Zabrze dołączyło wczoraj do grona miast, które mogą pochwalić się własnym wydaniem kultowej planszówki, która podbiła serca milionów graczy na całym świecie. Na planszy MONOPOLY ZABRZE znajdziecie najciekawsze budynki, miejskie obiekty kultury czy parki. Najdroższym polem jest Wieża Ciśnień, ale warto też kupić inne, jak choćby Dom Muzyki i Tańca, AdmiralsPalast, Arenę Zabrze, Strefę Carnall, Szyb Maciej, czy Zabrzański Ogród Botaniczny.
– Nasze miasto ma swoją edycję gry MONOPOLY i myślę, iż to coś wyjątkowego i możemy być dumni, iż dołączyliśmy do grona nie tak wielu, bo 200 miejscowości rozsianych po całym świecie. Biegnąc codziennie do pracy lub szkoły czasami nie zauważamy potencjału, który tkwi w naszym mieście. Myślę, iż ta gra pokaże, ile fantastycznych miejsc jest w Zabrzu – podkreślała podczas dzisiejszej konferencji, zorganizowanej z okazji premiery zabrzańskiej edycji MONOPOLY prezydent Małgorzata Mańka-Szulik. – Niezwykle ważne jest, byśmy potrafili być razem, byśmy umieli dostrzegać to, co poprzednie pokolenia pozostawiły nam w spadku po sobie. Wszystkim mieszkańcom Zabrza i wszystkim osobom, które wezmą do ręki MONOPOLY, życzę doskonałej zabawy – dodała prezydent Zabrza.
– Mamy 16 kart „szansy” i 16 kart „kasy społecznej”. Są na nich różne ciekawostki miejskie, mamy tam treści związane np. z Górnikiem Zabrze, z kulturą. Oprócz samych tekstów na kartach znalazły się również interesujące statystyki dotyczące poszczególnych miejsc – komentował Jan Jaźwiński, koordynator projektu Winning Moves Polska. – Bardzo się cieszymy, iż odliczanie do premiery skończyło się. Teraz nie możemy się doczekać reakcji mieszkańców na to, jak ta gra wygląda. A muszę przyznać, iż po konsultacjach wewnątrz naszej firmy, jesteśmy pewni, iż powstała edycja wyjątkowa i jedna z najładniejszych, jaką do tej pory stworzyliśmy. Dziękujemy wszystkim, którzy mieli swój udział w jej wydaniu i gratulujemy mieszkańcom Zabrza, iż dołączyli do elitarnego grona miast, które mają swoje MONOPOLY – dopowiedział Jaźwiński.
Z okazji premiery zabrzańskiej edycji MONOPOLY przygotowaliśmy dla Państwa także prawdziwą gratkę – grę miejską, w ramach której ulice naszego miasta już 9 grudnia zamienią się w olbrzymią planszę. Warto w niej wziąć udział nie tylko ze względu na atrakcyjność samego współzawodnictwa, ale też na nagrody dla zwycięzców, którymi nie może być oczywiście nic innego, jak tylko zabrzańskie MONOPOLY! Aby wziąć udział w wydarzeniu wystarczy do 8 grudnia (do godz. 12.00) przesłać swoje zgłoszenie na adres: [email protected] W grze może wziąć udział maksymalnie 70 drużyn, a o udziale decyduje kolejność zgłoszeń. Nie czekaj – zapisz swoją drużynę już dzisiaj!
MONOPOLY od wielu lat łączy graczy z całego świata. Zarówno w klasycznej odsłonie gry, jak i w wersji licencyjnej. Celem rozgrywki jest zdobycie przewagi na planszy i doprowadzenie do bankructwa pozostałych graczy.
Edycje miejskie to jednak zupełnie nowy poziom rozrywki. Zamiast klasycznych pól, gracze licytują lokalne atrakcje i słynne miejscówki mieszkańców. Personalizacji podlega również szata graficzna gry oraz jej komponenty. Szczególnie interesujące są karty „Szansy” oraz „Kasy Społecznej”, w których znajdzie się sporo lokalnych smaczków. Projekt planszy jest konsultowany z przedstawicielami mieszkańców, a sama gra ma godnie reprezentować region. Finalny projekt MONOPOLY pozostaje niespodzianką, aż do dnia premiery.
MONOPOLY w liczbach:
• ponad 80 lat na rynku. Pierwsza edycja została wydana w 1935 roku,
• 200 mln egzemplarzy sprzedanych od 1935 roku,
• ponad 200 wersji lokalnych,
• średni czas przebywania gry w rodzinie – co najmniej 2 pokolenia,
• liczba najliczniejszej znanej kolekcji gry – ponad 90 edycji,
• najdłuższa gra trwała 70 dni.
MONOPOLY – klasyczna gra planszowa oryginalnie wydana w Stanach Zjednoczonych przez firmę Parker Brothers w okresie Wielkiego Kryzysu. Gra polega na handlu nieruchomościami, daje graczom szansę obracania wielkimi pieniędzmi i szybkiego wzbogacenia się. Rozpoczynając od pola START, należy okrążać planszę, kupując i sprzedając nieruchomości, budując domy i hotele. Za wejście na nieruchomości innych graczy płaci się czynsz. Sukces zależy od trafnych spekulacji, udanych inwestycji i mądrze przeprowadzonych transakcji.
Info: UM Zabrze