Test: ASTRO A50 X + stacja bazowa (PS5, Xbox Series X|S)

10 miesięcy temu
Zdjęcie: Test: ASTRO A50 X + stacja bazowa (PS5, Xbox Series X|S)


Zapraszamy na test słuchawek ASTRO A50 X, które dzięki trzech kabli HDMI 2.1 podłączysz jednocześnie do PS5, Xboxa Series X|S i PC.

NIe ulega żadnej wątpliwości, iż gaming jest dziś mocno rozwinięty. Aby czerpać pełnymi garściami z naszej ukochanej rozrywki, warto posiadać przynajmniej dwie duże konsole oraz PC. W kwestii akcesoriów gamingowych oczywiście najłatwiej mają posiadacze tej ostatniej platformy, którzy nie muszą martwić się żadnymi licencjami. Podpinasz akcesorium do portu USB, instalujesz sterownik i od razu możesz korzystać. Zupełnie inaczej jest na dużych konsolach – PlayStation oraz Xbox – gdzie obie marki rywalizują o graczy również dzięki akcesoriów. Do tego obie firmy skutecznie blokują korzystanie z nielicencjonowanych akcesoriów dzięki gniazda USB, czy łączności poprzez Bluetooth.

Słuchawki topowym gamingowym akcesorium

Z pewnością najpopularniejszym i najbardziej pożądanym gamingowym akcesorium do dużych konsol są słuchawki. To dzięki nim odetniemy się od dźwięków zewnętrznych oraz w stu procentach zanurzymy się w rozgrywce. Dzięki nim będziemy także komunikować się ze znajomymi w naszych ulubionych grach. Jednak posiadaczom zarówno konsoli PS5/PS4, jak i Xbox Series X|S/Xbox One od zawsze towarzyszył ten sam problem. Trzeba posiadać osobne bezprzewodowe zestawy słuchawkowe i pamiętać o naładowaniu każdego z nich. Oczywiście zdaję sobie sprawę, iż na przełomie ostatnich lat na rynek trafiły uniwersalne bezprzewodowe słuchawki do PS5 i Xboxa Series X|S, które w nadajniku USB miały przełącznik „PS — Xbox”. Jednak nie każdemu chce się za każdym razem wstawać z fotela, aby przepinać nadajnik, tym bardziej często do trudno dostępnego portu USB z tyłu konsoli.

Nie zrozumcie mnie źle, tu nie chodzi o lenistwo i przedstawianie graczy w złym świetle, którzy tylko siedzą w fotelu, grają oraz chipsy zapijają Colą. Tu chodzi o znak czasów i wygodę. Coraz więcej osób mieszka w smart domach, w których niemal wszystko obsługuje się pilotami, aplikacją ze telefona, a choćby tylko głosem. Więc dlaczego takie udogodnienie nie mógłby trafić do naszej ukochanej rozgrywki? Jak się okazuje, firma Logitech G odjechała konkurencji i jako pierwsza zaprezentowała uniwersalne słuchawki do wszystkich platform, które po pierwszym podłączeniu nie wymagają żadnego więcej dotykania kabli. Poznajcie ASTRO A50 X — bez dwóch zdań w tej chwili najlepsze i najbardziej uniwersalne bezprzewodowe słuchawki dla multiplatformowych graczy na rynku.

Co w pudełku?

Słuchawki zapakowano w duże kartonowe pudełko. W środku znajdziemy oczywiście zestaw Astro A50 X i stację bazową. Nie zabrakło też licznych akcesoriów: kabla USB-A do USB-C, kabla USB-C / Power Combo, zasilacza sieciowego + wtyczki gniazdowej, instrukcji i karty aktywacji Dolby Atmos w Xbox Series X|S i PC. W pudełku nie ma kabli HDMI 2.1. Całość jest solidnie zapakowana w odpowiednie kartoniki i z pewnością przetrwa choćby najbardziej nieprzewidywalny transport.

Stacja bazowa wysokich lotów

Stacja bazowa wcale nie odstaje najnowszymi technologiami od słuchawek Astro A 50 X, choć jej rola w tym zestawie jest zupełnie inna. Zacznijmy od tego, iż stację wyposażono w trzy porty HDMI 2.1 o przepustowości 40 Gb/s. Każdy port wspiera rozdzielczość 4K, 120 Hz, automatyczny tryb niskiego opóźnienia (ALLM) i Variable Refresh Rate (VRR). Obok portów HDMI do PS5 i Xboxa Series X|S znajdziemy też po jednym porcie USB, który służy do miksowania dźwięku z gry oraz czatu.

Warto dodać, ze stację bazową wyposażono w magnesy, które przyciągają słuchawki we adekwatne zapadki. Dzięki temu mamy pewność, ze słuchawki będą zawsze w pełni naładowane, gdy tylko będziemy chcieli z nich skorzystać. Stacja bazowa na przodzie ma wyświetlacz, który informuje o w tej chwili wybranej platformie: PS, Xbox lub PC oraz pokazuje poziom naładowania słuchawek w czterostopniowej skali. Słuchawki łączą się ze stacją dzięki profesjonalnej autorskiej technologi LIGHTSPEED, która zapewnia najwyższy poziom bezprzewodowej wydajności audio.

Wysoka jakość wykonania

Słuchawki Astro A50 X wykonano z tworzywa sztucznego wysokiej jakości. Natomiast ramiona, po których poruszają się membrany, wykonane są z metalu. Nauszniki możemy obracać o 90 stopni, co z jednej strony pozwala na dokładniejsze przyleganie słuchawek do głowy, a z drugiej pozwala je bezpiecznie przechowywać w szufladzie. Obrócone słuchawki możemy także wygodnie zawiesić na szyi. Nauszniki na membrany wykonano z przyjemnego w dotyku pluszu, który wypełnia solidna porcja bardzo miękkiej pianki. Ten sam materiał i pianka jest na wierzchniej części pałąka, który przylega do głowy.

Pierwsze podłączenie Astro A50 X

Astro A50 X to słuchawki bezprzewodowe, którą pozwolą nam swobodnie poruszać się w promieniu 12 metrów. Jednak stacja bazowa jest pełna okablowania niczym skrzynka elektryczna. Ale bez obaw, podłączenie jest dziecinnie proste. Najpierw podłączamy kable HDMI od konsoli PS5 i Xbox Series X|S do stacji bazowej. Następnie podłączmy kable USB-A / USB-C od konsol do stacji, dzięki czemu będziemy mogli dzięki słuchawek sterować balansem głośności gry oraz czatu głosowego. Czas na trzeci kabel HDMI 2.1. Podłączamy go od stacji do odpowiedniego portu HDMI 2.1 w naszym TV. Ostatnim kablem, który wpinamy, jest USB-C – Power Combo. Jest to rozgałęźnik; jedna część idzie do PC, a druga do zasilacza.

Osobiście bardzo mnie cieszy, iż stacja bazowa ma własne zasilanie. W Astro A50 czwartej generacji strasznie irytowało mnie to, iż tamta stacja musi być podłączona do konsoli i to z niej czerpie zasilanie. A tym samym słuchawki były ładowane tylko, gdy konsola była włączona. Teraz przy Astro A50 X takiego problemu nie mam, a słuchawki są zawsze naładowane, gdy podnoszę je ze stacji.

Jako ciekawostkę dodam, iż stacja bazowa Astro A50 X może pracować w trybie „Tylko USB”. Z konsoli PS5 oraz Xbox Series X|S wyprowadzamy tylko kable USB do stacji dokującej, kable HDMI idą bezpośrednio od konsol do TV. Jednak w takim ustawieniu nie będzie możliwości sterowania balansem głośności dźwięków z gry oraz czatu dzięki słuchawek na konsoli PS5. Na konsoli Xbox Series X|S będzie to możliwe.

Astro A50 X, a soundbar

Astro A50 X to niezwykle inteligentny zestaw słuchawkowy. Gdy słuchawki zadokujemy do stacji bazowej, sygnały audio wraz z wideo będą przekazywane do podłączonego telewizora lub soundbara. Gdy odłączymy zestaw słuchawkowy, sygnał audio automatycznie będzie przekierowany do zestawu słuchawkowego. Być może zastanawia was, jak w tym wszystkim odnajduje się soundbar? o ile jest to listwa dźwiękowa z kanałem zwrotnym audio eARC HDMI, to na konsoli Xbox Series X|S dźwięk automatycznie z niej poleci. Mały problem miałem z PS5. Po odłożeniu słuchawek do stacji nie miałem dźwięku w soundbarze. Rozwiązanie problemu odkryłem zupełnie przypadkowo; sparowałem TV i soundbar dzięki Bluetooth. Po wyłączeniu słuchawek dźwięk automatycznie przełączał się na soundbar.

Dolby Atmos na Xbox / Dźwięk 3D na PS5

Dolby Atmos pozwala na przesyłanie teoretycznie nieograniczonej liczby ścieżek audio. Są dynamicznie przekazywane do głośników. Dźwięki obiektów natomiast są indywidualnie adresowane i precyzyjnie pozwalają określić nam ich lokalizację w scenie filmowej. To nowy wymiar dźwięku, który stawia widza w samym środku akcji. Ten efekt jest najbardziej odczuwalny, gdy coś przelatuje nam nad głową. Pozwala też wyraźniej usłyszeć opady atmosferyczne, czy inne małe obiekty, ale w dużej ilości. Zdecydowanie wyraźniej usłyszymy, iż ktoś porusza się piętro nad nami, kroki będą nieporównywalnie wyraźniejsze. Dzięki temu my precyzyjnie określimy, w jakim miejscu taka osoba się znajduje

Dolby Atmos to z pewnością najlepszy rodzaj dźwięku, jaki może sobie zapewnić w domowych warunkach zarówno gracz, jak i kinomaniak. Zestaw słuchawkowy ma wbudowaną wieczną licencję na tę technologię. Wystarczy pobrać na konsole Xbox Series X|S lub PC aplikację Dolby Access, aby cieszyć się najbardziej zaawansowanym dźwiękiem. Na konsolach PS5 obsługa dźwięku tez jest możliwa, ale niestety dotyczy to tylko filmów na Blu-ray oraz aplikacji VOD typu Netflix, czy HBO Max. Posiadacze konsol PS5 ucieszą się z obsługi Dźwięku 3D. Dzięki zastosowaniu silnika Tempest 3D AudioTech na konsolach PS5 zanurzymy się w brzmieniu gier i usłyszymy dźwięki dochodzące z każdej strony.

Panel sterowania i aplikacja mobilna / G HUB

Centrum sterowania słuchawkami znajduje się na prawej obudowie nausznika. Od góry znajdziemy tam włącznik słuchawek, następnie przełącznik platform (PS, Xbox i PC), przycisk Bluetooth oraz pokrętło od głośności. Zewnętrzna obudowa prawej słuchawki to sterowanie balansem głośności między dźwiękami z gry, a czatu głosowego. Z pewnością wielu z was ucieszy informacja, ze zestawem słuchawkowym możemy starować dzięki telefona z dedykowaną aplikacją. Szczerze przyznaję, iż uwielbiam z niej korzystać, jest bardzo przejrzysta i ma wszystkie funkcje, które znajdziemy pod przyciskami. Dodatkowo pokazuje dokładny stan naładowania baterii. A jak już przy baterii jesteśmy, to warto poinformować, iż pełne naładowanie wystarczy na 24h nieprzerwanej pracy.

Oczywiście posiadacze komputerów osobistych mogą skorzystać z aplikacji G HUB, dzięki której zoptymalizujemy i dostroimy dźwięk w grach. Będziemy mogli wybrać jedno z trzech ustawień wstępnych korektora (domyślne, gry, media) lub znaleźć własne ustawienie w pełnym korektorze parametrycznym. Nie brakuje też dokładnych własnych ustawień mikrofonu. Możemy też skorzystać z gotowych profili: domyślny, transmisja i zawody. Dodatkowo znajdziemy też kilka ustawień dla bramki redukcji szumów.

Warto dodać, iż Astro A50 X obsługuje również StreamPort, który umożliwia wysyłanie (strumieniowanie) miksu sygnałów audio, które słyszysz w zestawie słuchawkowym do innej aplikacji (do nagrywania lub transmisji). Korzystając z systemu Logitech G HUB, możemy także regulować każdy sygnał audio niezależnie.

Nintendo Switch i miksowanie dwóch urządzeń

Zestaw słuchawkowy Astro A50 X pozwala łączyć się z dwoma urządzeniami naraz. Możemy grac na konsoli, słuchać dźwięków z gry oraz dodatkowo połączyć się ze telefonem lub tabletem, aby posłuchać ulubionej muzyki. Zamiast muzyki możemy też połączyć się z mobilną aplikacją Discord, aby rozmawiać ze znajomymi w czasie rozgrywki. dzięki Bluetooth połączymy się także z konsolą Nintendo Switch oraz komputerami przenośnymi typu Lenovo Legion Go. Firma Logitech G nie zaleca podłączania stacji bazowej Astro A50 X do stacji dokującej Nintendo Switch. Funkcja Bluetooth nie będzie dostępna, jeżeli zestaw słuchawkowy znajdzie się poza zasięgiem stacji bazowej.

Powrót króla

Nazwę Astro A50 z pewnością kojarzy wielu graczy. Sam pięć lat temu miałem przyjemność testować te słuchawki w wersji na konsole PS4. Uznałem je wtedy za najlepsze słuchawki gamingowe na rynku i aż do dzisiaj żaden headset nie mógł się z nimi równać. Trzy lata temu pojawiła się nowa, mniejsza wersja stacji dokującej (4 gen.), dzięki której słuchawki z pełnym dźwiękiem 3D Audio stały się kompatybilne z konsolami PS5. Pozwolę sobie przytoczyć moje słowa z recenzji Astro A50 z 2019 roku, ponieważ przez cały czas są one bardzo aktualne:

Astro A50 to oczywiście najlepsze słuchawki gamingowe, jakie miałem na głowie. Są świetnie wykonane, grają fantastycznie, długo trzymają na baterii i są wygodne choćby przy wielu godzinach użytkowania. Cena jest wysoka i nie każdy sobie pozwoli na ich zakup, ale jak nie liczycie się tak bardzo z pieniędzmi, chcecie mieć tylko produkty najwyższej jakości w waszym domu, to ode mnie leci najwyższa rekomendacja i gwarancja jakości dla Astro A50.

Cytat z recenzji Astro A50 (PS4, 2029 rok)

Jakość dźwięku w Astro A50 X

Dziś, testując najnowsze Astro A50 X użyłbym dokładnie dwóch takich samych zdań, gdyż te słuchawki są po prostu genialne, zarówno w kwestii dźwięku, jak i komfortu użytkowania. Oczywiście dźwięk inżynierom z Logitech G udało się jeszcze bardziej dopracować, aby doznania graczy były niesamowite jak nigdy dotąd. Udało się to osiągnąć dzięki przetwornikom audio PRO-G GRAPHENE w precyzyjnie zaprojektowanej 40-milimetrowej membranie grafenowej. Nowy przetwornik zapewnia poprawę dokładności reprodukcji dźwięku, dokładności czasu sygnału i redukcji zniekształceń. Umożliwia to graczom wyraźniejszą identyfikację obiektów audio i szybsze rozpoznawanie ich lokalizacji, gdy obiekty poruszają się względem gracza. Warto dodać, iż grafen jest przełomowym materiałem, zapewniającym czystość dźwięku, szczegółowość i dokładność przestrzenną.

Mikrofon studyjny

Ze słuchawek Astro A50 regularnie korzystałem na konsoli PS5 do grudnia 2023 roku. Dużo gram w Destiny 2 z moimi kolegami z klanu, więc są przyzwyczajeni do mojego głosu. Nikogo nie informowałem, iż przyjdę na kolejne granie w nowych słuchawkach, jednak znajomi w pierwszej sesji od razu zauważyli, iż głos stał się bardziej radiowy. To dla mnie miłe zaskoczenie, ponieważ mikrofon z pierwszych A50 jest wysokiej jakości i śmiało mógłby się nadawać do nagrywania podcastów, czy prowadzenia transmisji na Twitchu. Testowane słuchawki w Astro A50 X wyposażono w zintegrowany 16-bitowy mikrofon LIGHTSPEED 48 kHz. Dodatkowe pasmo pozwala też mikrofonowi przechwytywać znacznie szersze spektrum dźwięku. Zapewnia niezrównaną wydajność, czystość i jakość. W tych słuchawkach mamy do czynienia ze studyjnym mikrofonem. Warto dodać, iż mikrofon zawiera świetną funkcję wyciszenia, gdy jest skierowany do góry.

Podsumowanie

Nie ulega wątpliwości, iż cena Astro A50 X przerazi niejednego gracza. W końcu kosztują ponad 1700 zł w oficjalnym sklepie Logitech G. Jednak należy zdać sobie sprawę, że, podobnie jak pro kontrolery, także tak zaawansowane słuchawki nie są dla wszystkich. To sprzęt z najwyżej gamingowej półki dla najbardziej wymagających graczy (turniejowych) oraz streamerów. Tak naprawdę oprócz wysokiej ceny nie jestem w stanie wskazać żadnej innej wady testowanych słuchawek. To w tej chwili najlepszy zestaw słuchawkowy dla najlepszych graczy.

CENA I DOSTĘPNOŚĆ ASTRO A50 X

Słuchawki ASTRO A50 X + stacja bazowa są już dostępne w przedsprzedaży w cenie 1749,00 PL w sklepie Logitech G. Wysyłka nastąpi w pierwszej połowie 2024 roku.

Sprzęt na testy dostarczyła firma Logitech G
Idź do oryginalnego materiału