Za nami kolejna edycja wydarzenia zatytułowanego “Dworne Obyczaje”. Już po raz siódmy w Muzeum Archeologicznym Środkowego Nadodrza w Świdnicy można było sprawdzić jak wyglądało życie w średniowieczu.
Uczestnicy mogli posłuchać wykładu dotyczącego rozrywek śląskiego dworzanina, zagrać w dawne gry oraz wziąć udział w grze terenowej, dzięki której można było się wcielić w średniowiecznego aktora, poznać savoir vivre czy dowiedzieć się, czym na dworach zajmował się skryba.
Według Arkadiusza Michalaka dyrektora muzeum celem wydarzenia jest odczarowanie mrocznej epoki.
Staramy się pokazać jak ciekawą epoką jest średniowiecze, co dzięki tej epoce trafiło do kultury. Chcemy tym wydarzeniem zmienić postrzeganie średniowiecza. Pragniemy pokazać, iż w tym czasie pojawiło się sporo ciekawych wynalazków, ludzi oraz obyczajów.
Wśród kolorowych akcentów rodem z epoki na uczestników czekały warsztaty z haftowania.
To jest technika wymagająca, a z drugiej strony wydaje nam się, iż trzymanie igły i nici musi być proste, jednak wcale tak nie jest. Ważna jest tutaj wyobraźnia oraz cierpliwość. Najsłynniejszą tkaniną datowaną na średniowiecze jest ta z Bayeux. Przetrwała do naszych czasów i zawiera dekoracje wykonane techniką haftu. Zawiera postacie ludzkie czy zwierzęta.
Wydarzenie miało charakter warsztatów rodzinnych i odbyło się na terenie muzealnego parku.