
Flow to niesamowicie klimatyczny film animowany, który otrzymał nagrodę podczas gali Oscarów 2025. Dzięki wydawnictwu Granna możemy sami poczuć emocje związane z poszukiwaniem suchego lądu przez grupę zaprzyjaźnionych zwierząt. Współpracujcie, układajcie ścieżki i bezpiecznie doprowadźcie do łódki wszystkich bohaterów. Zapraszamy do recenzji przepięknie zilustrowanej gry planszowej Flow, która powstała na motywach animacji!
Informacje o grze
Autorzy gry Flow: Dmitrijus Babičius, Tadas Kastanauskas, Marijus Lapinskas, Justina Lapinskienė
Wydawnictwo: Granna
Liczba graczy: 1-6
Czas gry: 15 minut
Wiek: 8+
Gra została przekazana mi bezzwrotnie w ramach recenzji od wydawnictwa Granna. Nie miało to wpływu na kształt mojej opinii.
Współpraca reklamowa z Ceneo.pl


Flow to jeden z piękniejszych filmów animowanych, które miałyśmy okazję obejrzeć w ostatnim czasie. Świeży, oryginalny, z nieco „kanciastą” grafiką (stworzoną w domowym studio, na programie komputerowym Blender…). Zdobywca Oscara dający nadzieję na powstawanie nowych, wartościowych filmów, w których nie trzeba wypowiedzieć ani jednego słowa (sic!), aby zainteresować odbiorców. W tej recenzji przedstawimy grę o tym samym tytule, w której spotkamy znanych z animacji bohaterów! Czy gra przypadła nam do gustu? Zapraszamy!
Przegląd elementów i zarys rozgrywki
Gra planszowa Flow zajmuje średniej wielkości opakowanie, które zostało dobrze dobrane do zawartości. W środku znajdziemy wypraski z kafelkami, które należy wypchnąć przed pierwszą rozgrywką. Kafelki są dość grube i ładnie zilustrowane. W opakowaniu znajdziemy również składaną planszę, na której będziemy układać ścieżki, klimatyczne, płótnowane karty akcji i scenariuszy, żetony Ptaków oraz 2 kości Gigantycznych fal. Nie zapomniano również o instrukcji (w kilku językach!), która w jasny sposób przedstawia zasady gry. Wykonanie oceniam bardzo dobrze. Szczególnie spodobały mi się dobrze dopasowane kadry z filmu przedstawione na kartach akcji, zdecydowanie nadaje to klimaty rozgrywce.

Podstawowa rozgrywka polega na utworzeniu ścieżek, które zaprowadzą wszystkie zwierzęta do bezpiecznej łódki na środku planszy. Nie jest to jednak takie proste, gdyż oprócz płytek ścieżek, będziemy natrafiać na różnorodne przeszkody, które zablokują nam niektóre trasy. Dodatkowo każda runda trwa tylko jedną minutę (musimy ustawić minutnik w telefonie, bądź włączyć specjalny filmik odmierzający czas). Po tym czasie przerywamy układanie ścieżek i rzucamy kośćmi Gigantycznych fal. Może się zdarzyć, iż fale zmyją nam większość ułożonej trasy… W turze gracza dobieramy płytkę, a następnie możemy wymienić ją na kartę akcji (o ile płytka nie zawiera przeszkód). Dzięki kartom możemy uzyskać wsparcie, umieścić żetony ptaka, który chroni płytki przed falami, czy zmienić położenie wybranych płytek. Akcje są niezwykle pomocne podczas dynamicznej rozgrywki. Grę wygramy w momencie doprowadzenia wszystkich zwierząt do łódki.

Kiedy poznamy grę nieco lepiej, możemy dołączyć do rozgrywki również karty scenariuszy. od dzisiaj zaczyna się prawdziwa jazda bez trzymanki! Scenariusze zdecydowanie utrudniają zabawę i stawiają przed graczami różnorodne wyzwania. Niektóre dodają nowe przeszkody na planszy, inne zabraniają rozmów podczas rundy, a jeszcze inne zabraniają używania niektórych kart akcji.

Przygody w wodnym świecie…
Flow okazało się niesamowicie emocjonującą grą, w której pomimo prostych zasad dzieje się bardzo dużo! Rundy są naprawdę krótkie, a w czasie minuty trzeba naprawdę działać dość szybko. Nie ma tutaj czasu w zbyt długie myślenie, decyzje trzeba podejmować błyskawicznie, gdyż każda faza gigantycznych fal dość mocno czyści nam planszę. Często trudno odrobić zbyt duże straty, szczególnie jeżeli musimy wstawić konkretną płytkę pomiędzy dwie inne ścieżki. Grę utrudniają również różnorodne przeszkody, które czasem dość skutecznie mogą zablokować nam drogę. Samo układanie „tuneli” przypomina mi nieco Sabotażystę, gdzie również trzeba było układać i uzupełnić podobne ścieżki.

Karty akcji są zdecydowanie pomocne i warto ich używać podczas zabawy. Równocześnie są dosyć drogie, gdyż kosztują cenne płytki, które przydałyby się również na planszy… Zdecydowanie najbardziej emocjonującym momentem jest moment nadejścia fal… Grając z kartami scenariuszy, robi się wtedy naprawdę trudno. Gra nie jest zbyt łatwa do wygrania i nie każda rozgrywka kończy się zwycięstwem. Gra może stanowić wyzwanie nie tylko dla dzieci, ale również dla starszych graczy. My bardzo lubimy grać w nią w rodzinny gronie i mierzyć się wspólnie z coraz trudniejszymi wyzwaniami. Podoba mi się kooperacyjna rozgrywka i to, iż rzeczywiście wszyscy muszą ze sobą współpracować. Tutaj na dobrą sprawę nie ma czasu w syndrom pierwszego gracza.

Flow to udana gra kooperacyjna, która zapewnia naprawdę dobrą zabawę. Podoba mi się klimat rozgrywki, który zdecydowanie przypomina ten znany z filmu. Walczymy z czasem i przeszkodami i staramy się zapewnić bezpieczeństwo wszystkim zwierzakom. Mamy tutaj sporo różnych możliwości utrudnienia gry i możemy stopniowo zwiększać sobie poziom trudności. Do zabawy nie musimy znać filmu, ale serdecznie go polecam! Podobnie jak grę, która idealnie sprawdzi się do rodzinnych rozgrywek.

Podsumowanie
Flow to bardzo ładnie wykonana gra planszowa, która powstała na motywach filmu animowanego o tym samym tytule. Proste zasady zapewniają emocjonującą i klimatyczną rozgrywkę, którą można w dowolnym sposób modyfikować, dzięki kartom scenariuszy. To jedna z ciekawszych pozycji kooperacyjnych dla familijnych graczy, dzięki której wspólnie walczyć z czasem i stanąć oko w oko z prawdziwą przygodą!
Mocne Strony:
- proste zasady rozgrywki,
- zróżnicowane karty scenariuszy,
- ładnie zilustrowane karty akcji,
- emocjonująca zabawa,
- sprawdzi się dla familijnych graczy,
- szybki czas gry.
Słabe Strony:
- dość spora losowość (zmywanie płytek przez fale) może być niekiedy frustrujące dla młodszych graczy.
Przydatne linki:
Grę najtaniej kupisz tutaj
Jeśli doceniasz naszą pracę i zaangażowanie albo po prostu podoba Ci się nasz portal i to, co robimy, to możesz nas wesprzeć niewielką kwotą – za co bardzo dziękujemy!!!