Skype przestaje istnieć. Microsoft oficjalnie kończy pewną piękną epokę

14 godzin temu
Zdjęcie: INTERIA.PL


Ogrom historii, pionierstwo w dziedzinie internetowej komunikacji i dosyć zawiła przeszłość. Tak po krótce możemy zdefiniować Skype, komunikator, który właśnie oficjalnie przestaje istnieć. Microsoft ostatecznie gasi światło i wyłącza popularną niegdyś aplikację.


Jakiś czas temu informowaliśmy o kluczowych decyzjach, które zapadły w Microsofcie. Gigant z Redmond wraz z dzisiejszym dniem całkowicie wyłącza Skype’a, co oznacza, iż komunikator kończy swoją działalność po dokładnie 22 latach. Niestety konkurencja okazała się zbyt silna.
Skype powstał pierwotnie w 2003 roku. Program został zaprojektowany przez grupę skandynawskich programistów. Od samego początku było to bezkonkurencyjne narzędzie w zakresie wideorozmów, rozmów głosowych i prowadzenia szeroko pojętej konwersacji z innymi internautami z całego świata.Reklama


Historia Skype’a potoczyła się w taki sposób, iż aplikacja kilkukrotnie zmieniała swojego właściciela. W ostatnich latach Skype należał do Microsoftu, który wykupił ten komunikator w 2011 roku za 8,5 mld dolarów. W latach 2009-2012 narzędzie działało najprężniej, notując wówczas rekordowe liczby korzystających z niego osób. W szczycie choćby 50 mln użytkowników używało ten komunikator.
Z czasem konkurencja dawała o sobie znać coraz mocniej. Prócz Skype’a, gracze mieli do wyboru również popularnego swego czasu TeamSpeaka, czy konkurencyjnego dla niego Ventrilo. Siła marki Skype zdecydowanie słabła, a nowi gracze wyrastali jak grzyby po deszczu. Mowa m.in. o Discordzie, sukcesywnym podnoszeniu znaczenia Facebooka, Messengera, a w końcu też WhatsApp’a, Zooma czy Google Meets.
Korporacja z Redmond w swoim arsenale posiada też Microsoft Teams, narzędzie do prowadzenia rozmów i transmisji, które znalazło szerokie zastosowanie nie tylko wśród zwykłych internautów, ale także w szkołach, na uczelniach czy wielu firmach świata.


Teamsy oferują znacznie szersze spektrum możliwości i funkcji, więc aplikacja jest w stanie w pełni i dodatkowo z nawiązką zastąpić to, co fundował swoim użytkownikom Skype. Dotychczasowi użytkownicy 22-letniej aplikacji będą mogli skorzystać z migracji kontaktów i konwersacji właśnie do wspomnianego narzędzia Microsoft Teams.
Jakie macie wspomnienia ze Skype’m? Czy tak jak u mnie, aplikacja ta potrafi wzbudzić ogrom nostalgii?
Idź do oryginalnego materiału