Telewizor twoim domowym centrum rozrywki

1 tydzień temu

Telewizory od kilku lat przestały być dla wielu osób wyłącznie urządzeniami przeznaczonymi do wyświetlania filmów. w tej chwili konsumenci poszukujący nowych TV, biorą pod uwagę nie tylko parametry związane z jakością obrazu, ale również systemem operacyjnym, rozwiązaniami gamingowymi oraz możliwością zarządzania sprzętami domowymi.

Na co zatem zwrócić uwagę podczas zakupu nowego TV, aby mógł on w pełni zasłużyć na miano „domowe centrum rozrywki”? Lista funkcjonalności, kompatybilności, rozwiązań technologicznych zarówno w zakresie softu, jak i hardwaru, a także dostępnych usług, jest długa. Sprawa nie jest prosta, ale na półkach sklepowych są dostępne produkty spełniające tego typu wymagania, m.in.: LG QNED MiniLED 55QNED86.

Źródło: LG / Model LG QNED

Na rynku znajdziemy telewizory w rożnych kategoriach: OLED (np. LG serii G3), MiniLED (np. LG QNED86) lub klasyczny LCD LED z lokalnym wygaszaniem (np. LG serii QNED81). Wymienione modele są w tej chwili dostępne w bardzo atrakcyjnej promocji Cashback – zwrot choćby do 3 000 zł przy zakupie do 21.04.2024 r.

Dobrze działający system TV = 100% satysfakcji i komfortu dla użytkownika

System operacyjny to w tej chwili jedna z najistotniejszych kwestii, na jaką powinniśmy zwrócić uwagę wybierając nowy telewizor. To od niego zależy komfort użytkowania sprzętu, kooperacja z innymi urządzeniami, a także dostęp do szerokiej oferty aktualnie dostępnych serwisów streamingowych.

Należy pamiętać, iż każdy z producentów wykorzystuje w swoich modelach inną platformę systemową lub jej inną wersję, skonfigurowaną pod dane urządzenie. W efekcie końcowym ich kompatybilność, responsywność, a co za tym idzie funkcjonalność jest rożna – lepsza lub gorsza.

Źródło: LG / Model LG QNED

Przykładem systemu operacyjnego, dającego bardzo duże możliwości swojemu użytkownikowi, jest webOS. Znajdziemy go w telewizorach, a od niedawna również wybranych monitorach LG. W tym konkretnym przypadku mamy możliwość dostosowania menu do własnych potrzeb, obsługi głosowej w języku polskim, szybkiego inteligentnego wyszukiwania filmów, czy informacji w internecie i YouTube. Ponadto będą na nim wyświetlane spersonalizowane treści np. rekomendacje filmów i seriali.

Na autorskiej platformie LG webOS, którą znajdziemy m.in. w 55QNED86, mamy dostęp do wszystkich najpopularniejszych serwisów VOD jak np. Netflix, Disney, Apple TV, Prime Video, Rakuten, SkyShowtime, Megogo oraz mniej znanych aplikacji. Chcąc zainstalować niektóre z nich np. TVP Sport, HBO Max, Player, należy utworzyć konto LG i się zalogować.

Podstawową funkcją, która powinna znaleźć się w każdym dobrym telewizorze, jest wprowadzanie komend w języku polskim do wyszukiwania treści i sterowania TV. Niestety nie każde urządzenie dostępne na polskim rynku spełnia ten warunek. W przypadku odbiorników LG i systemu webOS możemy bez problemu korzystać z opcji głosowych.

Telewizor domowym centrum zarządzania

Telewizory od dawna przestały być wykorzystywane wyłącznie do oglądania filmów. Coraz częściej użytkownicy przy pomocy TV zarządzają swoimi domowymi urządzeniami np. pralką, zmywarką, oczyszczaczem powietrza. W systemie webOS znajdziemy funkcję Home Hub, którą aktywuje się klawiszem z ikoną „wtyczki”, zlokalizowanym na pilocie. Po kilku kliknięciach i sparowaniu urządzeń w domowej sieci Wi-Fi, mamy dostęp do systemu zarządzania nimi np. możemy włączyć/wyłączyć klimatyzację.

Źródło: LG / Model LG QNED

Jeśli jesteśmy już przy pilocie, warto zwrócić uwagę na Pilot Magic dołączany m.in. do LG QNED MiniLED 55QNED86, gdyż wykorzystano w nim kilka dobrych rozwiązań. Jednym z nich jest zainstalowany mikrofon, przy pomocy którego możemy w języku polskim wypowiadać komendy do sterowania telewizorem.

Ponadto inżynierowie LG zastosowali w pilocie jeszcze dwa interesujące rozwiązania, jakich na próżno szukać u konkurencji. Jednym z nich jest rolka (scroller) – analogiczna opcja, jaką znajdziemy w myszy komputerowej. Została ona umiejscowiona w środkowej części pilota i umożliwia zarówno przewijanie, jak i służy np. za przycisk OK. Drugą cechą jest pojawienie się wskaźnika (kursora) na ekranie TV w trakcie używania pilota. Opcja pomocna podczas wyboru liter, bo przyspiesza pisanie słów np. przy wprowadzaniu haseł, adresu email, itp.

Źródło: LG / Model LG QNED

Aktualizacja systemu – ważna rzecz

Dobra platforma operacyjna to też taka, która jest systematycznie aktualizowana przez producenta. W tym miejscu można wspomnieć o LG, którego telewizory produkowane od 2022 r. otrzymały w tej chwili najnowszą wersję oprogramowania. Koreańska firma na poważnie podeszła do tematu wsparcia swojego systemu webOS, gdyż każdy nowo wprowadzany model ma zagwarantowane cztery pełne, bezpłatne aktualizacje systemu do jego najnowszej obowiązującej wersji przez następne pięć lat.

Opcje gamingowe – pozycja obowiązkowa w każdym dobrym TV

Wraz z pojawieniem się konsoli nowej generacji, producenci zaczęli dostosowywać swoje TV do nowej gamingowej rzeczywistości. Warto w tym miejscu zadać sobie pytanie: co powinien oferować telewizor, aby w pełni wykorzystać potencjał konsoli nowej generacji, a jednocześnie zapewnić użytkownikowi pełen komfort w czasie gier? Otóż podstawa to matryca 120 Hz, dobry system sterujący płynnością ruchu np. „TruMotion”. Ponadto HDMI 2.1, ALLM oraz technologie: VRR, AMD FreeSync Premium eliminujące zacinanie i opóźnienia. Wszystkie wyżej wspomniane elementy znajdziemy w 55” LG QNED86 MiniLED, czyniąc ten egzemplarz jednym z najlepszych wyborów w kategorii TV gamingowego.

Źródło: LG / Model LG QNED

Obraz, przy którym nikt nie przejdzie obojętny

Dobra jakość obrazu, moc kolorów, ponadprzeciętna reprodukcja czerni – bez tych atrybutów żadne domowe centrum rozrywki nie może istnieć. Przejdźmy, zatem do meritum. Na co zwrócić uwagę w trakcie poszukiwania nowego telewizora tak, aby stał się on idealnym partnerem dla naszego zmysłu wzroku.

Zaczynamy od szerokiej palety barw, która jest podstawą umożliwiającą odwzorowanie kolorów na wysokim poziomie. Warto, zatem szukać telewizorów ze specjalną powłoką Quantum Dot z NanoCell, pozwalającą sprawić, iż wyświetlane na ekranie kolory będą jeszcze czystsze i bogatsze.

Rodzaj podświetlenia matrycy jest jednym z kluczowych elementów w zakresie jakości obrazu. Dobrym przykładem w tym miejscu może być LG 55QNED86, w którym zastosowano technologię MiniLED. W praktyce do podświetlenia matrycy wykorzystano diody LED, ale mają one mniejszy rozmiar niż te użyte w klasycznych telewizorach LCD typu Direct LED (tylne podświetlenie) lub bardziej zaawansowanych TV FALD (pełne tylne podświetlenie z lokalnym wygaszaniem). Technologia MiniLED pozwala na umieszczenie znacznie większej ilości diod. W tym konkretnym przypadku gwarantuje to dokładniejsze podświetlenie matrycy, lepszy kontrast i efekt HDR oraz większą jasność panelu.

Źródło: LG / Model LG QNED

Dobry procesor i poprawnie działające algorytmy AI to następna składowa kategorii jakość obrazu. Weźmy po raz kolejny pod lupę wspomniany już 55QNED86, gdyż znajdziemy w nim algorytmy uczenia głębokiego (Precision Dimming i Ultra Contrast), pomagającą zwiększyć kontrast i jasność. W efekcie końcowym użytkownik uzyskuje naturalny obraz, lepsze wrażenia przy ciemnych scenach, więcej widocznych detali w cieniach.

Warto wspomnieć, iż na co dzień w dużej mierze mamy do czynienia z treściami w słabszej rozdzielczości np. emitowanymi przez telewizję kablową. Biorąc pod uwagę ten fakt, znaczącą kwestią wydaje się być mechanizm upscalingu oraz procesor. Procesor α7 AI 4K Gen6, zaimplementowany w LG 55QNED86 MiniLED, kontroluje jakość obrazu, wpływa na procesy związane ze skalowaniem/interpolacją treści z niższych rozdzielczości do 4K.

Wybór telewizora określanego mianem domowego centrum rozrywki nie jest łatwym tematem. Jednakże, jak pokazał przykład LG 55QNED86 MiniLED, produkty tego typu są dostępne na polskich półkach sklepowych w zasięgu ręki każdego konsumenta.

Wybrane modele telewizorów LG są w tej chwili dostępne w bardzo atrakcyjnej promocji Cashback – zwrot choćby do 3 000 zł przy zakupie do 21.04.2024 r.

Artykuł sponsorowany

LGOLEDtelewizory
Idź do oryginalnego materiału