Uważam się za entuzjastę VR, ale jeszcze kilka tygodni temu jedynymi goglami, których używałem, był oryginalny PSVR i jego następca, PSVR 2. Jednak moje horyzonty VR poszerzyły się, gdy dostałem szansę wypróbowania Meta Quest 3.
Wprowadzony na rynek na początku października Meta Quest 3 to uniwersalny zestaw słuchawkowy obsługujący rzeczywistość mieszaną. Jest nie tylko całkowicie bezprzewodowy, ale nie wymaga parowania z wydajnym komputerem. Kontrastuje to z PSVR 2, który do działania wymaga konsoli PS5 i musi być obsługiwany dzięki jednego kabla. Obydwa zestawy słuchawkowe różnią się także w innych obszarach.
Te zestawy słuchawkowe zajmują czołowe miejsca najlepsze gogle VR przewodnik i po wypróbowaniu Meta Quest 3 osobiście jestem bardziej podekscytowany niż kiedykolwiek, widząc, dokąd zmierza świat rzeczywistości wirtualnej (i mieszanej) w nadchodzących latach. Oto moje przemyślenia po kilku pierwszych sesjach z naprawdę eleganckim zestawem słuchawkowym Meta Quest 3.
Całkowita wolność
Od razu po wyjęciu z pudełka największą różnicą, jaką od razu zauważyłem pomiędzy Meta Quest 3 a PSVR 2, jest znacznie mniejszy profil Quest 3. PSVR 2, który zawsze uważałem za akcesorium do gier o odpowiednich proporcjach, teraz wydaje się w porównaniu z nim poważnie nieporęczny ze względu na duży plastikowy pasek z aureolą i gigantyczny wizjer.
Oczywiście inną natychmiast zauważalną różnicą, jak wspomniano powyżej, jest to, iż Meta Quest 3 jest urządzeniem bezprzewodowym. Jakież to ulepszenie okazało się już w moim stosunkowo krótkim czasie korzystania z zestawu słuchawkowego. Chociaż konsola PSVR 2 jest połączona tylko jednym przewodem, co stanowi dużą poprawę w porównaniu z niemal niemożliwą do opanowania plątaniną kabli i przewodów HDMI w PSVR pierwszej generacji, swoboda oferowana przez Meta Quest 3 jest niezwykle wyzwalająca.
Brak obciążeń przewodami jest nie tylko przydatny, ponieważ pozwala uniknąć martwienia się o potknięcie się o kabel, ale służy także bardziej praktycznemu celowi, jakim jest dalsze zanurzenie się w doświadczeniach VR. Podczas korzystania z PSVR 2 często czuję, jak drut ciągnie lub ogranicza ruch głowy, co wytrąca mnie z tego doświadczenia. Jednak w przypadku Meta Quest 3 nie stanowi to problemu.
Jestem również zadowolony z solidnej żywotności baterii. Do tej pory musiałem ładować co 2-3 sesje, co wydawało mi się odpowiednim kompromisem w przypadku bezprzewodowego zestawu słuchawkowego.
Jeśli jednak jest coś, czego bardzo mi brakowało w konstrukcji PSVR 2 podczas korzystania z Meta Quest 3, to są to zdecydowanie lepsze kontrolery VR Sense tego pierwszego. Kontrolery Touch Plus w Meta Quest 3 są chwalone przez moich kolegów, ale z mojego doświadczenia wynika, iż wydają się słabe i przypominają trzymanie w obu rękach taniego kija do ping-ponga.
Kontrolery Sense PSVR 2 oferują nie tylko funkcje nowej generacji, takie jak funkcje dotykowe i adaptacyjne wyzwalacze, ale także przypominające kulę kształty, które wygodnie i bezpiecznie dopasowują się do moich palców. Natomiast w przypadku wioseł Quest 3, choćby przy mocno zapiętych paskach na nadgarstki, mogą one wypaść mi z uścisku, jeżeli zamachnę się ze zbyt dużą siłą. Nie wspominając o tym, iż układ przycisków jest odrobinę nieintuicyjny, a spusty nie są wystarczająco wyczuwalne.
Odkrywanie nowych światów
Uruchamiam Meta Quest 3 i od razu staje się jasne, iż to coś więcej niż tylko zestaw słuchawkowy przeznaczony do gier (chociaż gry przez cały czas stanowią ogromną część jego oferty). Chociaż PSVR 2 jest akcesorium PS5 i korzysta ze zwykłego interfejsu konsoli, interfejs użytkownika Quest 3 wyróżnia wszystko, od aplikacji do przesyłania wiadomości po strumieniowe przesyłanie wideo na stronie głównej.
Kiedy po raz pierwszy przypiąłem Quest 3 do twarzy, spędziłem całą 45-minutową sesję na przeglądaniu filmów na YouTube obsługujących VR i zaniedbałem granie w jedną grę. Szczególnie zafascynowała mnie seria filmów o wirtualnej turystyce, która pozwoliła mi odkrywać znane mi miejsca, takie jak irlandzka stolica Dublin, a także odległe, obce mi miejsca, takie jak oświetlone neonami Tokio.
Interfejs użytkownika i menu Quest 3 są również intuicyjne. choćby bez jakiejkolwiek znajomości interfejsu mogłem od razu poruszać się po sklepie z aplikacjami i menu ustawień. Dostosowywanie, na przykład jasności wyświetlacza lub głośności wbudowanych głośników — kolejna fajna funkcja, którą znajdziesz w Quest 3, ale nie w PSVR 2 — było niezwykle proste i dzięki temu moje pierwsze kilka minut z zestawem słuchawkowym było naprawdę proste.
Pokaż mi gry
Jednak dla mnie osobiście sukces gogli VR będzie ostatecznie zależał od gier i pod tym względem Meta Quest 3 również wydaje się wyróżniać. Po pierwsze, Meta Quest 3 jest wstecznie kompatybilna z biblioteką ponad 500 gier swojego poprzednika, co daje dostęp do obszernej biblioteki niezbędnych tytułów VR od razu po wyjęciu z pudełka.
Jak dotąd większość czasu spędziłem grając wyłącznie w Quest, Asgard’s Wrath 2. Ta epicka gra RPG rozgrywa się w świecie mitologii egipskiej i pozwala eksplorować starożytne miejsca, walczyć z wszelkiego rodzaju mitycznymi wrogami i rozwiązywać zagadki, począwszy od ładnych proste lub diabelsko trudne. Pełny opis napiszę w nadchodzących tygodniach, kiedy zagłębię się głębiej, ale moje pierwsze wrażenia są bardzo pozytywne i nie mogę się doczekać, aż dużą część wakacyjnej przerwy spędzę na przygodach wśród Bogów.
Arizona Sunshine 2 to kolejna gra, w którą bawię się przez ostatnie kilka dni na zestawie słuchawkowym Quest 3. Jest to uroczo bezmyślna strzelanka zombie, przy której poczułem się jak prawdziwa gwiazda filmów akcji, gdy strzelam do niezdarnych piechurów z… strzały w głowę w określonym czasie. Nie jest to najgłębsza ani najbardziej oryginalna gra VR, w jaką kiedykolwiek grałem, ale zapewnia naprawdę dobrą zabawę i kolejny tytuł, w który nie mogę się doczekać, aby zagrać więcej w okresie świątecznym. Poza tym psi towarzysz o imieniu Buddy jest uroczy i już bardzo go chronię.
Chociaż PSVR 2 i Quest 3 korzystają z wielu tych samych gier, powiedziałbym, iż PSVR 2 ma w tym przewagę, oferując większą gamę wrażeń AAA, w tym Horizon: Call of the Mountain, Gran Turismo 7 i ekskluzywne tryby VR dla zarówno Resident Evil Village, jak i remake Resident Evil 4.
Nie tylko gogle VR
Należy zauważyć, iż Meta Quest 3 to zestaw słuchawkowy do rzeczywistości mieszanej, którego celem jest połączenie otoczenia ze świata rzeczywistego ze światem wirtualnym. Dzieje się to na kilka nowatorskich sposobów. Na początek menu główne jest narzucane poprzez transmisję wideo z miejsca, w którym używasz zestawu słuchawkowego, ale funkcje rzeczywistości mieszanej są również wykorzystywane do zapewniania dobrej zabawy w grach mikro.
Jedno z nich nazywa się Pierwsze Spotkania i przedstawia armię małych obcych, kropelkowych stworzeń atakujących Twoje otoczenie. Uzbrojony w pistolet promieniowy, Twoim zadaniem jest powstrzymanie ich przed rojem po całym salonie, ale prawdziwy kopniak nastąpi, gdy gra przeskanuje przestrzeń wokół ciebie i sprawi, iż będzie można ją zniszczyć. Na przykład, jeżeli strzelisz w ścianę, pęknie ona i pęknie, odsłaniając za sobą obcą planetę. To niewielkie doświadczenie jest szczególnie przydatne przy wprowadzaniu osób, które po raz pierwszy zapoznają się z Quest 3, ponieważ jest niezwykle łatwe w obsłudze i bardzo dobrze demonstruje imponującą technologię.
Choć dostępne w tej chwili doświadczenia związane z rzeczywistością mieszaną są całkiem nowatorskie, mam wrażenie, iż Meta mogłaby zdziałać więcej dzięki tak zaawansowanej technologii. Tak więc, mimo iż instaluję na moim Quest 3 mini-gry, takie jak First Encountered, aby służyć jako prezentacja dla ciekawskich przyjaciół i rodziny, mam nadzieję, iż w nadchodzących miesiącach funkcje rzeczywistości mieszanej zostaną jeszcze bliżej zbadane.
Meta Quest 3 vs PSVR 2 – mój werdykt
Wciąż nie mogę się oswoić z Meta Quest 3, więc nie mogę jeszcze podjąć ostatecznej decyzji, który zestaw słuchawkowy wolę. Przecież w tej chwili spędziłem z Quest 3 ułamek czasu, który spędziłem w ciągu ostatnich dziesięciu miesięcy z PSVR 2. Jednak moja wstępna ocena jest taka, iż oba zestawy słuchawkowe stanowią dla siebie niezwykle przekonujący argument , ale z innych powodów.
Gogle PSVR 2 wydają się oczywistym wyborem, jeżeli szukasz zestawu VR, który skupia się wyłącznie na grach. Zawiera kilka ekskluzywnych tytułów z najwyższej półki, a dzięki mocy PlayStation spodziewam się, iż przez kilka następnych lat będzie przez cały czas gromadzić obszerną bibliotekę. Jednakże Meta Quest 3 to świetny zestaw słuchawkowy, jeżeli potrzebujesz urządzenia, które potrafi grać i robi to dobrze, ale oferuje również dodatkowe funkcje, takie jak doświadczenia mieszanej rzeczywistości i wciągające wideo.
W nadchodzących tygodniach zamierzam jeszcze bardziej dopracować Meta Quest 3. Szczególnie chcę kontynuować moje przygody w Asgard’s Wrath 2. Być może po dalszych testach będę w stanie ostatecznie wybrać stronę, ale na razie, jeżeli chodzi o Meta Quest 3 vs PSVR 2, mówię: dlaczego nie oba?
- Recenzja Meta Quest 3: Najlepszy zestaw VR, jaki możesz kupić
- Zaryzykowałem 599 dolarów na PSVR 2 – i się opłaciło
- Najlepsze gogle VR, jakie możesz teraz kupić