Secret Service i Bajtek za darmo. Przypomnij sobie kultowe magazyny

1 miesiąc temu

Zapewne wielu z Was pamięta czasy, gdy gamingowe magazyny były powszechne i niezwykle popularne. Obstawiam, iż część naszych czytelników posiada na strychu zakurzone wydania kultowych czasopism. jeżeli nie należycie do tego grona, to koniecznie zerknijcie na poniższe akapity. Dowiecie się z nich, iż Secret Service oraz Bajtek są dostępne zupełnie za darmo poprzez internetowe archiwum. Nie ma więc absolutnie żadnego problemu, by zanurzyć się w świat klasycznych komputerów, gier oraz przestarzałych już technologii. Nadszedł idealny moment na nostalgiczną wycieczkę.

Secret Service i Bajtek bezpłatne w internetowym archiwum

Przez ostatnie kilkadziesiąt lat dokonało się na świecie mnóstwo zmian. Dotknęły one oczywiście również świat technologii – współczesne sprzęty czy gry wideo wyglądają i działają zupełnie inaczej niż dekady wcześniej. Przepaść widać gołym okiem, nie trzeba przecież zbyt daleko szukać. Mimo wszystko zwolenników retro jest naprawdę mnóstwo, coraz częściej słychać o osobach preferujących fizyczne nośniki czy produkty wzorowane na tych klasycznych. Dlaczego by więc nie wrócić do przeszłości bardziej bezpośrednio?

  • Sprawdź także: Disney+ wprowadza zakaz współdzielenia kont. Kto zapłaci więcej?

Można to zrobić poprzez włączenie strony Internet Archive, gdzie znajdują się skany wielu numerów popularnych niegdyś magazynów gamingowych. Secret Service i Bajtek to bez wątpienia pozycje dobrze znane wielu mieszkańcom naszego kraju, które wychowały pokolenie często niemające powszechnego dostępu do wysokiej klasy konsol, komputerów czy oryginalnych gier. Teraz to wszystko prezentuje się wręcz absurdalnie, bowiem technologia jeszcze nigdy nie była tak łatwo osiągalna jak obecnie. jeżeli więc tęsknicie za tymi niepowtarzalnymi czasami, to gorąco zachęcamy do ponownej lektury kultowych czasopism.

Secret Service (1993-2001)

Wydawcą tego projektu była firma ProScript, która wypuściła pierwszy numer dokładnie 16 marca 1993 roku. Redaktorom udało się zdobyć uznanie czytelników przede wszystkim poprzez dotarcie tam, gdzie nie było jeszcze żadne polskie medium. Mowa przede wszystkim o udział w targach ECTS czy E3, a także dołączanie do magazynu płyt CD. Nie można oprócz tego zapominać, iż to dzięki Secret Service rodacy zapoznali się z mangą, anime oraz japońską kulturą, co przyczyniło się do rozrostu praktycznie nieistniejącego wtedy fandomu. Ostatni numer klasycznego wydania ujrzał natomiast światło dzienne w listopadzie 2001 roku. Przez następne lata próbowano reaktywować przedsięwzięcie, ale niestety z miernym skutkiem.

Okładka pierwszego numeru magazynu Secret Service / Źródło zdjęcia: Internet Archive, własny zrzut ekranu
Okładka ostatniego numeru magazynu Secret Service / Źródło zdjęcia: Internet Archive, własny zrzut ekranu

Bajtek (1985-1996)

Jest to jedno z pierwszych wydawanych w Polsce czasopism o tematyce komputerowej. Realizatorzy projektu za wszelką cenę chcieli sprawić, by mieszkańcy naszego kraju skutecznie nadążali za rozwojem technologii i nie zostali analfabetami cyfrowymi. Mogli dzięki magazynowi dowiedzieć się o takich sprzętach jak ZX Spectrum, Atari, Commodore czy Amiga, a także poznać rozwijający się rynek gier wideo. Najwidoczniej rodacy pokochali ten pomysł, ponieważ Bajtek był niezwykle poczytnym magazynem i przy okazji edukował społeczeństwo dopiero co uwolnione spod jarzma PRL. Przez dziewięć lat istnienia projektu wydano łącznie około 130 numerów, w 2020 roku postanowiono spróbować wznowienie projektu.

Okładka pierwszego numeru magazynu Bajtek / Źródło zdjęcia: Internet Archive, własny zrzut ekranu
Okładka ostatniego numeru magazynu Bajtek / Źródło zdjęcia: Internet Archive, własny zrzut ekranu

Trzeba przyznać, iż mamy do czynienia z naprawdę nostalgiczną podróżą. Jak sami widzicie, świat technologii zmienił się diametralnie od tego, co widać choćby na powyższych grafikach. Jestem bardzo ciekawi czy za kilkadziesiąt lat podobnie będziemy zerkać na 2024 rok – chociaż osobiście w to wątpię.

  • Przeczytaj również: OPPO sprawdziło, czy Polacy chcą sztucznej inteligencji w telefonach

Za pośrednictwem sekcji komentarzy koniecznie podzielcie się swoimi wspomnieniami z kultowymi polskimi magazynami. Może przez cały czas je posiadacie?

Źródło: Internet Archive / Zdjęcie otwierające: Internet Archive, unsplash.com (@govizlora)

retro
Idź do oryginalnego materiału