Test: Samsung Neo QLED 4K QN85D – Inteligenty telewizor dla graczy

3 miesięcy temu
Zdjęcie: Test: Samsung Neo QLED 4K QN85D – Inteligenty telewizor dla graczy


Flota telewizorów Samsung na 2024 rok wpłynęła do sklepów. Do nas trafił model Neo QLED 4K QN85D. Jesteście ciekawi, co oferuje dla konsolowych graczy?

W 2024 roku do sklepów trafi aż 21 telewizorów firmy Samsung. Wybór przekątnych ekranu jest spory i wynosi od 43 do 98 cali. Producent z Korei Południowej w tym roku głównie stawia na sztuczną inteligencję. Z pewnością jeszcze bardziej uprzyjemnia korzystanie z telewizora oraz poprawia jakość dźwięku, jak i obrazu. Największą nowością w telewizorach Samsung na 2024 rok jest Tryb Dostosowywania AI. Automatycznie wykrywa on rodzaj wyświetlanych treści (np. sport, filmy, gry) i dostosowuje ustawienia obrazu do indywidualnych preferencji użytkownika. Do nas trafiła nasza ulubiona seria Neo QLED, która jest odpowiednia dla fanów kina i sportu. Jest oczywiście również perfekcyjna dla konsolowych graczy. Chyba żaden producent telewizorów nie oferuje wielu i tak dobrych funkcji dla fanów gamingu, co Samsung. Sprawdźmy, do czego w 2024 roku zdolny jest model Neo QLED 4K QN85D.

Zawartość opakowania

Samsung Neo QLED 4K QN85D przychodzi oczywiście w dużym kartonowym pudełku, w którym zabezpieczono go odpowiednią ilością styropianu. Od 2021 roku są to „ekoopakowania”, wykonane z degradowanej tektury z minimalnym użyciem farby. Znajdziemy na nich znacznie mniej tekstu i grafik. Na kartonie zaznaczono dwie linie, w których możemy dokonać cięcia, aby łatwiej wyjąć telewizor z opakowania. Z akcesoriów w zestawie znajdziemy pilot zdalnego sterowania. Możemy go ładować energią słoneczną lub dzięki kabla USB. Wystarczy wejść w opcje oszczędzania energii w TV, aby przekonać się, w jakim stopniu jest naładowany akumulator. Już jedna minuta ładowania wystarczy, aby pilot działał przez godzinę. Do tego pozostało kabel zasilający oraz instrukcja.

Samsung Neo QLED 4K QN85D – Montaż

Samsung Neo QLED 4K QN85D możemy zawiesić na ścianie dzięki uniwersalnym otworom montażowym VESA 200×200. Z pewnością ucieszy was informacja, żę W przypadku chęci ustawienia telewizora na szafce bądź stoliku nie będziecie musieli skorzystać z żadnych narzędzi oraz śrub. Górna części podstawy zawiera bowiem cztery dziurki, które przypominają krople wody i zwężają się w jej dolnej części. Należy podstawę tylko przyłożyć do tylnej obudowy ekranu i lekko popchać w górę. Następnie pozostaje już tylko docisnąć oba klipsy i gotowe. Wszystko bardzo dobrze się trzyma. Telewizor w wersji 55 cali z podstawą ma wymiary 1227.6 x 766.0 x 243.9 mm, a waży niemal równe 20 kg.

Łączność

Bohatera dzisiejszego testu wyposażono w sporo gniazd i portów. To, co nas graczy najbardziej interesuje, czyli HDMI 2.1, występują tu w liczbie czterech gniazd. Jedno z nich zawiera zwrotny kanał eARC do podłączenia soundbara. Bez problemu do tego telewizora podłączymy konsole PS5, Xboxa Series X|S, peceta z nowoczesną kartą graficzną i jedno gniazdo zostanie choćby dla telewizji satelitarnej. Nie zabrakło tu bynajmniej cyfrowego gniazda optycznego, portu ethernetowego, czy dwóch portów USB-A. Z łączności bezprzewodowej znajdziemy natomiast WiFi 5 oraz Bluetooth 5.2.

Procesor i ekran

Sercem Samsunga Neo QLED 4K QN85D jest innowacyjny procesor AI NQ4 Gen2, który dzięki sztucznej inteligencji gwarantuje obraz i dźwięk najwyższej jakości. 20 sieci neuronowych dzięki sztucznej inteligencji ulepsza obraz niskiej jakości do rozdzielczości zbliżonej do 4K. W ekranie zastosowano technologię Quantum Mini LED, która od dobrych trzech lat zapewnia realistyczny obraz oraz wierne odwzorowanie kolorów. Możliwe jest to za sprawą precyzyjnej kontroli podświetlenia ekranu. Dzięki temu żadna scena nie straci na szczegółowości. Technologia Quantum Matrix umożliwia precyzyjnie zarządzanie opatentowanymi diodami Quantum Mini LED. Dzięki wyrafinowanej i bardzo precyzyjnej kontroli światła użytkownik może cieszyć się dużą szczegółowością obrazu zarówno w najciemniejszych, jak i najjaśniejszych scenach.

Oczywiście im droższy model Neo QLED wybierzemy, tym otrzymamy więcej stref podświetlania. Telewizor wzbogacono również o funkcję Wzmocnienia Głębi Obrazu Pro oraz technologię Neo Quantum HDR+. Wyświetla ona obraz o nienagannym kontraście, dostosowując poziom jasności do charakterystyki każdej sceny. Samsung zastosował bezodblaskową matrycę Glare Free, która eliminuje niepotrzebne odbicia. Zachowuje jednocześnie głęboką czerń i wyraźny obraz w każdych warunkach oświetleniowych. Gracze grający na konsolach w ciągu słonecznego dnia z pewnością docenią tę technologię.

Eko wsparcie sztucznej inteligencji

Samsung wprowadza w telewizorach na 2024 rok inteligentne rozwiązania, wierząc, iż więcej funkcji opartych na sztucznej inteligencji ułatwi korzystanie z najnowszych technologicznych rozwiązań. Zacznijmy od tego, iż Samsung Neo QLED 4K QN85D to z pewnością telewizor dla energooszczędnych użytkowników. Dzięki aplikacji SmartThings i Trybowi AI Energy możemy oszczędzać energię i na bieżąco śledzić oszczędności. Telewizor automatycznie wykrywa i analizuje natężenie światła w otoczeniu. Dzięki temu sam dostosowuje odpowiednią jasność, aby zmniejszyć zużycie energii.

Samsung QN85D i finał Liga Mistrzów

Funkcja Upłynniacz Ruchu AI Pro odpowiedzialna jest za usuwanie problemów związanych z oglądaniem wszelkich treści z dynamicznie zmieniającym się obrazem. Najbardziej docenią to oczywiście fani oglądania wydarzeń sportowych. Oprogramowanie telewizora automatycznie wykrywa dyscyplin, na podstawie algorytmów głębokiego uczenia i aktywuje odpowiedni model wykrywania ruchomych obiektów. Znajdziemy tu tez funkcję redukcji rozmycia ruchu, która pomaga zredukować niedoskonałości obrazu podczas szybkich akcji sportowych. Natomiast technologia HDR poprawia kontrast, jasność i kolorystykę. To sprawia, iż obraz jest bardziej realistyczny i intensywny. Oglądanie finału Ligi Mistrzów na Samsungu Neo QLED 4K QN85D było oczywiście wielką przyjemnością. Do pełni szczęścia zabrakło tylko, aby Polsat Sport pokazywał ten mecz w jakości 4K.

Panel dla graczy 3.0 w Samsungu 4K QN85D

Przejdźmy jednak do tego, co bez dwóch zdań najbardziej interesuje nas w Samsungu Neo QLED 4K QN85D. Czwarta generacja Neo QLED-ów oferuje trzecią wersję Panelu gracza, niemal tę samą, co w ubiegłorocznych modelach. Tuż po uruchomieniu konsoli Panel wysuwa się z dolnej części ekranu i bardzo przypomina menu OSD z monitorów gamingowych. Od razu możemy zapoznać się z podstawowymi parametrami, takimi jak opóźnienie wejścia, liczba klatek na sekundę oraz informacje o tym, czy HDR i VRR są włączone lub nie. Niestety licznik FPS-ów cały czas nie działa dobrze z konsolami. Czasami pokazuje poprawnie, czy gra działa w 60 lub 120 Hz. Niestety licznik wcale nie pokazuje 30 FPS, np. w Hellblade 2 na Xbox Series X licznik pokazywał 119-120 FPS-ów, co całkowicie mija się z prawdą. Panel gracza możemy sami wywołać w dowolnym momencie, przytrzymując przycisk Play na pilocie.

Panel Gracza 3.0

AI w Trybie Gra

W Samsungu jest to rok sztucznej inteligencji, więc i gracze z niej skorzystają. Wprowadzono Automatyczny Tryb Gry AI – technologia ta inteligentnie rozpoznaje rodzaj uruchomionej gry i optymalizuje jakość obrazu i dźwięku. Dodatkowo dzięki zmniejszonemu opóźnieniu sygnału wejściowego zapewnia to również lepszą ekspresję ruchu podczas gry. Dzięki Automatycznemu Trybowi Gra nie musisz wiedzieć czym jest VRR, HDR, FreeSync, ALLM i inne trudne pojęcia i skróty technologiczne, które wprowadzono do słownika graczy. To jedno proste, automatycznie ustawienie naprawdę wystarczy, aby telewizor sam najlepiej dostosował się do aktualnie uruchomionej gry.

F1 24

Powiększenie mini mapy

Jedną z niewielu nowości przewidzianą na 2024 rok jest automatyczne wykrywanie mini mapy. Niestety w takich grach jak Diablo IV, czy Call of Duty MW3 ta funkcja poprawnie nie wykrywała obszaru z mapą. Na szczęście przez cały czas możemy wskazać konkretnego obszaru na ekranie manualnie. Zostanie on wycięty i powiększony, a następnie umieszczony po lewej lub prawej stronie ekranu. Niestety wtedy wyświetlany główny obraz znacznie się zmniejsza, a na ekranie pojawiają się czarne pasy.

Diablo IV

Wirtualny celownik

Wirtualny celownik, który zadebiutował w ubiegłym roku, otrzymał tylko kosmetyczne zmiany w kolorach. Rok temu były to barwy: biała, czerwona i niebieska. Teraz postawiono na czerwony i zielony, a do tego doszedł nam celownik w formie kropki. Oczywiście przez cały czas jest to szczególnie przydatna opcja w grach, w których nie mamy możliwości zmiany ustawienia wyglądu celownika. Bez wątpienia wirtualny celownik kapitalnie sprawdzi się w takich grach jak Call of Duty, Battlefield, XDefiant i innych FPS-ach. Z wirtualnym celownikiem z pewnością zdobędziecie większą przewagę na wirtualnym polu bitwy. Nakładka od Samunga jest zawsze dobrze widoczna, choć czasem nie pokrywa się z umiejscowieniem celownika gry. Tak przykładowo jest w Destiny 2, gdzie celownik nie jest na środku ekranu, tylko kilka stopni niżej. Na szczęście gracz może manualnie przesuwać wirtualny celownik po ekranie tak, aby pokrył się z tym w naszej grze. Bez dwóch zdań po odpowiednim skorygowaniu wirtualnego celownika w Destiny 2, czy Call of Duty na konsolach gra się jeszcze przyjemniej.

Overwatch 2

FreeSync Premium Pro i Ultra Szeroki Widok

Posiadacze konsol Xbox Series X|S mogą skorzystać z fantastycznej technologii, jaką jest FreeSync Premium Pro. Jej zadaniem jest redukcja rozdarcia i szarpania obrazu oraz zmniejszanie input lagu. FreeSync Premium Pro wspiera też obsługę treści HDR i technologię LFC zwiększającą płynność animacji. Z kolei funkcja Ultra Szeroki Widok pozwala nam zagrać z proporcjami obrazu 21:9 lub 32:9. Czyli takimi, jakie występują w ultraszerokich monitorach dla graczy. Zarówno konsole Xbox, jak i PlayStation skorzystają z Zaawansowanego Upłynniacza Ruchu. Zapewnia on odpowiednią wydajność ruchu w grach, dzięki czemu możemy cieszyć się perfekcyjną dynamiką obrazu bez rozmyć i opóźnień. Bez dwóch zdań najbardziej trudne walki, czy wymagające wyścigi będą pod całkowitą kontrolą gracza.

Stellar Blade

Dźwięk Podążający za Obiektem+

Fani dobrego dźwięku z pewnością docenią Dźwięk Podążający za Obiektem+. Pozwala on nam, graczom, przenieść się niemal do centrum wydarzeń. Usłyszymy dźwięki podczas rozgrywki, które podążają za obiektami w czasie rzeczywistym na ekranie. Kapitalnie ta funkcja działa w Star Wars Jedi: Ocalały już od pierwszych minut. Główny bohater trafia do niewoli, idziemy za strażnikami, a nad naszą głową latają różne kosmiczne obiekty. Telewizor wraz z soundbarem Samsunga dzięki technologi Q-Symphony prezentują naprawdę kapitalne doznania dźwiękowe.

Star Wars Jedi: Ocalały

Osiągi w grach – Hellblade 2 i Stellar Blade

To ciekawe, iż niemal w tym samym czasie na konsolach PS5 i Xbox Series X zadebiutowały dwie gry, które mają w nazwie „Blade”. Bez wątpienia obie są fantastyczne, choć skierowane do dwóch różnych gamingowych odbiorców. Hellblade 2 na Xbox Series X|S jest niczym interaktywny film, a gracz może położyć się na łóżku i z padem w dłoni powoli eksplorować piękną Islandię z XX wieku. Na Samsungu Neo QLED 4K QN85D w jakości 4K prezentuje się absolutnie fantastycznie. Z drugiej strony mamy Stellar Blade na PS5. Jest to gra, która wymaga ultra szybkiej płynności, gdy każdy cios lub unik decyduje o pomyślnym pokonaniu przeciwnika. Podobnie w ostatnio wydanej F1 24, gdzie ułamki sekundy dzielą graczy od wyprzedzenia konkurenta, bądź idealnego pokonania zakrętu. Samsungu Neo QLED 4K QN85D śmiga w grach niczym Max Verstappen po torach Formuły 1. Niezależnie, czy wolicie piękne interaktywne gry w 4K, czy superszybkie produkcje w 120 FPS-ach, to na testowanym telewizorze zagracie w nie z wykorzystaniem najnowszych technologii oraz w najlepszej możliwej jakości.

Stellar Blade
Hellblade 2

Nie masz Xboxa? Na Samsungu QN85D możesz grać bez konsoli

Na Samsungach Smart TV wyprodukowanych po 2022 roku znajdziemy oficjalną aplikację Xbox. Umożliwia ona granie niemal we wszystkie gry z usługi Xbox Game Pass. Uruchamiając aplikację Xbox, możemy od razu przeglądać wszystkie dostępne gry. Jednak aby w nie zagrać, będą potrzebne na cztery rzeczy: konto Xbox, abonament Game Pass Ultimate (nie jest wymagany do darmowych gier – np. Fortnite’a), szybkie łącze internetowe oraz kontroler. o ile posiadamy już konto, to możemy zalogować się na nie błyskawicznie, korzystając z aplikacji Xbox dostępnej na telefonach. Firma Microsoft rekomenduje, aby był to oczywiście oficjalny kontroler Xboxa lub od konsol Sony PS4, czy PS5. Naturalnie najlepszy będzie kontroler Xbox, gdyż wszystkie przyciski wyświetlane w grach, czy aplikacji odpowiadają układowi tego pada.

Aplikacja Xbox

Sama aplikacja Xbox, jak i usługa Xbox Cloud Gaming, prezentują się i działają świetnie na telewizorze Samsung. Oczywiście im lepsze łącze internetowe będziemy posiadać, tym nasze wrażenia z rozgrywki będą lepsze. Serwery streamingowe Microsoftu oparte są na konsolach Xbox Series S. Wobec tego możemy być pewni rozgrywki w 1080p i 60 klatkach na sekundę, a szybkie wczytywanie rozgrywki zapewnią nam dyski SSD. To naprawdę wygodne i tanie rozwiązanie, o ile nie ma mamy na wyposażeniu konsoli Xbox.

Ogólne wrażenia

Firma Samsung od wielu lat jest liderem na rynku telewizorów. Nie będę ukrywał, iż bardzo lubię Nano QLED-y i nie inaczej jest z tegorocznym modelem 4K QN85D. Choć zmiany dla graczy w tym roku są czysto kosmetyczne w Trybie Gra i Panelu gracza 3.0, to wprowadzenie sztucznej inteligencji do systemu telewizora z pewnością ułatwi życie wielu użytkownikom. Pozostaje tylko położyć się przed telewizorem, włączyć go pilotem i niech się dzieje magia AI.

Sea of Thives (PS5)
TLOU 2 Rem.
Hellbade 2
Stellar Blade
Sprzęt na testy dostarczyła firma Samsung Polska.
Idź do oryginalnego materiału