Recenzja #1055 Hutan

1 tydzień temu

Wybierz się do indonezyjskiego lasu deszczowego i podziwiaj tamtejszą florę i faunę. Zaprojektuj własny fragment lasu i stwórz optymalne siedliska dla wielu egzotycznych gatunków… Hutan to pięknie zilustrowana, wciągają gra logiczna, która zabierze Cię wprost do serca dżungli!

Informacje o grze

Autor gry Hutan: Asger Harding Granerud, Daniel Skjold Pedersen

Wydawnictwo: Lucky Duck Games

Liczba graczy: 1-4

Czas gry: 30-45 minut

Wiek: 8+

Gra została przekazana mi bezzwrotnie w ramach recenzji od wydawnictwa Lucky Duck Games. Nie miało to wpływu na kształt mojej opinii.

Współpraca reklamowa z Ceneo.pl

Hutan to najnowsza propozycja od wydawnictwa Lucky Duck Games. Stworzona przez autorów gry Turbo, czyli przez Asger Harding Granerud’a oraz Daniel Skjold Pedersen’a oraz zilustrowana przez mistrza ilustracji Vincena Dutrait. Co powstało z takiego połączenia? Wciągająca od pierwszej rozgrywki gra logiczna, która może spokojnie stanąć obok takich hitów, jak Kaskadia, Calico, czy Doniczki! Zapraszamy do recenzji.

Przegląd elementów i zarys rozgrywki

Hutan to indonezyjskie słowo oznaczające las. I to nie taki zwykły las, ale las pełen tajemnic i egzotycznych zwierząt. Jesteśmy wielbicielami gier przyrodniczych, a więc Hutan spodobał nam się od pierwszego wejrzenia i to nie tylko za sprawą niesamowitej okładki. Ilustracje w grze są rzeczywiście oszałamiające i wyjątkowo klimatyczne. Promienie światła padające przez liście, śliczne drewniane zwierzaki oraz oczywiście żetony w kształcie kwiatów robią wrażenie. Do tego mały las tekturowych drzewek w pudełku, które, chociaż przynoszą identyczną liczbę punktów, są różnorodne, niczym drzewa w prawdziwym lesie. Nieco gorzej prezentują się jedynie dość cienkie i szaro-bure karty kwiatów i celów. Elementy gry możemy przechowywać w wygodnym, tekturowym insercie.

Do każdej rozgrywki wykorzystamy 4 tekturowe płytki podłoża. Każda płytka została oznaczona kolorem, a strony dodatkowo różnią się między sobą kształtem symbolu. Dzięki temu możemy stworzyć wiele układów, o różnym stopniu trudności. Warto wspomnieć również o dobrze przygotowanej instrukcji, która w jasny sposób tłumaczy zasady gry. Podobnie, jak w innych logicznych grach od Lucky Duck Games, w instrukcji znajdziemy wiele osiągnięć, scenariuszy i dodatkowych trybów gry. Szczególnie warto pochwalić wariant solo, którego przygotowanie zajmuje kilka chwil, a zapewnia naprawdę dobrą zabawę.

W zależności od poziomu zaawansowania możemy zdecydować się na grę standardową, w której będziemy punktować za zapełnione obszary, siedliska, drzewa i zwierzęta, bądź zagrać w tryb zaawansowany, wykorzystujący karty celów. Cele są dość zróżnicowane, a do każdej rozgrywki wykorzystamy aż 5 z nich. W instrukcji znajdziemy również uproszczony wariant rodzinny, który z pewnością przypadnie do gustu młodszym graczom.

Zasady gry nie są skomplikowane i polegają za 3-stopniowym zapełnianiu swoich obszarów. Najpierw dobieramy karty kwiatów i rozkładamy je na planszy w taki sposób, aby w danej „ramce” znajdował się najlepiej jeden wybrany kolor. Kiedy uda nam się dołożyć kolejny kwiatek na danym polu – w nagrodę ustawiamy w tym miejscu drzewko. A jeżeli cały obszar „obsadzimy” kwiatami w jednym kolorze oraz umieszczonymi na nich drzewkami, powstanie siedlisko dla jednego zwierzęcia. Zwierzątko z kolei podaruje nam nawóz, za pomocą którego w jego otoczeniu pojawią się nowe kwiaty… Wygra gracz, który zdobędzie najwięcej punktów po 9 rundach.

Logiczne wyzwanie w tropikalnym lesie…

Hutan to urocza łamigłówka, która zdecydowanie wymaga logicznego myślenia! Już samo układanie kwiatów na planszy, daje popalić… Nie zawsze mamy jak je dołożyć, aby zapełnić swoje obszary, tym bardziej iż dokładane żetony muszą ze sobą sąsiadować w pionie lub poziomie i dotykać bokiem wcześniej ułożone kwiatki… Zwykle dokładamy po dwa, a choćby 3 kwiaty na raz (chyba iż trafimy na nieliczne jokery, bądź dobierzemy żeton łuskowca), więc będzie się zdarzać, iż nasze kwiatki nie będą na obszarach jednorodne… To wiąże się oczywiście z punktami ujemnymi, które potrafią zaboleć pod koniec rozgrywki. Jako joker może również służyć żeton łuskowca, którego dobranie zapewni nam pierwszeństwo wyboru karty w kolejnej rundzie. Pojedyncza rozgrywka trwa 9 rund i według mnie kończy się zdecydowanie zbyt szybko. Zostajemy mniej więcej w połowie tworzenia lasu, przydałaby się, chociaż jeszcze z jedna, bądź dwie rundy, aby zaprosić do naszych lasów kolejne zwierzaki… To dokładanie kwiatów zdecydowanie wciąga!

Liczba graczy raczej nie ma większego znaczenia, gdyż w Hutan każdy tworzy własny kawałek lasu, w który nie możemy ingerować. Interakcja pojawia się jedynie w momencie wybierania karty kwiatów (bądź żetonu łuskowca). Rozgrywka jest raczej spokojna i dość angażująca umysłowo. W instrukcji niektóre osiągnięcia wymagają zdobycia aż 150 punktów… My graliśmy z kartami celów i nasze wyniki oscylowały około 90 punktów… No cóż, zdecydowanie musimy poćwiczyć. Grało się bardzo przyjemnie, a oprawa graficzna robi swoje. I chociaż to całkiem abstrakcyjna gra, mamy tu nieco klimatu (chociażby nawożenie lasu przez zwierzaki). Regrywalność oceniam pozytywnie, dzięki możliwościom ustawienia plansz i wyzwaniom. jeżeli chodzi o trudność gry, to postawiłabym ją obok Kaskadii. Podobny vibe, zwierzaki i proste rodzinne zasady rozgrywki, które dają jednak sporo frajdy.

Jeśli chodzi o rodzinne rozgrywki, to Hutan świetnie sprawdzi się w tej roli. Dzieci w mig łapią zasady gry i potrafią choćby wykręcić niezłe wyniki… Zasady są proste, więc starsze osoby, również bez problemu odnajdą się podczas gry.

Podsumowanie

Hutan to bardzo ładnie wykonana, wciągająca gra logiczna. Sprawdzi się zarówno dla mniej, jak i bardziej zaawansowanych graczy. Oprócz wariantu rywalizacyjnego posiada również interesujący wariant solo, który pozwala pokombinować i zrelaksować się podczas rozgrywki. Bardzo polecam, szczególnie dla fanów prostych abstraktów, takich jak Kaskadia, Calico, Nova Luna, czy Doniczki. To kolejna warta uwagi pozycja w portfolio Lucky Duck Games!

Mocne Strony:

  • proste zasady rozgrywki,
  • klimatyczne ilustracje,
  • ładne wykonanie,
  • wciągająca gra logiczna,
  • sprawdzi się w rodzinnych rozgrywkach,
  • dobrze działa w każdym składzie,
  • dodatkowe warianty, osiągnięcia i wyzwania,
  • dobrze działa solo.

Słabe Strony:

  • przydałaby się jedna, bądź dwie dodatkowe rundy, aby nieco bardziej zapełnić las.

Przydatne linki:

Link do strony wydawnictwa

Więcej o grze na Planszeo

Jeśli doceniasz naszą pracę i zaangażowanie albo po prostu podoba Ci się nasz portal i to, co robimy, to możesz nas wesprzeć niewielką kwotą – za co bardzo dziękujemy!!!

Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do obserwowania nas na facebooku.

Idź do oryginalnego materiału