Emulator skupia się na grywalności, szybkości i długoterminowej konserwacji. Celem jest zachowanie jak największej wydajności dla starszych urządzeń. Obraz ROM „BIOS” jest wymagany do uruchomienia emulatora i grania w gry. Możemy użyć obrazu z dowolnej wersji sprzętu lub regionu, chociaż niezgodne regiony gry i regiony BIOS mogą mieć problemy ze zgodnością. Obraz ROM nie jest dostarczany z emulatorem z powodów prawnych.
DuckStation zawiera w pełni funkcjonalny interfejs zbudowany przy użyciu Qt, a także pełnoekranowy/telewizyjny interfejs użytkownika oparty na Dear ImGui.
Jeśli chodzi o konsole to możemy przechowywać i uzyskiwać dostęp do ROM-ów na dysku flash USB, bez konieczności kopiowania ich do lokalnej pamięci masowej konsoli. Można także eksperymentować z korekcją geometrii, która naprawia warpowanie tekstur w niektórych grach.
Pozostałe funkcje i zalety emulatora to wsparcie dla DirectX 11, DirectX 12, Vulkan czy OpenGL, a także obsługa obrazów bin/cue czy bin/img. Automatyczne skanowanie zawartości - tytuły gier/hasze są dostarczane przez redump.org. Obsługuje ładowanie kodów z list w formacie libretro lub PCSXR. Emulowane podkręcanie procesora, zintegrowane i zdalne debugowanie.
Emulator pozwoli nam uruchomić takie znane hity jak Final Fantasy VII, VIII, Dino Crisis 1/2, serię Metal Gear Solid, serię Need For Speed, Resident Evil 1/2/3, serię bijatyki Street Fighter, a listę kompatybilnych gier znajdziecie na tej stronie.
Szczegółową instrukcję obsługi emulatora dla Windows czy konsoli, znajdziecie na oficjalnej stronie producenta.