TOP 10 najpopularniejszych konsol w historii

7 miesięcy temu

Na przestrzeni kilkudziesięciu lat wydane zostało ponad 1000 unikalnych konsol. O większości z nich współczesny gracz często choćby nie słyszał. Które z nich sprzedały się jednak najlepiej? My znamy odpowiedź i się nią z Wami dzisiaj podzielimy!

Chociaż to komputery stacjonarne znane są z najwyższej wydajności i najlepszej grafiki w grach, to wcale nie są pierwszym wyborem dla wielu graczy. Powodów jest sporo – wysoka cena, brak mobilności czy po prostu mniejsza wygoda. Nie każdy w końcu chce się bawić w składanie PC, instalacje systemu i zmianę ustawień. I to właśnie tutaj z pomocą przychodzą konsole, które pozwalają na wygodną grę z kanapy czy podczas podróży.

Historia domowych konsol ma już ponad 50 lat – pierwsza z nich, Magnavox Odyssey, wydana została w 1972 roku. Nie dziwi więc fakt, iż na przestrzeni czasu wiele firm próbowało swoich sił na tym rynku. Część z nich poległa, a inne stały się gigantami. W artykule przedstawimy Wam bliżej 10 z najpopularniejszych systemów, które osiągnęły sukces na skalę światową.

10. Game Boy Advance – ok. 81 milionów sprzedanych sztuk

Początek naszego zestawienia przypada japońskiemu Nintendo i ich handheldowi Game Boy Advance, który debiutował w 2001 roku. System mógł poszczycić się 32-bitowym procesorem ARM7TDMI pracująćym z taktowaniem 16,78 MHz, układem Sharp LR35902, 32 KB pamięci RAM, 96 KB VRAM i wbudowanym ekranem TFT o rozdzielczości 240 x 160 pikseli.

Chociaż na premierę gracze nie doczekali się pokaźnej biblioteki tytułów – jedynie 15 w regionie Europejskim, nie oznaczało to, iż nie było w co grać. A to za sprawą wstecznej kompatybilności z poprzednikami, czyli Game Boy i Game Boy Color. Dzięki temu, fani Japońskiego producenta mogli wciąż grać w starsze tytuły, oczekując premier nowych gier.

Oczywiście, Game Boy Advance nie był konsolą idealną i łatwo było zauważyć wiele zastanawiających decyzji podjętych przez producenta. Najprawdopodobniej najbardziej frustrującą był brak podświetlenia dla ekranu. Oznaczało to, iż przy dużym oświetleniu lub wręcz przeciwnie, braku światła, granie na konsoli było praktycznie niemożliwe.

Większość problemów Nintendo rozwiązywało poprzez wypuszczenie oficjalnych akcesoriów oraz poprawionych wersji handhelda. GameBoy Advance doczekał się dwóch dużych rewizji oraz wersji z podświetleniem. Ostatni z nich, Game Boy Micro wypuszczony w 2005 roku, na pierwszy rzut oka wygląda jak zupełnie nowa konsola. Wersja ta nie osiągnęła sukcesu z wielu powodów, w tym usunięcia wsparcia dla gier z oryginalnego GameBoya i GameBoya Color.

9. Xbox 360 – ok. 84 milionów sprzedanych egzemplarzy

Kolejne miejsce w naszym rankingu zajmuje Microsoft Xbox 360, czyli konsola stacjonarna, która miała swoją premierę pod koniec 2005 roku. Wyposażona została w procesor IBM Xenon, oparty na architekturze PowerPC i dysponujący 3-rdzeniami z taktowaniem 3,2 GHz. Całość doprawiał układ graficzny ATI Xenos o wydajności 240 GFLOPS oraz 512 MB zunifikowanej pamięci GDDR3. Co interesujące pierwotnie zakładano tylko 256 MB.

Jednym z kluczowych czynników przyczyniających się do sukcesu urządzenia była silna biblioteka gier, w tym popularne tytuły jak Call of Duty 2, Need for Speed: Most Wanted czy Quake 4. Microsoft aktywnie pozyskiwał kolejne studia deweloperskie i ich gry, dzięki czemu na Xboxie 360 pojawiły się takie serie jak Gears of War, Saints Row czy The Elder Scrolls.

Oczywiście nie obyło się bez kilku problemów. Pierwszym było wprowadzenie akcesorium Kinect, pozwalającego na granie bez kontrolera. Jednak ze względu na brak zaznajomienia deweloperów z sensorem, poza pokazowymi grami, produkcje cechowały się kiepską jakością wykrywania ruchów i samym wykonaniem. Oprócz tego, oryginalne Xboxy 360 borykały się z „czerwonym pierścieniem śmierci” (RROD) – ostrzeżeniem, iż przynajmniej jeden z podzespołów konsoli uległ uszkodzeniu, uniemożliwiając poprawne funkcjonowanie. Kiedy w 2008 pojawiła się fala awarii, Microsoft wydał miliard dolarów na naprawę.

8. PlayStation 3 – ok. 87 milionów sprzedanych jednostek

System Japończyków należący do siódmej generacji konsol miał swoją oryginalną premierę w 2006 roku. Producent zdecydował się na procesor od IBM o częstotliwości 3,2 GHz oraz dwa rodzaje pamięci – 256 MB XDR DRAM oraz 256 MB GDDR3. W momencie debiutu gracze mieli do wyboru aż 21 gier, w tym TES IV: Oblivion, F.E.A.R. czy Need for Speed Carbon.

Pomimo tego, iż koniec końców Sony PlayStation 3 cieszyło się dużą popularnością, nie możemy powiedzieć, żeby początki były bezproblemowe. Dwoma największymi problemami konsoli była jej wysoka cena oraz większa trudność w tworzeniu gier dla deweloperów w porównaniu z poprzednikiem.

Oblicze Sony PlayStation 3 zmieniło się przy reedycjach – zarówno modele Slim, jak i Super Slim cieszyły się bardzo dobrymi opiniami wśród recenzentów i graczy. Największymi pozytywami było obniżenie ceny oraz bardziej kompaktowa konstrukcja. Pierwsza rewizja zmniejszyła wymiary i masę urządzenia o odpowiednio 33% i 36%. Przy kolejnej odsłonie, projektantom udało się uszczuplić system o kolejne 20% wielkości i 25% ciężaru.

7. Nintendo Wii – ok. 101 milionów sprzedanych sztuk

Na siódmym miejscu uplasował się ostatni z przedstawicieli 7. generacji konsol. Sukces Wii był zbawieniem dla Nintendo, po serii kiepsko przyjętych na Zachodzie projektów w postaci Nintendo 64 oraz Nintendo GameCube. Od ich konkurencji, starych wyjadaczy odróżniała grupa docelowa. Zamiast skupiania się na graczach, Nintendo chciało postawić na nowe osoby, które do tej pory nie interesowały się grami wideo. Jak wiemy z naszego ostatniego TOP 10 i sukcesu Wii Sports, wyraźnie im się to udało.

Sama konsola nie miała wybitnej specyfikacji. Wewnątrz znajdował się procesor IBM PowerPC Broadway o częstotliwości 729 MHz oraz 24 MB pamięci RAM i 64 MB GDDR3. Zamiast stawiać na wydajność, Nintendo skupiło się na innym zakresie urządzenia – sposobie grania. Wii było bowiem wyposażone w specjalny kontroler ruchowy. Dzięki niemu granie stało się bardziej intuicyjne – łatwiej w końcu jest wyjaśnić komuś, iż machnięcie kijem bejsbolowym w grze wymaga machnięcie kontrolerem przed telewizorem.

6. PlayStation – ok. 102 milionów sprzedanych egzemplarzy

Następna pozycja w rankingu znowu w rękach Japończyków, tym razem Sony. Co ciekawe, oryginalne PlayStation ujrzało światło dziennie jedynie ze względu na nieudaną umowę z Nintendo. Sony chciało stworzyć akcesorium dla SNES-a pozwalające odtwarzać płyty CD-ROM. Niestety, przedsięwzięcie się nie udało. Pomimo tego firma postanowiła spróbować swoich sił na rynku konsol, tym razem osobiście. Jak widać po ponad 100 milionach sprzedanych egzemplarzy, była to z ich strony dobra decyzja.

Na premierę w 1994 roku, system wyposażony został w procesor MIPS R3000 o częstotliwości 33,9 MHz, 2 MB pamięci RAM oraz 1 MB VRAM-u. Jako, iż Sony nie miało wtedy jeszcze doświadczenia w tworzeniu gier, musieli polegać na firmach trzecich. Dzięki temu zobaczyliśmy takie tytuły jak Ridge Racer, Rayman czy Wipeout. Oczywiście, z czasem pojawiły się też nowe, kultowe serie, jak chociażby Crash Bandicoot.

5. PlayStation 4 – ok. 117 milionów sprzedanych jednostek

Sony PlayStation 4 zawitało na sklepowych półkach w 2013 roku. Konsole wyposażono w 8-rdzeniowy procesor AMD Jaguar o częstotliwości 1,6 GHz, 8 GB pamięci GDDR5 i specjalny układ graficzny AMD GCN o wydajności 1,84 TFLOPS. Co ciekawe, Sony zdecydowało się współpracować z deweloperem Bungie, aby zaprojektować nowy kontroler, przystosowany do lepszego sterowania w grach FPS.

Czwarta konsola Japończyków cieszyła się dużą popularnością nie tylko w Japonii, ale również USA i Europie. Głównie za sprawą wcześniej wspomnianego kontrolera oraz dobrej biblioteki gier – wśród najpopularniejszych tytułów znalazły się takie produkcje jak Battlefield 4, Call of Duty: Ghosts czy Killzone: Shadow Fall. Mowa więc głównie o strzelankach.

4. Game Boy (/Color) – ok. 118 milionów sprzedanych sztuk

Oryginalny GameBoy debiutował w 1989 roku w Japonii, a więc jest najstarszą pozycją w naszym zestawieniu. Uwagę przykuwa fakt, iż mowa o konsoli przenośnej. Mimo wszystko nie jest to najstarszy handheld, zaszczyt ten przypada niszowemu Microvision od Milton Bradley z 1979 roku. Nikt jednak dzisiaj nie zaprzeczy, iż to japońska konsola zrewolucjonizowała i spopularyzowała tę gałąź rynku.

Z dzisiejszej perspektywy, Game Boy ma komiczną specyfikację – procesor Sharp LR35902 z częstotliwością 4,19 MHz oraz wbudowany wyświetlacz o rozdzielczości 160 x 144 pikseli. Co więcej, oryginalne Game Boye nie obsługiwały koloru – wszystko było wyświetlane w czarno-zielonych barwach. Nie powstrzymało to jednak Nintendo przed osiągnięciem sukcesu – to na tę konsole ukazały się takie klasyki jak Tetris czy Super Mario Land.

3. Nintendo Switch – ok. 139 milionów sprzedanych ezgemplarzy

Brązowy medal przypada Nintendo Switch z 2017 roku. Wyróżnia się ona na tle pozostałych konsol należących do ósmej generacji swoją niecodzienną formą. A to dlatego, że pozwala ona na granie zarówno na dużym ekranie w domu, jak i w przenośnej formie. Sama specyfikacja też była wyjątkowa. Zastosowano tutaj czterordzeniowy układ SoC NVIDIA Tegra X1 oraz 4 GB pamięci LPDDR4, które sparowano z kolorowym ekranem IPS o rozdzielczości 720 p.

Nie możemy jednak udawać, iż jest to jedyny powód – wpływają na to także gry. Oryginalne IP od Nintendo cieszą się dużą popularnością – każdy chyba słyszał o Pokemonach, Super Mario czy Zeldzie. Nie dziwi więc zatem, iż wiele osób jest gotowa kupić konsolę, która jest jedynym legalnym sposobem na zagranie w te tytuły.

2. Nintendo DS – ok. 154 milionów sprzedanych jednostek

Tym razem cofamy się do 2004 roku i konsoli Nintendo DS. Wyróżniała się ona swoją wyjątkową konstrukcją. Cały system składa się z dwóch ekranów, które jednocześnie wyświetlają elementy gier. Aby móc mieć dwa oddzielne wyświetlacze, DS został wyposażony w dwa niezależne procesory – ARM946E-S z częstotliwością 67 MHz oraz ARM7TDMI z częstotliwością 33 MHz. Cały system wspierało 4 MB pamięci RAM.

Tak jak we wcześniejszych przypadkach, główną siłą systemów Nintendo są ich gry, niedostępne na konsolach firm trzecich. Na DS wydane zostały takie klasyki jak Pokemon Diamond & Pearl oraz Black & White, Mario Kart DS czy Animal Crossing: Wild World.

1. PlayStation 2 – ponad 155 milionów sprzedanych sztuk

Zaszczytnie pierwsze miejsce w naszym rankingu ląduje w rękach Japończyków – tym razem jednak Sony, a nie Nintendo. Mowa o konsoli PlayStation 2. System ten miał swoją oryginalną premierę w 2000 roku. Zasilał go procesor MIPS R5900 Emotion Engine o częstotliwości 294,9 MHz, 32 MB pamięci RAM oraz 4 MB VRAM. Na sklepowych półkach zawitało z takimi tytułami jak Dynasty Warriors 2, Tekken Tag Tournament czy TimeSplitters.

Same gry nie są jednak najważniejszym powodem osiągnięcia przez PlayStation 2 sukcesu. Głównym czynnikiem jest genialna decyzja Sony, żeby reklamować swój system jako szerszy ośrodek rozrywki. Konsola służyła bowiem jednocześnie jako odtwarzacz płyt DVD i CD-ROM. Co więcej – w cenie konsoli (299 dolarów w dniu premiery) ciężko było znaleźć odtwarzacz wideo, który oferowałby lepszą jakość.

Dodatkowo konsola cieszyła się dużą popularnością wśród deweloperów, dzięki czemu trafiły na nią najpopularniejsze tytuły, jak chociażby Grand Theft Auto: San Andreas czy Final Fantasy X. Biorąc wszystkie te fakty pod uwagę, nie dziwi nas, iż to właśnie Sony PlayStation 2 zdobyło koronę i tytuł najpopularniejszej konsoli.

Idź do oryginalnego materiału