strategii firmy, która do 2030 roku planuje obecność we wszystkich regionach świata i osiągnięcie poziomu 100 mln aktywnych użytkowników. Polska ma odpowiadać za 3-5 proc. tej globalnej bazy, co czyni ją jednym z kluczowych rynków w regionie.


Serwery kolokowane w centrach danych Polcom umożliwiają znaczące ograniczenie opóźnień (latencji), choćby do 5 ms – kluczowego parametru w dynamicznych grach online. System wykorzystuje procesory graficzne AMD i umożliwia granie w rozdzielczości 4K przy 120 klatkach na sekundę.

Zielona technologia w służbie cyfryzacji


Współpracujący z Boosteroid Polcom oferuje nie tylko zaawansowaną infrastrukturę serwerową, ale też ekologiczne rozwiązania. Ich centra danych korzystają z odnawialnych źródeł energii, systemów odzysku ciepła i freecoolingu. Planowana inwestycja w nowy obiekt o mocy 44 MW pozwoli obsłużyć również wymagające środowiska AI i uczenia maszynowego.


Polska ma wszystko, by stać się centrum rozwoju cloud gamingu w regionie – silną infrastrukturę, ekspertów i rosnące zapotrzebowanie – podkreśla Robert Czarniewski, wiceprezes Polcom.

Przyszłość gamingu jest w chmurze


Boosteroid deklaruje pełny zwrot z inwestycji w Polsce w ciągu 2-3 lat, a Europa Środkowo-Wschodnia ma odpowiadać za choćby 10 proc. globalnych użytkowników platformy. Firma korzysta z przewagi szybkości wdrażania usług oraz zgodności z europejskimi regulacjami, takimi jak RODO.


Obecnie Boosteroid obsługuje jedną z największych na świecie infrastruktur GPU w 27 centrach danych. Inwestycja w Polsce ma nie tylko zwiększyć dostępność usług, ale również umocnić pozycję kraju jako kluczowego gracza w cyfrowej transformacji.




Polecamy również:



  • Sztuczna inteligencja zamiast wyszukiwarki. Czy właściciele stron internetowych mają się czego bać?

  • Branża gamingowa w Polsce kwitnie. W ostatnich latach wzrosła 3,5-krotnie

  • Liczba graczy rośnie. Polska branża gier może na tym skorzystać

  • Polska zaprasza do współpracy. Expo 2025 w Osace to szansa dla biznesu

Idź do oryginalnego materiału