Przeczytałem setki aplikacji i radzę: umieść umiejętności gamingowe w swoim CV!

prawica.net 1 miesiąc temu

Jak napisać dobrą aplikację mając niewielkie doświadczenie zawodowe? Wielu młodych ludzi zadaje sobie to pytanie, szukając pracy. Jako osoba, która przeczytała wiele aplikacji, mogę Ci powiedzieć: zostaw nudne standardowe odpowiedzi za sobą. Czy jesteś graczem? Następnie wykorzystaj to na swoją korzyść.

Komentarz Claudio Müllera

CV: Koniec ze zużytymi umiejętnościami miękkimi

„Jestem komunikatywny, kreatywny i odporny” – takie sformułowania można znaleźć niemal w każdym CV. Uwierz mi, jako redaktor naczelny GIGA, czytam je dość często. Chętnych jest wielu o wiele ciekawsze umiejętności pokazać: swoją wiedzę o grach. Niedawne badanie przeprowadzone na Uniwersytecie w Houston potwierdza to szczególnie długoletni gracze MMO (Massive Multiplayer Online Games) rozwijają umiejętności, na które jest duże zapotrzebowanie we współczesnym życiu zawodowym.

Badanie 23 pracujących graczy MMO ze średnim stażem 20 lat pokazuje, iż ci, którzy regularnie podróżują po wirtualnych światach, trenują przy tym Umiejętności rozwiązywania problemów, pracy zespołowej i zdolności przywódczych. Umiejętności te przekładają się bezpośrednio na miejsce pracy – od zarządzania projektami po coaching nowych pracowników (Źródło: Uniwersytet w Houston).

Umiejętności w grach: od lidera rajdu po lidera zespołu

Gry MMO mają oczywiste podobieństwa do wielu zawodów. W tych wirtualnych światach gracze koordynują złożone grupy rajdowe, opracowują taktykę walk z bossami i szkolą nowicjuszy. Działania, które można bardzo dobrze zastosować do wymagań współczesnej pracy. Ale także w gatunkach takich jak Strategia rozwoju (zarządzanie zasobami) lub symulacje (planowanie finansowe) zdobędziesz cenne umiejętności (więcej na ten temat na końcu artykułu). Wiele dzisiejszych zawodów wymaga czegoś więcej niż tylko nudnego wykonywania tych samych czynności w kółko. Zamiast tego będziesz miał do czynienia ze złożonymi problemami, dla których często nie ma instrukcji ich rozwiązania. Praca zespołowa i tak jest wymagana w prawie każdym zawodzie.

Dlatego moja rada dla Ciebie: Nie ukrywaj swoich wrażeń z gier! Zastanów się, które z Twoich umiejętności odpowiadają wymaganiom zawartym w ogłoszeniu o pracę. Przykład: Każdy, kto regularnie koordynuje 25 graczy jako lider rajdu, z pewnością może twierdzić, iż potrafi organizować i kierować zespołami. Kierownik projektu? Pomaga pomyślny rozwój kwitnącej osady Anno. Obsługa klienta? Każdy, kto od lat przewodzi gildiom, dokładnie wie, jak radzić sobie z różnymi postaciami.

Jak sformułować umiejętności odpowiednie do danej pracy?

Oczywiście nie wszystko nadaje się do CV. Popisywanie się, ilu niewinnych pieszych potrąciłeś w GTA i jak dobrze się przy tym bawiłeś, z pewnością nie pomoże Twojej aplikacji (zwłaszcza jeżeli chcesz zostać taksówkarzem). Wskazówka dla profesjonalistów: Daj ogłoszenie o pracę firmie ChatGPT lub innej sztucznej inteligencji, której ufasz, i pozwól jej pokazać możliwe podobieństwa do gier, w które lubisz grać.

Oczywiście zawsze może się zdarzyć, iż trafisz na menedżera HR lub osobę decyzyjną, która nie ma pojęcia o grach. Ale uwierz mi, zdarza się to coraz rzadziej, bo… Pierwsze prawdziwe pokolenie graczy od dawna zajmuje stanowiska kierownicze przybył. I bądźmy szczerzy, kto chciałby pracować dla szefa, który wciąż traktuje granie jako zajęcie dla dzieci.

Na koniec mamy dla Ciebie małą pomoc na początek:

Idź do oryginalnego materiału