Recenzja #944 W pył zwrot

2 dni temu

Rozpoczęła się powietrzna bitwa o pyłek! Owady tłumnie ruszyły do walki, aby znaleźć, jak najlepsze kwiaty. Komu uda się dostarczyć najwięcej drogocennego surowca? W pył zwrot to hipnotyzująco zilustrowana gra karciana, w której będziemy walczyć o przewagę i dostęp do najcenniejszych kwiatów.

Informacje o grze

Autor gry W pył zwrot: Reiner Knizia

Wydawnictwo: Muduko

Liczba graczy: 2-8

Czas gry: 20 minut

Wiek: 10+

Gra została przekazana mi bezzwrotnie w ramach recenzji od wydawnictwa Muduko. Nie miało to wpływu na kształt mojej opinii/niniejszej recenzji.

Współpraca reklamowa z Ceneo.pl

Kolejna gra przepięknie zilustrowana przez Piotra Sokołowskiego w naszej kolekcji! Bardzo lubię te antropomorficzne zwierzaki, które są dopracowane w każdym najmniejszym szczególe… Tym razem głównymi bohaterami gry zostały owady. Do tej pory moją ulubioną grą ze „zwierzęcej” serii od wydawnictwa Muduko jest bezsprzecznie Spór o Bór. Na drugim miejscu znalazły się Bale i Skandale. Czy W Pył Zwrot również stanie na podium? Zapraszamy do recenzji!

Kto zbierze najwięcej pyłku?

W pył zwrot to niewielka karcianka, którą bez problemu zabierzemy ze sobą w podróż. Gra jest bardzo ładnie wykonana i ślicznie prezentuje się na stole. Do rozgrywki może zasiąść od 1 do 8 graczy, ale my polecamy bawić się w nią jednak w większym gronie… Dlaczego? Podczas zabawy zagrywamy karty owadów i kwiatów. Aby otrzymać kwiat, musimy o niego „zawalczyć” owadami. Im silniejsza karta, tym mamy większe szanse… Kiedy znów nadejdzie nasza kolej zagrywania karty, możemy rozpatrzyć, czy udało nam się coś zdobyć. jeżeli nikt nie dołożył karty do naszego kwiatu (a w 2-osobowej rozgrywce jest to możliwe) to natychmiast go otrzymujemy. Kwiat otrzymuje gracz, który ma w swojej kolejce przy nim najmocniejszą kartę. Rozgrywka w dwie osoby, nie ma po prostu większego sensu. Natomiast im więcej graczy, tym robi się ciekawiej! O każdy kwiat możemy wtedy dłużej powalczyć, gdyż często występuje remis i nikt nie ma prawa zabrać karty.

Zasady gry są bardzo proste i można je gwałtownie wytłumaczyć współgraczom. Gra wymaga nieco strategicznego podejścia, gdyż niektóre kwiaty są cenniejsze od innych i to o nie właśnie najlepiej walczyć. Każdy gracz może zagrywać do jednego kwiatu owady w jednym kolorze. Oznacza to, iż niektóre karty warto zbierać na później. W grze występują również karty specjalne, takie jak dowódcy oraz Czarna Pszczoła. Takie karty również warto oszczędzać, aby wyłożyć je w najlepszej chwili.

Strategia i niepewny los owada…

W pył zwrot to gra, w której niestety dużą rolę odgrywa losowość. Nie mamy wpływu na to, jakie karty otrzymamy na start, ani na to, jakie karty dobierzemy. Możemy zarządzać jedynie tym, co przyniesie nam los… Nie raz było to frustrujące, szczególnie jeżeli graliśmy w mniejszej obsadzie. Przy większej liczbie graczy, mieliśmy większą szansę, iż kolejka do nas wróci i będziemy mogli zawalczyć o kwiaty, dokładając do nich owady w wybranym kolorze.

W pył zwrot to luźniejsza karcianka, którą możemy wyciągnąć na towarzyskie spotkanie z mniej ogranymi graczami. Sprawdzi się również, jako gra rodzinna. Ja grałam również z dziećmi i całkiem im się spodobało. Owady są naprawdę przepiękne i chociażby dlatego warto mieć tę grę w kolekcji. Co prawda nie zdetronizuje Sporu o Bór, a choćby Bali i Skandali, to myślę, iż spokojnie może zająć trzecie miejsce w moim osobistym rankingu „zwierzęcej” serii od wydawnictwa Muduko.

Podsumowanie

W pył zwrot to fantastycznie zilustrowana gra karciana, która zdecydowanie przyciąga wzrok! Podczas rozgrywki staramy się pozyskać, jak najcenniejsze kwiaty, które zapewnią nam najwięcej pyłku. Zagrywamy karty owadów i podbieramy kwiaty innym. Cała zabawa przypomina nieco karcianą wojnę, a zasady gry nie są zbyt skomplikowane… Polecamy do luźnych rozgrywek w większym gronie. Nam się spodobało i z przyjemnością do niej wrócimy!

Mocne Strony:

  • hipnotyzujące ilustracje,
  • sprawdza się w większym gronie,
  • proste zasady rozgrywki,
  • dość krótki czas pojedynczej partii,
  • wymaga nieco strategicznego myślenia.

Słabe Strony:

  • gra zdecydowanie nie sprawdza się dla dwóch graczy
  • dość mocno losowa.

Przydatne linki:

Grę najtaniej kupisz tutaj

Link do strony wydawnictwa

Więcej o grze na Planszeo

Jeśli doceniasz naszą pracę i zaangażowanie albo po prostu podoba Ci się nasz portal i to, co robimy, to możesz nas wesprzeć niewielką kwotą – za co bardzo dziękujemy!!!

Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do obserwowania nas na facebooku.

Idź do oryginalnego materiału