Zdecydowaliście się na zbieranie kart Pokemon i wędrujecie po cyfrowych bezdrożach internetu, aby dowiedzieć się trochę więcej o tym hobby? Co chwila wyskakują Wam filmiki, w których słyszycie nieznane słowa? Zastanawiacie się Co to takiego ten bulk albo na czym polega MSRP? Na kartach widzicie dziwne skróty i nie macie pewności, co oznaczają? jeżeli czytając te słowa, machaliście głową ze zrozumieniem, to ten słownik Pokemon zdecydowanie Wam się przyda.
Spis Treści
- Dodatki i inne oznaczenia
- Podstawowe skróty
- Zwroty potoczne
- Żyjący słownik Pokemon
Dodatki i inne oznaczenia
Najsensowniej jest zacząć całą listę od oznaczeń dodatków, więc w tym segmencie skupię się właśnie na tym temacie. Każdy set posiada swój własny symbol. Starsze komplety miały po prostu znaczek. Obecna era, czyli Scarlet & Violet, używa natomiast trzyliterowych skrótów, aby łatwiej było rozpoznać, z jakiego rozszerzenia jest dana karta. Identyfikator ten można znaleźć w lewym dolnym rogu, a jego rozwinięcia możecie sprawdzić na liście poniżej:
- SVI — Scarlet & Violet
- PAL — Paldea Evolved
- OBF — Obsidian Flames
- MEW — 151
- PAR — Paradox Rift
- PAF — Paldean Fates
- TEF — Temporal Forces
- TWM — Twilight Masquerade
- SFA — Shrouded Fable
- SCR — Stellar Crown
- SSP — Surging Sparks
- PRE — Prismatic Evolutions
- JTG — Journey Together
- DRI — Destined Rivals
- BLK — Black Bolt
- WHT — White Flare
Wyjątkiem od tej reguły są karty energii oraz promo. Te pierwsze oznacza się abrewiacją SVR, co oznacza Scarlet & Violet Energy. Na tych drugich można znaleźć napis SVP, czyli Scarlet & Violet Promo.
Podstawowe skróty
Jeśli planujcie zbierać jakiekolwiek karty, to warto również poznać kilka standardowych akronimów, które tyczną się nie tylko Pokemonów. TCG (Trading Card Game) lub CCG (Collectible Card Game) to nazwa dowolnego systemu polegającego na budowaniu talii. Entuzjaści takich gier nie tylko kolekcjonują i wymieniają się kartami, ale także biorą udział w różnego rodzaju rozgrywkach. Oczywiście, jeżeli nie macie żyłki współzawodnictwa, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wasze zdobycze wygodnie leżały sobie w segregatorach.
O MSRP, czyli cenie sugerowanej przez producenta, wspomniałem już w tekście o moich ulubionych sklepach. W związku z tym nie będę się tutaj za bardzo na ten temat rozpisywał. Powiem tylko, iż sporo sprzedawców nalicza sobie ogromne marże. Szczególnie w przypadku rozchwytywanych dodatków. Dlatego warto zapoznać się z oficjalną ceną proponowaną przez The Pokemon Company, którą można sprawdzić w internetowym sklepie wydawcy. Więcej możecie przeczytać w materiale Gdzie Kupić Karty Pokemon.
Wielu kolekcjonerów decyduje się na wysłanie najcenniejszych egzemplarzy ze swoich zbiorów do firm zajmujących się oceną kart. Takich instytucji jak się okazuje, jest całkiem sporo, ale z tego, co udało mi się dowiedzieć, najbardziej prestiżowe to:
- PSA (Professional Sports Authenticator),
- BGS (Beckett Card Grading Service),
- SGC (Sports Card Grader),
- TAG (Technical Authentication & Grading),
- CGC (Pop Culture Collectibles Grading).
Jeżeli natraficie na jedną z powyższych abrewiacji w oglądanych przez Was materiałach, to mam nadzieję, iż nie będziecie musieli ich wyszukiwać, tylko przypomnicie sobie ten jeden akapit i sprawa będzie załatwiona.
Na zakończenie zostawiłem sobie dość oczywisty, ale jednak przez cały czas przydatny skrót. jeżeli natkniecie się gdziekolwiek na zwrot TPCi, to wiedzcie, iż oznacza on The Pokemon Company international. Nie jestem pewien czy ta forma jest często używana, ale natknąłem się na nią już kilka razy, więc postanowiłem wzbogacić słownik Pokemon o jeden dodatkowy wpis.

Zwroty potoczne
Skoro mniej lub bardziej oficjalne akronimy mamy za sobą czas przejść do wyrażeń używanych w normalnych okolicznościach przyrody. Aby łatwiej było znaleźć interesujące Was hasło, wszytko ułożone jest w kolejności alfabetycznej.
Booster (pakiet, paczka)
Zamknięta paczka, w której znajduje się mieszanka dziesięciu kart typu common, uncommon i wszelkiego rodzaju rare oraz jedna energia i kod do cyfrowej gry Pokemon TCG. Pamiętajmy jednak, iż opis ten tyczy się jedynie angielskiej oraz europejskich wersji. Boostery w krajach azjatyckich zawierają tylko pięć kart.
Booster / case break
Wielu twórców na platformach społecznościowych oferuje usługę polegającą na sprzedaży pakietów swoim społecznościom, aby potem otworzyć je na streamach. Po otwarciu wszystkie karty z boosterów zakupionych przez poszczególne osoby są pakowane i wysyłane do właścicieli.
Bulk
Zbiór powtórek, który składa się przede wszystkim z kart typu common, uncommon oraz zwykłych rare’ów
Chase card
Najbardziej poszukiwana, przez co zwykle bardzo droga, karta z dodatku. Dobrym przykładem jest Lillie’s Clefairy ex z rozszerzenia Journy Togheter, której wartość rynkowa w momencie pisanie tego testu wynosiła około 130 Euro.
Full art
Karty, których ilustracja zajmuje całą powierzchnię kartonika. zwykle są to egzemplarze przekraczające podstawową numerację zestawu oraz karty promocyjne.
God pack
Mianem boskiego boostera określa się pakiet zawierający tylko i wyłącznie najrzadsze karty z danego rozszerzenia. Nie wszystkie dodatki posiadają taki rodzaj pakietów. Ostatnim, w którym można było znaleźć taką niesamowitą niespodziankę, jest Prismatic Evolution.
Hit/drop
Karty wyciągnięte z boosterów przekraczające podstawową numerację zestawu oraz Pokemony, które w swojej nazwie mają przyrostek (np. ex, VSTAR etc.)
Holo i reverse holo
W ten sposób opisuje się karty, których część powierzchni jest odblaskowa. W przypadku tych pierwszych jest to ilustracja. Te drugie natomiast mają normalny obrazek, ale odblaskową całą resztę.
Scalper (konik)
Najbardziej znienawidzona postać nie tylko w świecie kolekcjonerów kart. Scalper, czyli po prostu konik, wykupuje towar, aby potem sprzedać go w cenie znacznie wyższej niż ta sugerowana przez producenta.
Slab
Karta oceniona i zapakowana w specjalną plastikową kasetę przez firmę specjalizującą się w takich usługach.
Żyjący słownik Pokemon
Mam nadzieję, iż ten krótki tekst przyda się każdemu początkującemu hobbyście. jeżeli uważacie, iż coś powinienem jeszcze dodać do tego materiału albo znajdziecie jakiś skrót, którego znaczenia nie jesteście pewni, dajcie znać. Na naszym serwerze Discord jest specjalny kanał (#TCG) przeznaczony dla fanów kolekcjonowania kart. Serdecznie zapraszam do dzielenia się na nim Waszymi dropami oraz sugestiami na temat zawartych w materiale zwrotów. jeżeli sam znajdę jakieś wyrażenie, które według mnie powinien się tu znaleźć, na pewno zaktualizuję słownik Pokemon stosowną notką. Na zakończenie życzę Wam powodzenia i oby wypadały wam same full arty!
Kolekcja kart Pokemon — jak zacząć zbieranie w 2025? [poradnik]
Jeżeli podobał Wam się materiał, to koniecznie dajcie znać na X (dawny Twitter), Bluesky, naszym Discordzie, Redditcie lub Fediverse. Jesteśmy też dostępni w Google News!