Ostatnia aktualizacja 20 marca, 2023
Trylogia filmów “Powrót do przyszłości” to kultowy cykl produkcji, który podbijał serca widzów na całym świecie. Film opowiadał historię Marty’ego McFly’a i jego ekscentrycznego przyjaciela, Doktora Emmetta Browna. We wszystkich trzech częściach podróżowali w czasie i w trakcie serii niefortunnych zdarzeń eksplorowali różne epoki. Jednak oprócz ciekawych podróży trylogia była pełna futurystycznych technologii.
W momencie premiery filmów w latach 80. wydawały się niemożliwe do zrealizowania w najbliższych latach. Współcześnie wiele z tych rozwiązań pojawiło się w rzeczywistości w codziennym użyciu, ale niektóre zaistniały wyłącznie jako ciekawostki technologiczne. Szczególnie “Powrót do przyszłości II” zawiera wiele przykładów urządzeń lub funkcji na tamten czas bardzo fantastycznych, a dziś już całkowicie zwyczajnych. O jakich technologiach mowa?
Powrót do przyszłości II – 5 technologii, które weszły do codzienności
- Samochody zasilane alternatywnym źródłem energii
W filmie Emmet Brown prezentuje Marty’emu swój najnowszy wynalazek – samochód DeLorean. Napędzany energią jądrową, dzięki czemu staje się wehikułem czasu. Choć w rzeczywistości niczego takiego nie mamy, to jednak samochody zasilane alternatywnymi źródłami energii (szczególnie samochody elektryczne) są już elementem codzienności.
- Płatności biometryczne
W “Powrocie do przyszłości II”, stary Biff Tannen płaci odciskiem palca w taksówce. Dzisiaj płatności biometryczne możliwe są np. za sprawą usługi PayEye, która wykorzystuje biometrię tęczówki oka i twarzy.
- Smart dom
Dom rodziny Marty’ego opiera się na inteligentnych i automatycznych funkcjach, które możemy porównać do współczesnej technologii smart home. Automatyczne sterowanie oświetleniem, asystent głosowy, czy też inteligentne urządzenia kuchenne. To wszystko stanowi dzisiaj element naszej codzienności, który nie budzi już skojarzeń z odległą przyszłością.
- Wideokonferencja
W “Powrocie do przyszłości II” starszy Marty rozmawia ze swoim szefem na wideokonferencji na wielkim ekranie. Rozmowy tego typu stały się możliwe znacznie szybciej, niż ukazano to w filmie, osadzając jego akcję w 2015 roku.
- Technologia VR
W “Powrocie do przyszłości II” Marty korzysta z urządzenia do gier, które nazywa się “wild gunman” i umożliwia mu wirtualne strzelanie. Dzisiaj technologia wirtualnej rzeczywistości jest coraz bardziej popularna i wykorzystywana w grach np. z wykorzystaniem PlayStation VR.
Technologie, które istnieją, ale jako ciekawostki
Niektóre rozwiązania technologiczne nie weszły do powszechnego użycia, ale istnieją jako ciekawostki technologiczne lub limitowane serie.
- Latająca deska – Hoverboard
Hoverboard został przedstawiony jako rodzaj lewitującej deski do “jazdy” po powietrzu. Była to futurystyczna wizja skutera elektrycznego, który miał zdolność do zawieszenia się nad powierzchnią ziemi, dzięki czemu mógł łatwo przemieszczać się w trudnym terenie lub po zatłoczonych ulicach.
Współcześnie powstały podobne rozwiązania inspirowane filmową wersją, jednak nie weszły one do powszechnego użycia. Jednym z nich jest Flyboard Air, który pozwala na lot do wysokości 150 m przez 10 minut z maksymalną prędkością 150 km/h
- Samowiążące się buty
Jeden z futurystycznych elementów, który został zrealizowany to automatycznie wiążące się buty. Firma Nike wypuściła model Hyperadapt 1.0, które przez jakiś czas można było kupić za blisko 3 tys. zł.
Działanie opierało się na elektronicznej kontroli dopasowania szerokości cholewki do stopy. Poprzez aktywację przycisku umieszczonego z boku cholewki, but automatycznie zaciska się na stopie. Aktualnie model jest niedostępny w regularnej sprzedaży.