Recenzja #1018 Biegnij, Piesku!

1 dzień temu

Edukacyjna gra planszowa o słodkich czworonogach przeznaczona dla najmłodszych. Wybierz pieska i ruszaj w pościg za medalem, wykorzystując kształty i kolory na psich kościach. Weź udział w dwóch trybach rozgrywki i ucz się podczas zabawy.

Informacje o grze Biegnij, Piesku!

Wydawnictwo: Kapitan Nauka

Liczba graczy: 2-4

Czas gry: 10-20 minut

Wiek: 3-7

Gra została przekazana mi bezzwrotnie w ramach recenzji od wydawnictwa Kapitan Nauka. Nie miało to wpływu na kształt mojej opinii.

Współpraca reklamowa z Ceneo.pl

Recenzja gry Biegnij, Piesku!

Biegnij, Piesku! to edukacyjna gra planszowa z ciekawym tematem przeznaczona dla najmłodszych. Zagrać w nią mogą już trzylatki. Całość mieści się w pudełku okraszonym sympatyczną ilustracją, która z pewnością przyciągnie wzrok maluszków. Niestety opakowanie jest przynajmniej o połowę za duże, przez co w środku znajdziemy specjalną tekturową wkładkę, która niczemu nie służy. jeżeli chodzi o elementy, to otrzymujemy tutaj 4 sympatyczne tekturowe figurki piesków z czterech różnych ras, tekturowe psie kości z symbolami i kolorami oraz duże dwustronne kafelki, z których zbudujemy tor. Oprócz tego jako ciekawostkę przygotowano dla graczy medale, które możemy sobie przewlec i wręczać po każdorazowej rozgrywce. Gra prezentuje się kolorowo i robi dobre pierwsze wrażenie. Niestety mam spore uwagi co do tekturowych kości i sposobu ich wykorzystania.

2 tryby rozgrywki

Gra posiada dwa tryby zabawy. Przy czym już na samym wstępie należy zaznaczyć, iż kategoria wiekowa jest tutaj mocno przestrzelona. Dlaczego? Ano dlatego, iż jest to tytuł stricte edukacyjny, którego zadaniem jest nauczyć maluchy kolorów i podstawowych kształtów. Uczy również podejmowania pierwszych, dość prostych decyzji. Nasza pięcioletnia córka niestety nudziła się podczas rozgrywek, ponieważ zna już bardzo dobrze zarówno kolory jak i kształty, a decyzje, jakie musiała tutaj podejmować były dla niej zbyt oczywiste. Tego typu tytuł z pewnością przyciągnąłby jej uwagę, gdy była młodsza, ponieważ właśnie wtedy grała w tego typu gry. Dlatego też uważam, iż Biegnij Piesku jest przeznaczony co najwyżej dla trzy i czterolatków.

Na czym zatem polega rozgrywka w pierwszy z dwóch dostępnych trybów? Aby zagrać w wyścig, musimy wcześniej ułożyć tor z kafelków i postawić wybrane przez nas psiaki na starcie. Jesteśmy gotowi do gry. Bierzemy do ręki miniaturowe, tekturowe psie kości w różnych kolorach, rzucamy nimi i patrzymy, jakie kolory wypadły. Oczywiście wybieramy kolor, który pozwoli naszemu pieskowi dostać się jak najdalej i… to wszystko. Gramy w ten sposób do momentu, aż któryś z czworonogów dotrze na metę. Drugi tryb „skróconego wyścigu” to polega w sumie na tym samym, z tą różnicą, iż pojawiają się tutaj kształty, ale rozgrywka staje się zdecydowanie szybsza i jeszcze bardziej nieprzewidywalna. jeżeli mamy szczęście, to całość może skończyć się w dwóch rzutach. Warto jednak zaznaczyć, iż maluszek posiada, krótki okres skupienia i przy okazji uczy się kształtów, więc jest to tryb, który ma szansę się spodobać. Nie mniej z pewnością będzie to nudne dla nieco starszych dzieci, a zwłaszcza dorosłych, którzy będą grać razem z nimi. W tej kategorii są gry, które zaangażują zarówno nasze pociechy jak i nas samych.

Podsumowanie

W grze Biegnij, Piesku! nie spodobał mi się pomysł na to, w jaki sposób rzucamy psimi kośćmi. Być może jest to bardziej klimatyczne i pasuje do tematu gry, ale nie jest to w ogóle satysfakcjonujące, a rzucanie malutkimi tekturowymi elementami jest tutaj przecież trzonem całej rozgrywki i zabawy. Uważam, iż standardowe sześciościenne kości są zdecydowanie lepszym rozwiązaniem w tego typu przypadkach i również tutaj sprawdziłby się lepiej. Niestety Biegnij, Piesku to dla mnie rozczarowanie, które gwałtownie opuści kolekcję gier mojej córki. Dla pięciolatki jest to po prostu zbyt mało interesujący tytuł. jeżeli jednak macie w domu maluszka w wieku 3-4 lata, to jest szansa, iż tytuł ten mu się spodoba. Gra uczy podstawowych kolorów, kształtów, podejmowania pierwszych decyzji oraz rozwija spostrzegawczość. Ja jednak nie polecam tej gry, bo w tej kategorii wiekowej znajdziemy dużo ciekawsze tytuły. Więcej o grze na stronie wydawnictwa.

Mocne Strony:

  • przyjemna dla oka oprawa graficzna,
  • pełni aspekt edukacyjny,
  • 2 tryby rozgrywki.

Słabe Strony:

  • za duże pudełko,
  • mechanika rzucania tekturowymi kośćmi jest nieciekawa,
  • przestrzelona kategoria wiekowa,
  • nie angażuje dorosłych i nieco starszych dzieci.

Przydatne linki:

Grę najtaniej kupisz tutaj

Link do strony wydawnictwa

Więcej o grze na Planszeo

Jeśli doceniasz naszą pracę i zaangażowanie albo po prostu podoba Ci się nasz portal i to, co robimy, to możesz nas wesprzeć niewielką kwotą – za co bardzo dziękujemy!!!

Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do obserwowania nas na facebooku.

Idź do oryginalnego materiału