Zaniedbanie grobu bliskich. Czy to grzech? Ksiądz wyjaśnił, czy musimy się wyspowiadać

3 godzin temu
Zdjęcie: Archiwum prywatne


Dzień Wszystkich Świętych już za chwilę, dlatego wielu z nas już zajmuje się sprzątaniem grobów bliskich, by wszystko było gotowe na ten wyjątkowy dzień. Zastanawialiście się, czy zaniedbanie grobu można uznać za grzech? Duchowni rozwiewają wątpliwości.
Na Wszystkich Świętych wielu z nas dba o czystość nagrobków bliskich. Niestety, nie każdy ma taką możliwość, zwłaszcza gdy mieszka daleko, na przykład za granicą. Czy w takim przypadku możemy czuć się winni? Sprawdzamy, co w tej kwestii mówią kapłani oraz prawo kanoniczne.


REKLAMA


Zobacz wideo Sylwia Bomba o "kontrowersyjnych" zdjęciach z Collinsem. "Nie widzę tu wyuzdania" [materiał wydawcy kobieta.gazeta.pl]


Kto powinien dbać o groby? Okazuje się, iż prawo kanoniczne w jasny sposób to określa
Kościół Katolicki uznaje miejsca pochówku za święte, a dbałość o nie traktuje jako akt szacunku dla zmarłych. Ksiądz Tadeusz Syczewski w artykule "Cmentarze według obowiązującego kodeksu prawa kanonicznego i obrzędów błogosławieństw" podkreśla, iż zarówno władze kościelne, jak i wierni mają obowiązek opieki nad grobami. Zaniedbanie może być grzechem, z którego powinniśmy się spowiadać, ponieważ czwarte przykazanie nakazuje szacunek wobec bliskich (rodziców), choćby po ich śmierci. Powinniśmy pamiętać o doczesnej drodze i dbać o miejsca ich pochówku.


Obowiązkiem nie tylko władz kościelnych i państwowych, ale również każdego wiernego jest stała opieka nad ich stanem oraz wyrażanie im szacunku i pamięci


- czytamy.


Zaniedbane groby to częste zjawisko. Co na to Kościół? Fot. Patryk Ogorzałek / Agencja Wyborcza.pl


Zaniedbanie miejsca spoczynku bliskich. Czy jest grzechem w oczach Kościoła?
Niewypełnianie obowiązku opieki nad grobem może być grzechem, jeżeli wynika z lenistwa, a nie z przyczyn od nas niezależnych. Ksiądz Andrzej, katecheta z technikum w województwie lubelskim, wyjaśnia na portalu "Interia", iż zaniedbanie grobu to kwestia, z którą warto udać się do spowiedzi. - Zaniedbywanie grobu może być grzechem, z którego powinniśmy się spowiadać. […] Niechęć do podjęcia wysiłku, który implikuje dobro, jest grzechem - wyjaśnia.Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.


Może zainteresować cię też: "Non omnis moriar", przepisy na ciasta i czarny humor. Czy na grobie można pisać wszystko?
Idź do oryginalnego materiału