Test: SanDisk 1TB MicroSD — The Legend of Zelda (Nintendo Switch)

1 rok temu
Zdjęcie: Test: SanDisk 1TB MicroSD — The Legend of Zelda (Nintendo Switch)


Jeszcze 5 lat temu cieszyliśmy się, gdy na rynek trafiały karty o pojemności 512GB a dzisiaj możemy mieć jej już dwa razy więcej!

Podczas grania na mojej konsoli Nintendo Switch korzystałem z dwóch 256 GB kart i byłem zmuszony nieraz nimi żonglować. Z pewnością w połapaniu się „co jest gdzie” pomagało dodanie funkcjonalności grup do osobistej biblioteki gier. Dzięki niej dzieliłem gry na te z pierwszej karty, z drugiej i te w ogóle nieściągnięte. Ot trzeba sobie radzić… Choć nieraz i nie drugi przeżyłem mikro zawał, kiedy odpalałem gry i nie widziałem swoich zapisów gry. Na szczęście okazywało się, iż znajdują się po prostu na drugiej karcie. Warto przypomnieć, iż wbudowana pamięć konsoli to zaledwie 32 GB, choć w moim wypadku i tak nie dysponuję całością tego miejsca. Podejrzewam, iż za sprawą plików instalacyjnych i aktualizacji, jednak realnie gry, które mogłem przenosić zajmowały 22 GB. Pomieszczenie całej kolekcji na jednej karcie jest oczywiście bardzo kuszącym pomysłem. Zanim przejdziemy jednak do testu, parę słów o samych kartach MicroSD.

Typy kart MicroSD

Przede wszystkim warto zaklasyfikować omawianą tu kartę. PKarty MicroSD dzielimy ze względu na rozmiar, czyli:

TypSD StandardSDHC StandardSCDX StandardSDUC Standard
System PlikówFAT12, 16FAT32exFATexFAT
Pojemność>=2 GB2 GB – 32 GB32 GB – 2 TB2 TB ~ 128 TB

Według tej klasyfikacji recenzowana karta plasuje się w standardzie SDXC, czyli ma system plików exFAT oraz pojemność 1TB. Karty te można, z tego co wiem, mimo wszystko przeformatować do systemu FAT32. Jednak w naszym przypadku, kiedy będziemy używać karty w konsoli Nintendo Switch — nie jest to potrzebne.

Pojemność to nie wszystko i karty dzielimy również ze względu na prędkość:

Prędkość2 MB/s4 MB/s6 MB/s10 MB/s30 MB/s60 MB/s90 MB/s
Klasa prędkościClass 2Class 4Class 6Class 10
Klasa UHSUHS 1UHS 3
Klasa VideoV6V10V30V60V90
Wspierane formaty VideoSD VideoHD Video4k4k8k8k8k

Klasy te często znajdziecie nadrukowane na kartach, jednak nie jest to normą, jak w przypadku recenzowanej pamięci. Gdzie w takim razie plasuje się SanDisk 1TB z serii The Legend of Zelda w powyższym zestawieniu? Na odwrocie pudełka można zobaczyć ikonę UHS 3 (3 umieszcone w U). Prędkość ta była pierwotnie dedykowana do zapisu filmów w jakości 8k z prędkością 30 MB/s. Jej odpowiednikiem jest również klasa V30. Możecie mieć to na uwadze, ponieważ producenci nie zawsze nadrukowują wszystkie oznaczenia na karty, a może to pomóc przy porównaniach.

SanDisk 1TB MicroSD — The Legend of Zelda

Również na recenzowanej karcie zamiast oznaczeń znalazł się właśnie herb Hyrule! Wygląda to oczywiście kapitalnie. jeżeli jednak nie zamierzacie żonglować kartami MicroSD, nie zobaczycie go za szybko, kiedy wsadzicie już terabajtową pamięć do konsoli :). No dobrze, kwestie wizualne mamy już za sobą. Warto w tym miejscu jeszcze wspomnieć, czego możemy dowiedzieć się z opakowania, zanim przejdziemy do omówienia adekwatnych testów. A jest tam parę ciekawych informacji, między innymi to, iż karta jest:

  • wodoodporna,
  • odporna na różnice temperatur,
  • odporna na wstrząsy,
  • odporna na promienie rentgenowskie.

Oczywiście, to w wielu wypadkach po prostu technologiczne przewagi pamięci flash nad dyskami talerzowymi. Bynajmniej i tak nie radzę robić w tym wypadku crash-testów i sprawdzać powyższych zapewnień ;). Poświadczeniem o jakości karty jest jej dożywotnia gwarancja (albo 30-letnia w krajach gdzie dożywotnia gwarancja nie jest respektowana, np. w Niemczech). Trochę zagadkowa jest informacja o odczycie informacji do 100 MB/s i zapisie do 90 MB/s. Gryzie mi się to z oficjalną klasą karty, którą opisałem w poprzednim akapicie. No ale najwyższa pora przejść teraz do adekwatnych testów.

Test — założenia

Chciałem przetestować pamięć na dwa sposoby. Pierwszy z nich to szybkość otwierania gry z dysku konsoli w porównaniu z prędkością jej z SanDisk 1TB MicroSD — The Legend of Zelda. Drugim testem jest prędkość osiągana przy kopiowaniu plików między kartą a konsolą. Do sprawdzenia osiągów wybrałem pliki gier:

  • Limbo (ponieważ to bardzo mała gra zajmująca 116 MB),
  • The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom (to gra odpalająca się z kartridża, ale chciałem sprawdzić, czy odczyt 318 MB danych z dysku będzie miał jakieś znaczenie na wyniki),
  • Door Kickers (ponieważ zajmuje równo 1 GB),
  • Skyrim (z powodu imponujących 12,5 GB, jakie zajmuje)

Poniżej przedstawię tabelę z obliczeniami, a na koniec pokrótce omówię wyniki.

Test — wyniki

TytułRozmiar (MB)Prędkość kopiowania na kartęPrędkość kopiowania na pamięć konsoliWłączanie z konsoli (s)Włączanie z karty (s)
Limbo11627191314
Zelda: TOTK31833,84252121
Door Kickers1,00035,59261314
Skyrim12,50038,23284655
Skyrim
(Nowa gra z menu)
4041
Wiele małych gier (23)21,7003727N/AN/A

Jak wykazały testy, różnica z odpalania gier między kartą MicroSD a dyskiem konsoli jest naprawdę niewielka, w większości przypadków nie przekracza 1 sekundy. Jest tu adekwatnie jeden wyjątek w postaci gry Skyrim, gdzie różnica wynosiła 9 sekund. W wypadku tej gry postanowiłem pójść dalej i sprawdzić, jak wyglądać będzie rozpoczęcie nowej gry. W tym scenariuszu różnica nie przekraczała znowu 1 sekundy.

Jak wyglądało kopiowanie? Kwestia ta szczególnie interesowała mnie w kontekście klasy szybkości pamięci, a dodatkowej adnotacji o jej szybkości na opakowaniu. Tutaj muszę przyznać, iż kopiowanie zwykle przekraczało prędkość 30 MB/s w przypadku zapisu na karcie. Im większe pliki, tym pamięć osiągała większe średnie prędkości. W przypadku gry Skyrim bądź zestawu wielu małych plików było to odpowiednio 38 i 37 MB/s. W przypadku kopiowania z karty na dysk prędkości były niższe. Znowu, im więcej danych tym proces kopiowania przebiegał sprawniej (do 28 MB/s).

Wnioski

Pora podsumować wrażenia z użytkowania karty SanDisk 1TB MicroSD — The Legend of Zelda. A zacznę od rzeczy najważniejszych. Przeważnie nie zauważałem różnicy między czasem oczekiwania na włączenie się gry z pamięci konsoli i karty. Ponadto przy kopiowaniu danych na pamięć MicroSD osiągane prędkości były wyższe, niż spodziewałbym się tego po klasie szybkości. Podsumowując, były to jak najbardziej zadowalające prędkości. W przypadku omawianej pamięci nie mogę pominąć jej bardzo ważnej cechy, czyli rozmiaru. Jestem wieloletnim użytkownikiem Nintendo Switch z pokaźną biblioteką cyfrowych gier. Cała ta kolekcja mieściła się na 1 TB karcie, zostawiając jeszcze sporo zapasu! Wisienką na torcie w przypadku karty SanDisk z motywem The Legend of Zelda jest obietnica dożywotniej gwarancji. Czy są jakieś wady? Tylko jedna, ponieważ za tę przyjemność trzeba w tej chwili zapłacić około tysiąca złotych.

Egzemplarz recenzencki dostarczyła firma Western Digital
Idź do oryginalnego materiału