Japoński gigant zaczyna odczuwać wpływ amerykańskich ceł. Potężny rynek amerykański zaczyna zamawiać coraz mniej, a firma z Tokio uwzględniła to w swoich prognozach dotyczących 2025 roku.
Sony opublikowało wyniki finansowe za czwarty kwartał roku fiskalnego 2024, notując 24-procentowy spadek skonsolidowanej sprzedaży rok do roku. Choć segmenty związane z obrazowaniem, takie jak aparaty i sensory, utrzymały się na stabilnym poziomie, firma zmuszona była zrewidować swoje prognozy na bieżący rok fiskalny – głównie z powodu rosnących zagrożeń związanych z amerykańskimi cłami.
W najnowszym raporcie finansowym Sony skorygowało w dół prognozy przychodów na rok fiskalny 2025 o 3%. Głównymi winowajcami są spodziewane słabsze wyniki segmentów Game and Network Services (G&NS) oraz Entertainment, Technology and Services (ET&S). Największym ciosem ma być jednak wpływ ceł – według prognoz Sony, operacyjny wynik firmy może zostać pomniejszony aż o 682 mln dolarów.

Jeszcze przed uwzględnieniem skutków ceł, Sony zakładało wzrost zysku operacyjnego o 103,4 miliarda jenów (ok. 705 mln dolarów). Jednak po uwzględnieniu nowych obciążeń wynik ten spada drastycznie – do zaledwie 3,4 miliarda jenów, czyli ok. 23 mln dolarów. W skali koncernu to niewielki postęp, daleki od oczekiwań. Co więcej, zysk netto przypadający na akcjonariuszy Sony Group Corporation ma spaść o 13% w porównaniu z rokiem fiskalnym 2024. Oznacza to spadek o 137,4 miliarda jenów, czyli blisko 936 mln dolarów.
Niepewność wokół amerykańskich ceł na towary z Japonii – które w tej chwili obowiązują na poziomie 10% i mają wygasnąć w lipcu – wywołuje niepokój wśród japońskich gigantów technologicznych. Sony, dla którego USA są największym rynkiem sprzedaży, musi brać pod uwagę choćby dalsze zaostrzenie taryf.
Na tle ogólnego spowolnienia firma może jednak mówić o sukcesie w segmentach związanych z obrazowaniem. Sprzedaż aparatów fotograficznych – w tym popularnych modeli z serii Alpha – wzrosła w 2024 roku o 3%, przynosząc niemal 4,53 miliarda dolarów przychodu. Segment ET&S, do którego należą aparaty, telewizory i audio, zakończył rok z zyskiem operacyjnym na poziomie prawie 1,3 miliarda dolarów. Jeszcze lepsze wyniki osiągnął dział Imaging and Sensing Solutions (I&SS), odpowiadający za produkcję sensorów – z zyskiem rzędu 1,78 miliarda dolarów.