Zmiany w prawie weszły w życie 1 stycznia. To trzeba wiedzieć. Podatnicy mogą mieć poważne problemy

4 godzin temu

Od 1 stycznia 2025 roku weszły w życie kontrowersyjne zmiany w przepisach dotyczących ulgi termomodernizacyjnej. Nowe regulacje wykluczają możliwość odliczenia od podatku zakupu pieców na gaz ziemny i olej opałowy. Budzi to poważne zastrzeżenia konstytucjonalistów i ekspertów prawa podatkowego.

Fot. Shutterstock / Warszawa w Pigułce

Wątpliwości prawne dotyczące wprowadzonych zmian

Konstytucjonalista i wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Ryszard Piotrowski, w rozmowie z serwisem prawo.pl wskazuje, iż podatnicy, którym Urząd Skarbowy nie będzie chciał zaliczyć wydatku na piecyk gazowy, będą mogli dochodzić swoich praw przed sądami. Ekspert podkreśla również możliwość zakwestionowania rozporządzenia przed Trybunałem Konstytucyjnym przez uprawnione instytucje.

Z kolei Dr Aleksander Łożykowski, prawnik i doradca podatkowy z LTCA oraz wykładowca SGH, a także były dyrektor Departamentu Podatków Dochodowych w Ministerstwie Finansów, wyjaśnia w rozmowie z prawo.pl, iż wyłączenie pieców gazowych i olejowych z ulgi termomodernizacyjnej stanowi jednoznaczne ograniczenie jej zakresu, działające na niekorzyść podatnika. Nowelizację opublikowano w Dzienniku Ustaw 27 grudnia 2024 roku, naruszając zarówno wymóg 30-dniowego vacatio legis, jak i orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego dotyczące terminów publikacji niekorzystnych zmian podatkowych.

Eksperci zalecają ostrożność i radzą, by uzyskać stanowisko Urzędu Skarbowego

Serwis zwraca uwagę , iż trzeba zachować szczególną ostrożność przy rozliczaniu wydatków na piece gazowe w 2025 roku. Eksperci zalecają, by przed odliczeniem uzyskać wiążące stanowisko urzędu skarbowego.

Wprowadzone zmiany mogą znacząco spowolnić proces modernizacji systemów grzewczych. Piece gazowe, choć nie są docelowym rozwiązaniem w transformacji energetycznej, stanowią istotny element przejściowy w odchodzeniu od węgla. Utrata możliwości ich odliczenia od podatku może zniechęcić wielu właścicieli domów do wymiany przestarzałych instalacji grzewczych.

Co dalej z modernizacją systemów grzewczych?

Nagłe wprowadzenie niekorzystnych zmian w uldze termomodernizacyjnej stawia pod znakiem zapytania spójność polityki państwa w zakresie transformacji energetycznej. Właściciele systemów grzewczych, którzy planowali wymianę starych pieców węglowych na gazowe, zostali postawieni w trudnej sytuacji. Bez wsparcia finansowego w postaci ulgi podatkowej, wielu z nich może odłożyć modernizację systemu grzewczego na późniejszy termin.

Należy też podkreślić, iż w dalszej perspektywie Unia Europejska planuje nałożyć podatek od emisji CO2. Podatkiem będą objęte nie tylko piece na węgiel, ale także piece na gaz, co jeszcze bardziej zniechęci podatników do wymiany pieca na gazowy.

Źródło: Prawo.pl / warszawawpigulce.pl.

Idź do oryginalnego materiału