Recenzja: CaDA CLAAS XERION 5000 TRAC TS C65012W

10 miesięcy temu
Zdjęcie: Recenzja: CaDA CLAAS XERION 5000 TRAC TS C65012W


Mieliśmy już bolid F1 Alfa Romeo Orlen Team z klocków CaDA, zrecenzowaliśmy auto z okładki Forza Horizon 5 – AMG One. Teraz przyszedł czas na traktor CLAAS XERION 5000 z Farming Simulator 22.

Symulatory to bez dwóch zdań ulubiony gatunek gier polskich graczy. Jednym z najpopularniejszych takich tytułów z pewnością jest Farming Simulator 22. Popularny „symulator farmy” pozwala nam wcielić się w rolnika oraz właściciela wielu pól uprawnych, czy maszyn rolniczych. Bez wątpienia to właśnie maszyny rolnicze są największą zaletą tej gry. Gracz może usiąść w kabinie niemal każdej maszyny, od kosiarki, przez traktory, na kombajnach kończąc. Takie gry mają świetnie wymodelowane kokpity z wieloma działającym przyciskami czy dźwigniami.

Bohaterem dzisiejszej recenzji jest Claas Xerion 5000, jeden z największych traktorów dostępnych w grze Farming Simulator 22. To najnowszy licencjonowany model w ofercie chińskiego producenta klocków, firmy CaDA. Traktor powstał z 1336 elementów, a po zbudowaniu wraz z kultywatorem ma 49 cm długości. Sam traktor ma wymiary 28 cm x 10,5 cm x 14,5 cm. Co ciekawe, za projekt zestawu odpowiada Polak — Karol Czerwonka — i nie jest to jedyny nasz rodak projektujący dla firmy CaDA.

CaDA CLAAS XERION 5000 TRAC TS

CaDA CLAAS XERION 5000 TRAC TS C65012W przychodzi w dużym kolorowym pudełku o wymiarach 42 cm x 34 cm x 9 cm. Na jednym z większych boków znajdziemy laminowany obrazek traktora. Natomiast kultywator umieszczono po drugiej stronie wraz z elementami, które możemy wprawić w ruch. W środku znajdziemy dwa duże kartonowe pudelka, w których ukryto zapakowane klocki wraz z instrukcją. W pierwszym pudełku znajdziemy woreczki z numerem jeden, dwie książeczki z obrazkową instrukcją oraz kilka naklejek. Drugie pudełko zawiera woreczki z klockami numer 2 i 3. Wszystko w tym zestawie zostało solidnie zapakowane i nie ma szans, aby coś się uszkodziło w trakcie transportu.

Instrukcja jest bardzo przejrzysta, a obrazki są duże i wyraźnie wskazują, co należy zrobić. Na pierwszej stronie poznamy wszystkie ruchome elementy traktora oraz kultywatora. Następnie przygotowano normalne zdjęcie wspomnianych maszyn wraz z krótkim opisem. Dalej znajdziemy biografie firmy Claas oraz kilka zdań o autorze, czyli wspomnianym już Karolu Czerwonce.

Zanim przejdę do szczegółów budowania, muszę przyznać, iż CaDA CLAAS XERION 5000 TRAC TS C65012W to świetna konstrukcja do nauki i wejścia w średniozaawansowany świat klocków konstrukcyjnych. Korol świetnie połączył tutaj dwie techniki budowania. Podwozie oraz kultywator zbudujemy z dziurkowanych belek oraz pinów, natomiast nadwozie to czyste budowanie z normalnych klocków i kafelków. Producent deklaruje, iż jest to zestaw dla dzieci od 8 lat i w pełni się z tym zgadzam. Recenzowany zestaw nie zawiera silnika, zawieszenia czy mechanizmu różnicowego. Tak naprawdę jedyny trudny element z zębatkami znajdziemy przy składaniu kultywatora, a dokładnie mechanizmu od pneumatycznego podnoszenia i opuszczania ramion maszyny.

Podwozie i gąsienicę

Podwozie opiera się głównie na kilku 15-centymetrowych belkach, wzdłuż których idzie mechanizm skręcający obu osi. Dość gwałtownie przystępujemy do budowy TRAC TS, czyli napędu gąsienicowego. Musimy zbudować cztery takie elementy, każdy składający się z 6 kół oraz gąsienicy. Gąsienicę budujemy sami z 31 mniejszych elementów, które musimy ze sobą połączyć. Niczego nie musimy naciągać, wszystko świetnie się ze sobą łączy. Po uwinięciu się z napędem na tym etapie zbudujemy jeszcze przedni uchwyt dla obciążników oraz oczywiście ruchomy hak z tyłu traktora.

Na tym kończy się budowanie z belek i pinów, a zaczyna przyjemne obudowanie podwozia z normalnych klocków, głównie płytek. Z lewej strony zbudujemy między innymi charakterystyczne schodki oraz nadkola na tylną część pojazdu.

Nadwozie

Budowanie nadwozia zaczyna się od stworzenia kabiny kierowcy, w której znajdziemy oczywiście fotel z kierownicą, joystickiem oraz dwoma wyświetlaczami. Są choćby pedały gazy, hamulca, boczne lusterka, czy światła. Całość wygląda naprawdę fajnie.

Kolejnym etapem jest zbudowanie charakterystycznej czarno-zielonej pokrywy silnika, na którą naniesiemy też naklejki z nazwą producenta. Troszkę ubolewam, iż pokrywa osłania tylko powietrze; szkoda, iż nie zdecydowano się choćby na nieruchomy silnik i ogromne chłodnice. W tym momencie traktor jest skończony i prezentuje się naprawdę imponująco. W tylnej części mamy aż trzy koła zębate; większe służy do skręcania obu osi, pierwsze mniejsze do opuszczania przedniego uchwytu dla obciążników, a trzecie do regulowania poziomu haka holowniczego.

Kultywator

Kultywator budujemy głównie z wielu czerwonych belek, które zawierają ząbki oraz żółte talerze. Młodzież nie powinna mieć większych problemów ze zbudowaniem tej maszyny. Natomiast młodszym budowniczym z pewnością przyda się pomoc osoby dorosłej lub starszego rodzeństwa. Musimy tutaj odpowiednio połączyć trzy elementy pneumatyczne z kilkoma zębatkami. Wszystko musi ze sobą współgrać, aby kultywator równoległe rozkładał oba ramiona. Odpowiada za to odpowiednie pokrętło i przyznaję, iż trzeba nim sporo obracać, aby złożyć lub rozłożyć maszynę. Kultywator niestety nie składa ramion pod kątem 90 stopni, jak to ma miejsce w rzeczywistości. Przypomina to literę V, ale moim zdaniem i tak fajnie wygląda.

CaDA CLAAS XERION 5000 TRAC TS C65012W to z pewnością świetny model do zabawy i nauki. Jednak należy zadbać o odpowiednie środowisko do zabawy. W związku z tym, iż mamy tu gładkie plastikowe gąsienice traktor nie nadaje się do zabawy na płaskich powierzchniach takich jak stół, podłoga, czy choćby betonowa posadzka. Traktor będzie się po nich ślizgał jak po lodzie. Najlepszym podłożem do zabawy będzie dywan lub koc — najlepiej w kolorze brązowym, który najbardziej przypomina pole uprawne.

Recenzja: CaDA Alfa Romeo Formuła 1 Team Orlen
Recenzja: CaDA Master Mercedes AMG One (3295 elementów)

Traktor ma trafić do polskich sklepów dopiero na wiosnę, jednak już teraz możesz go zamówić w oficjalnym sklepie CaDA z darmową dostawą kurierem. Za 1336 klocków zapłacicie $89.99 (~369 zł). Za jeden klocek wychodzi 27 groszy, co jest świetną ceną. Moim zdaniem niejeden fan Farming Simulator bardzo ucieszyłby się z takiego prezentu. Warto obserwować tę firmę, kibicować i trzymać kciuki za kolejne licencjonowane modele.

Idź do oryginalnego materiału