Jeśli do tej pory unikaliście pobrania i zainstalowania kontrowersyjnej aktualizacji 24H2, to teraz nie będziecie w stanie przed nią uciec. Windows 11 wszedł bowiem w fazę automatycznego ulepszania oprogramowania, co bez wątpienia nie zostanie przyjęte przesadnie ciepło przez społeczność. Tytułowy patch znany jest bowiem z obecności licznych błędów oraz problemów z kompatybilnością – zarówno jeżeli chodzi o gry, jak i programy.
Windows 11 24H2 przez cały czas sprawia problemy, ale co z tego?
Na przełomie ostatnich kilku miesięcy regularnie dawaliśmy Wam znać o kłopotach związanych z wersją 24H2. Praktycznie nie było tygodnia pozbawionego zgłoszeń dotyczących nieprawidłowego funkcjonowania systemu operacyjnego. Microsoft zmuszony był choćby do kilkukrotnego wstrzymywania dystrybucji update’u u osób posiadających określone podzespoły czy aplikacje. Teraz jest co prawda znacznie lepiej, ale czy wystarczająco dobrze?
- Sprawdź także: Jak zagrać na Windows 11 w gry systemowe z Windows XP?
Aktualizacja oznaczona numerem 24H2 została po raz pierwszy wprowadzona 1 października 2024 roku. Od tamtej pory była ona całkowicie opcjonalna i użytkownicy nie musieli decydować się na jej pobranie – dzięki temu mogli uniknąć występowania uciążliwych błędów. Ten błogi stan właśnie dobiegł końca, teraz Microsoft automatycznie zainstaluje kontrowersyjny update na w pełni kompatybilne komputery. Informację taką zawarto również na stronie pomocy technicznej.
Chodzi o wejście w „najważniejszą fazę wdrażania”. jeżeli więc posiadane przez Was urządzenie zostanie uznane za gotowe, to Windows 11 nie zada Wam żadnego pytania, a po prostu rozpocznie implementację najnowszych udogodnień. Warto jednak mieć na uwadze, iż cały proces odbywa się etapami, więc nie wszyscy otrzymają update w jednym momencie. Zmiany nie obejmą też na razie użytkowników korporacyjnych, co oczywiście ma sporo sensu.
Czy taka praktyka wyjdzie firmie na dobre?
Zmuszenie konsumentów do pobrania 24H2 ma oczywiście swoje plusy, ponieważ dzięki temu producent otrzyma znacznie więcej informacji zwrotnych. Przyspieszy to (teoretycznie) naprawę błędów oraz wdrażanie ogólnych poprawek. Prędzej czy później każda osoba znajdzie na swoim komputerze najnowszą wersję systemu i nie ma od tego ucieczki.
Nie dziwi jednak negatywna reakcja ze strony społeczności. Windows 11 24H2 przez cały czas jest siedliskiem problemów potrafiących uprzykrzyć zwykłe korzystanie z urządzenia. Mowa chociażby o nieprawidłowym działaniu schowka, znikającym kursorze czy zauważalnie niższej wydajności. Do tego dochodzą awarie podczas próby uruchomienia poszczególnych gier firmy Ubisoft czy Path of Exile 2.
- Przeczytaj również: Paint w Windows 11 z genialną funkcją AI rodem z płatnych edytorów
Pozostaje więc trzymać kciuki, iż Microsoft w najbliższym czasie zajmie się eliminacją kłopotów i zacznie dostarczać godne zaufania aktualizacje zawartości. W przeciwnym razie nie uda się zrealizowanie misji zakładającą przeniesienie konsumentów z systemu Windows 10.
Źródło: Windows Latest / Zdjęcie otwierające: Microsoft