Prezentownik 2024: Co pod choinkę dla pasjonata wirtualnej rzeczywistości?

3 dni temu
Zdjęcie: Prezentownik 2024: Co pod choinkę dla pasjonata wirtualnej rzeczywistości?


Święta zbliżają się coraz większymi krokami; jeżeli nie macie pomysłu na prezent dla miłośnika wirtualnej rzeczywistości, to może przyda się Wam ten artykuł.

Wiele osób z pewnością zgodzi się ze mną, gdy napiszę, iż nic nie zapewnia takiego stopnia immersji jak przebywanie w wirtualnej rzeczywistości. Na rynku znajdziemy wiele akcesoriów i gier dla fanów takiego rodzaju rozgrywki. o ile zastanawiacie się nad prezentem, który mógłby spodobać się pasjonatom technologii VR, to powinna Was zainteresować lektura niniejszego artykułu. Oto moje propozycje na prezenty związane z wirtualną rzeczywistością.

Gogle VR – PlayStation VR2 lub Meta Quest 3

Na rynku znajdziemy propozycje od wielu producentów gogli wirtualnej rzeczywistości. Sam korzystam z dwóch wariantów, więc mogę wypowiedzieć się na temat tych modeli. Mam oczywiście na myśli PlayStation VR2 oraz Meta Quest 3. Sprzęty te posiadają nieco dość istotnych różnic. Przede wszystkim do korzystania z PS VR2 niezbędna jest konsola PlayStation 5 lub adapter przeznaczony do podłączenia gogli do komputera. Takie akcesorium testował dla Was Konrad, a do odpowiedniego artykułu możecie przejść z poniższego odnośnika.

PlayStation VR2 na PC — poradnik, test, w co zagrać

Należy jednocześnie mieć świadomość, iż gogle na komputerze nie obsługują wszystkich funkcji, jakie działają na PS5. Z tego powodu ja zdecydowanie polecam rozważenie PS VR2 przede wszystkim o ile odbiorca prezentu posiada konsolę PlayStation 5 lub PlayStation 5 Pro. W goglach tych można grać zarówno w gry dedykowane wirtualnej rzeczywistości, jak i w płaskie gry, korzystając z gogli jak z wyświetlacza. W opakowaniu z goglami znajdziecie również parę kontrolerów Sense, które ładuje się poprzez kabel USB-C. Niezwykle istotny jest fakt, iż PlayStation VR2 to wyłącznie przewodowy sprzęt – musicie je podłączyć kablem do portu USB C konsoli. Więcej na temat tych gogli pisałem oczywiście w poniższym teście.

Test: PlayStation VR2 – gogle, kontrolery Sense i gry

Zwolenników bezprzewodowej swobody zainteresuje na pewno fakt, iż gogle Meta Quest 3 oraz Meta Quest 3S są pozbawione przewodu. Jako iż jestem właścicielem podstawowego wariantu, Meta Quest 3, to skupię się właśnie na tym modelu. Nieco więcej na temat tańszego modelu, Meta Quest 3S, pisałem w stosownym newsie – pod tym adresem. Teraz przejdźmy jednak do Questa 3. Gogle te pozwalają nam na granie zarówno w gry chociażby ze Steama, jak i dedykowane Questowi. Czas pracy na baterii nie powala i wynosi on średnio od 2 do 4 godzin, zależnie od sposobu użytkowania. Warto pamiętać, iż Meta Quest 3 pozwala na działanie w trybie mieszanej rzeczywistości. Oznacza to, iż rozmieszczamy dookoła siebie kilka okienek i możemy działać na nich zgodnie z naszym widzi mi się.

Niemałe znaczenie ma także fakt, iż sprzęt ten nie do wszystkiego wymaga kontrolerów (noszących nazwę Touch). Część aplikacji i gier możemy bowiem obsługiwać po prostu naszymi dłońmi, które śledzą kamery zamontowane na froncie urządzenia. Oczywiście oprawa graficzna gier na Queście 3 nie jest tak dopracowana, jak na PlayStation VR2. Jednak coś za coś – Quest 3 nie wymaga korzystania z dodatkowych sprzętów. jeżeli jednak połączymy się (przewodowo lub bezprzewodowo, jak wolimy) do mocnego komputera, to możemy grać na Queście 3 w gry wyglądające choćby lepiej niż na PS VR2.

Akcesoria do Meta Quest 3

A co jeżeli ktoś, kogo znacie ma już gogle Meta Quest 3? Odpowiedź jest prosta – absolutnie nic straconego. Bez problemu znajdziecie bowiem mnóstwo akcesoriów do tych gogli. Przede wszystkim zdecydowanie polecam zainteresować się alternatywnym paskiem. Domyślnie montowany przez Metę przypomina niestety gumę do gaci i nie ma wiele wspólnego z wygodą. Testowałem kilka akcesoriów tego typu. Nie bez znaczenia jest fakt, iż wiele pasków posiada powerbanki, dzięki którym można ładować gogle i wydłużać czas pracy. Moim zdaniem najlepszą propozycją jest model od Annapro, który testowałem w poniższym artykule.

Test: Akcesoria do Meta Quest 3 od Annapro

Bardzo dobrym pomysłem jest również zainteresowanie się silikonowymi nakładkami na kontrolery Touch. Zwłaszcza, iż część z nich – jak niżej testowany wariant od Maeckera – pozwala na ładowanie kontrolerów dzięki portu USB C. Trzeba bowiem wiedzieć, iż podstawowy, domyślny, sposób od Mety zakłada korzystanie ze zwykłych baterii lub akumulatorów, których nie możemy ładować, nie wyjmując ich z kontrolerów.

Test: Akcesoria do Meta Quest 3 od Maecker

Uważam także, iż dobrym pomysłem jest zainteresowanie się alternatywnym interfejsem na twarz. Dobrze dopasowany interfejs posiada lepsze chłodzenie niż standardowy wariant, a ponadto ogranicza dopływ światła od dołu, z okolicy nosa. Tutaj mogę polecić również model od Maeckera, ale dobrym pomysłem jest również model od AMVR.

Test: AMVR – opaska oraz interfejs do gogli Meta Quest 3

Alternatywnie można zainteresować się opaską od KIWI Design, którą oczywiście również dla Was testowałem. Poniższy odnośnik zabierze Was do mojej opinii na temat opaski H4 Boost z wbudowanym akumulatorem. Znajdziecie tam też moje zdanie dotyczące nakładek na kontrolery, które przez cały czas pozwalają korzystać z baterii bez zdejmowania tych nakładek.

Test: Akcesoria do Meta Quest 3 od KIWI Design

Akcesoria do PS VR2

W przypadku PlayStation VR2 nie ma niestety aż tylu akcesoriów, co dla Meta Quest 3. Nie znaczy to bynajmniej, iż nie znajdziemy żadnych godnych polecenia prezentów. Przede wszystkim szczerze rekomenduję stację dokującą. Dzięki niej szybko, łatwo i bardzo wygodnie naładujemy kontrolery Sense. Ja korzystam od dawna z oficjalnej stacji PlayStation, aczkolwiek w internecie znajdziecie mnóstwo alternatywnych propozycji. Więcej na temat wspomnianej stacji napisałem w tym teście. Polecam jednak zamiennik od KIWI Design. Nie tylko wyeksponujecie dzięki niemu swoje gogle, ale też naładujecie dwa kontrolery Sense oraz parę kontrolerów DualSense. Więcej w moim teście:

Test: Stacja ładowania D2 (DualSense, PS VR2) – KIWI Design

Uważam również, iż dobrym pomysłem na akcesoria są specjalne naklejki na kontrolery produkowane przez firmę JSAUX. Bardzo korzystnie wpływają one na wygodę użytkowania kontrolerów – chwyt jest pewniejszy, a spusty lepiej wyczuwalne. To akcesorium także przetestowałem na portalu. Podobnie zresztą jak elegancki pokrowiec, w którym możemy przechowywać i przenosić nasze gogle wirtualnej rzeczywistości wraz z kontrolerami. Więcej o tych akcesoriach możecie przeczytać w artykule, do którego zabierze Was poniższy odnośnik.

Test: Akcesoria do PS VR2 od JSAUX

Gry korzystające z wirtualnej rzeczywistości

Nie ulega wątpliwości fakt, iż dla posiadaczy gogli wirtualnej rzeczywistości na pewno bardzo ważne są gry korzystające z tej technologii. Nie omieszkałem więc zebrać kilkunastu produkcji, które są dostępne na tych sprzętach. Niżej znajdziecie odnośniki do naszych recenzji tych tytułów.

  • Arizona Sunshine 2 [PS VR2, Meta Quest 3]
  • Assassin’s Creed: Nexus VR [Meta Quest 3]
  • Band Space [Meta Quest 2, Meta Quest 3]
  • Batman: Arkham Shadow [Meta Quest 3]
Recenzja: Batman: Arkham Shadow [Meta Quest 3]
  • Drums Rock [PS VR2, Meta Quest 3]
  • Hockey VR [Meta Quest 2, Meta Quest 3]
  • Horizon: Call of the Mountain [PS VR2]
  • Les Mills Bodycombat [PS VR2, Meta Quest 3]
  • Metro Awakening [PS VR2, Meta Quest 3]
  • Pistol Whip [PS VR2, Meta Quest 2, Meta Quest 3]
  • Synapse [PS VR2]
  • Synth Riders [PS VR2, Meta Quest 2, Meta Quest 3]
  • The Dark Pictures: Switchback VR [PS VR2]
  • Trombone Champ: Unflattened [PS VR2, Meta Quest 3]
  • The Walking Dead: Saints & Sinners [PS VR2, Meta Quest 3]
  • Unplugged: Air Guitar VR [PS VR2, Meta Quest 3]
  • VR Skater [PS VR2, Meta Quest 3]

Który prezent najlepszy?

Jak widzicie, dla miłośników wirtualnej rzeczywistości jest mnóstwo pomysłów na prezenty. Dotyczą one zarówno fizycznych akcesoriów (bardzo poprawiających komfort przebywania w VR), jak i gier. Należy jednocześnie zaznaczyć, iż zdecydowana większość gier w wirtualnej rzeczywistości dostępna jest wyłącznie w wersjach cyfrowych. Z tego powodu warto wiedzieć, iż na PS VR2 można to rozwiązać, kupując jako prezent doładowanie do sklepu PlayStation Store. Natomiast w sklepie Mety można kupić grę jako prezent dla konkretnej osoby.

Mam nadzieję, iż dzisiejszy prezentownik pomógł Wam podjęcie decyzji co do prezentu. jeżeli tak, to bardzo chętnie dowiem się, co wybraliście jako prezent dla Waszych najbliższych. Dajcie nam znać w komentarzach.

Idź do oryginalnego materiału