Rodzaje klawiatur: najlepsze wybory dla graczy i profesjonalistów

ittechblog.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: Rodzaje klawiatur: najlepsze wybory dla graczy i profesjonalistów


Klawiatury dzielą się przede wszystkim na mechaniczne i membranowe. Zapaleni gracze i profesjonaliści powinni jednak zwracać szczególną uwagę także na inne parametry. W niniejszym artykule pokrótce omawiamy rodzaje klawiatur oraz wskazujemy ich najważniejsze wady oraz zalety. Każdy, kto zastanawia się nad tym, jaką klawiaturę do grania w gry kupić, z całą pewnością powinien go przeczytać. Zapraszamy do wnikliwej lektury.

Rodzaje klawiatur – co trzeba wiedzieć?

Każdy zapalony gracz doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne są inwestycje w sprzęt odpowiedniej jakości. Dzięki odpowiednim akcesoriom łatwiej jest osiągać wytyczone cele w rozgrywkach i pokonywać przeciwników. Jednym z wyzwań, jakie stoi przed każdym graczem, jest podjęcie decyzji o zakupie klawiatury. Jaka jest najlepsza klawiatura do gier? Udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie nie jest możliwe. Warto najpierw przeanalizować najważniejsze cechy wyróżniające obu popularnych rodzajów klawiatur: mechanicznych i membranowych.

Cechą wyróżniającą klawiatury mechaniczne jest fakt, iż pod każdym z przycisków znajduje się niezależny przełącznik odpowiadający za rejestrowanie wszystkich naciśnięć. Klawiatury mechaniczne posiadają różnorodne typy przełączników – dużym powodzeniem cieszą się np. Gaterony, Topre czy Kailih. Bardzo istotną cechą wyróżniającą klawiatury mechaniczne jest ich bardzo duża żywotność. Jednocześnie, mają one dość dużą masę. Ich ceny także nie należą do najniższych. Wysoki koszt rekompensuje jednak ich spora wytrzymałość oraz szeroka liczba możliwości. Dzięki dużej liczbie przełączników można dostosować klawiaturę do indywidualnych potrzeb, co znacznie ułatwia realizowanie rozgrywek. Przykładem takiej klawiatury jest klawiatura Endorfy.

Z kolei klawiatura membranowa wyróżnia się tym, iż pod każdym z przycisków znajdują się trzy membrany, zaś pomiędzy klawiszami a membraną są ulokowane gumowe kulki odpowiadające za wywoływanie nacisku. Naciśnięcie prowadzi do wytworzenia się sygnału, który później jest przekazywany do komputera. Aktywacja przycisków na takie klawiaturze następuje, gdy wciśnie się je na cztery milimetry. Istotną cechą wielu klawiatur membranowych jest fakt, iż mają one niewielką wytrzymałość mechaniczną. Z drugiej strony wiele osób ceni je z racji niskiej ceny oraz niewielkiej masy. Oznacza to, iż dla wymagającego gracza lepszym wyborem będzie najpewniej wysokiej klasy klawiatura mechaniczna.

Klawiatura przewodowa czy bezprzewodowa?

Podczas wybierania klawiatury trzeba też zastanowić się nad tym, czy stawiamy na model przewodowy, czy bezprzewodowy. Klawiatura przewodowa, zgodnie z nazwą, jest wyposażona w specjalny przewód, który podłącza się do komputera, najczęściej za pośrednictwem złącza USB. Z kolei wyróżnikiem klawiatur bezprzewodowych jest fakt, iż podłącza się je poprzez technologię bezprzewodową, przede wszystkim bluetooth.

Który rodzaj będzie lepszy? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Klawiatura bezprzewodowa to dobry wybór dla osób, które nie lubią kabli i chciałyby mieć na biurku jak największy porządek. Taka klawiatura jest też wygodniejsza w obsłudze. Z kolei klawiatura przewodowa powinna być wybrana przez wszystkich tych, którym zależy na tym, aby opóźnień było jak najmniej. Pod tym kątem klawiatury przewodowe nie mają sobie równych.

Idź do oryginalnego materiału