Recenzja #968 Tuki

3 dni temu

Zbuduj niesamowite wieże z lodu i kamienia, tylko pamiętaj, aby się pospieszyć, gdyż inni gracze już depczą Ci po piętach! Tuki to najnowsza gra Grzegorza Rejchtmana, twórcy gier z serii Ubongo. Ćwicz swoją wyobraźnię przestrzenną i wykaż się kreatywnością w tej wciągającej układance dla całej rodziny!

Informacje o grze

Autor gry Tuki: Grzegorz Rejchtman

Wydawnictwo: Egmont

Liczba graczy: 2-4

Czas gry: 30-45 minut

Wiek: 8+

Gra została przekazana mi bezzwrotnie w ramach recenzji od wydawnictwa Egmont. Nie miało to wpływu na kształt mojej opinii/niniejszej recenzji.

Współpraca reklamowa z Ceneo.pl

Grzegorz Rejchtman to autor specjalizujący się w tworzeniu gier logicznych, znany przede wszystkim ze swojej bogatej serii Ubongo. Mieliśmy przyjemność testować już różne wersje Ubongo, takie jak na przykład Ubongo Junior, czy Ubongo Lines. Graliśmy również w Papuę oraz w Nową Gwineę. Tym razem przeniesiemy się w nieco mroźniejsze klimaty i przyjrzymy się bliżej budowanym przez Inuintów (pamiętajcie, iż słowo Eskimos jest aktualnie uważane za obraźliwe) wieżom z kamieni. Nazwa gry wywodzi się ze słowa „tukilik” oznaczającego przedmiot niosący wiadomość. Kojarzycie stosy z kamyczków układane przy górskich szlakach? To właśnie tukilki, a jeszcze dokładniej „inukshuk”, czyli „wieża wskazująca drogę”. Zapraszamy do recenzji gry Tuki!

Przegląd elementów i zarys rozgrywki

Tuki to gra zajmująca duże i ciężkie pudełko, identycznej wielkości jak wspomniane wcześniej wersje Ubongo. W środku znajdziemy 4 zestawy „tetrisowych” klocków, dzięki których będziemy układać nasze budowle. Klocki są wspaniale wykonane, jakby satynowe w dotyku. Dzięki temu się nie ślizgają i bez problemu można je ze sobą łączyć i ustawiać jedne na drugich. W pudełku znajdziemy również karty z łatwiejszymi i trudniejszymi zadaniami, pasujący do nich stojak i kostkę, która wskażę nam które zadanie mamy spróbować ułożyć. Co ciekawe, na kostce mamy symbole z „kropką” i bez niej. jeżeli wylosujemy symbol z kropką, wszystkie elementy naszej wieży muszą znajdować się na lodzie, czyli na blokach śniegu. Do gry załączono również krótką instrukcję popartą przykładami. Brakuje mi w niej opisu trybu rozgrywki solo, ale myślę, iż polega ona po prostu na samodzielnym układaniu zagadek dla własnej przyjemności.

W grze Tuki nie mamy błyszczących kryształków, które będziemy losować po ukończeniu zadania. Punkty określa się poprzez dobieranie „karnych kart” jeżeli skończymy układać wieże jako ostatni. Co prawda, pomyłka w grze może nas sporo kosztować, ponieważ, jeżeli źle wykonaliśmy zadanie, to my dobierzemy kartę. Rozgrywka kończy się w momencie zebrania przez któregoś z graczy piątej karty. Wygrywa gracz, który otrzymał ich najmniej. Do budowania wież używamy dwóch rodzajów klocków. Pierwszy z nich to różnokolorowe, identyczne, jeżeli chodzi o kształt bloki kamieni, które widoczne są również na kartach zadań. Drugi to różnokształtne bloki śniegu, które możemy układać, jak tylko dusza zapragnie. Ich zadaniem jest podtrzymywanie kolorowych klocków.

Recenzja gry

Układanie wież w grze Tuki, okazało się bardzo przyjemne i wciągające! Zadania są o wiele bardziej „otwarte” i dzięki temu, wymagają więcej kreatywnego myślenia i wyobraźni. Nie jesteśmy już ograniczeni żadną ramką, układamy więc budowle, jak chcemy – byle zgadzały się z obrazkiem na karcie. Niektóre wieże są bardzo proste do ułożenia, inne wymagają wręcz ekwilibrystycznych umiejętności. Na szczęście wszyscy gracze mierzą się jednocześnie z tą samą zagadką, dzięki czemu nie ma sytuacji, iż ktoś dostał łatwiejsze, a ktoś trudniejsze zadanie. Oczywiście, jeżeli chcemy zagrać z młodszymi graczami, możemy spróbować zagrać dwoma zestawami kart równocześnie – trudniejszym i łatwiejszym. My jednak rodzinnie używaliśmy tego samego zestawu kart. Dzieci radziły sobie świetnie i zachwycały się aksamitnymi klockami. Wszystkie stwierdziły jednogłośnie, iż wolą Tuki od Ubongo. Muszę przyznać, iż ja też się dobrze bawiłam, chociaż uwielbiam Ubongo za różnorodność i możliwość wyboru swojego ulubionego typu zagadek. Zdecydowanie lepiej szło mi jednak w grze Tuki (chociaż i tak zwykle nie byłam najszybsza w układaniu).

Gra skaluje się dobrze w każdym składzie, chociaż przy czterech graczach zastanawialiśmy się jak postawić stojak z kartą, aby wszyscy go dobrze widzieli. Tak jak wspomniałam, gra ma również „tajemniczy” tryb solo, którego nie ma w instrukcji. Poza wyścigiem, o jak najszybsze wykonanie tego samego zadania, nie mamy tutaj interakcji między graczami. Tuki przypominają mi najbardziej Ubongo 3D, ale przyjemniejsze i bardziej kreatywne.

Podsumowanie

Tuki to bardzo ładnie wykonana gra logiczna, w której wykorzystujemy trójwymiarowe, „tetrisowe” klocki do układania wież z bloku śniegu i kamienia. Klocki są przyjemne w dotyku, a tworzenie budowli świetnie rozwija logiczne myślenie. Gra dobrze się skaluje, jest szybka i nie wymaga skomplikowanego liczenia punktów. Sprawdzi się zarówno jako gra rodzinna, jak i przyjemna układanka logiczna dla jednego gracza. jeżeli lubicie Ubongo, polubicie również Tuki. jeżeli za Ubongo nie przepadacie, wypróbujcie Tuki. Zadania są bardziej „otwarte” i wymagają więcej kreatywności. Polecamy!

Mocne Strony:

  • świetna rozgrywka ćwicząca kreatywność,
  • przyjemne w dotyku, aksamitne klocki,
  • duża liczba kart z zadaniami,
  • ładne wykonanie gry,
  • bardzo dobry czas rozgrywki,
  • ciekawa tematyka,
  • idealna pozycja rodzinna.

Słabe Strony:

  • brak instrukcji trybu solo, może jakaś tabelka z puntami lub układanie na czas?

Przydatne linki:

Grę najtaniej kupisz tutaj

Link do strony wydawnictwa

Więcej o grze na Planszeo

Jeśli doceniasz naszą pracę i zaangażowanie albo po prostu podoba Ci się nasz portal i to, co robimy, to możesz nas wesprzeć niewielką kwotą – za co bardzo dziękujemy!!!

Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do obserwowania nas na facebooku.

Idź do oryginalnego materiału