Globalny rynek modułów IoT odnotowuje wzrost

2 dni temu

Moduły do urządzeń IoT to dziś już nie nisza, a ważna część globalnego rynku elektroniki. Segment ten rośnie, napędzany przede wszystkim popytem z dwóch najludniejszych państw świata: Indii i Chin.

W drugim kwartale 2024 roku globalne dostawy modułów IoT wzrosły o 11% rok do roku i 6% kwartał do kwartału, jak podaje najnowszy raport Counterpoint “Global Cellular IoT Module and Chipset Tracker by Application”. Wzrost ten był napędzany głównie przez silny popyt w Chinach i Indiach, podczas gdy inne rynki przez cały czas borykały się z wyzwaniami.

Tina Lu, starsza analityk Counterpoint, wskazała, iż w Chinach odnotowano imponujący wzrost na poziomie 25%: „Największy rozwój zaobserwowano w branży terminali płatniczych, zwłaszcza dźwiękowych, a także w sektorze motoryzacyjnym oraz w zastosowaniach związanych z monitorowaniem zasobów. Z kolei rynki poza Chinami zanotowały 5% spadek rok do roku, głównie z powodu niskiego popytu i nadmiaru zapasów u klientów” – powiedziała Lu.

Niemniej jednak, sektory motoryzacyjne, telematyczne oraz urządzeń typu router/CPE i PC również wykazały wzrost na rynkach zagranicznych. W technologii, 4G Cat 1 bis utrzymało swoją dynamikę, podwajając swój udział w globalnych dostawach w porównaniu do poprzedniego roku. Jednocześnie, średnia cena sprzedaży spadła niemal o połowę, co uczyniło je bardziej opłacalnym w aplikacjach takich jak inteligentne liczniki czy dźwiękowe terminale płatnicze.

Na rynku modułów IoT firma Quectel utrzymała pozycję lidera, podczas gdy China Mobile zdetronizowała Fibocom, zajmując drugie miejsce. Fibocom spadł na trzecią pozycję, ale razem te trzy firmy kontrolowały ponad połowę światowego rynku w drugim kwartale 2024 roku. Poza Chinami, Telit Cinterion utrzymał drugą pozycję, tuż za Quectelem.

Debiut w pierwszej piątce globalnych graczy zaliczyła Lierda, dzięki mocnym wynikom w segmencie aplikacji Cat 1 bis, w tym w terminalach płatniczych, inteligentnych licznikach oraz kamerach bezpieczeństwa. Partnerstwa Lierdy z lokalnymi dostawcami chipsetów umożliwiły jej oferowanie tańszych modułów, co pozwoliło firmie zdobyć udziały rynkowe kosztem mniejszych dostawców w Chinach.

Jednym z kluczowych czynników rozwoju chińskich graczy jest znaczna różnica cenowa między nimi a międzynarodowymi dostawcami modułów. Trend ten jest szczególnie widoczny na rynkach wschodzących, takich jak Indie, Afryka czy Ameryka Łacińska, gdzie chińskie firmy kontynuują ekspansję. Aby pozostać konkurencyjnymi, gracze międzynarodowi będą musieli zmniejszyć marże cenowe na swoich modułach.

W segmencie chipsetów, jak podkreśla analityk Subhadip Roy, Qualcomm utrzymuje pozycję lidera na globalnym rynku chipsetów IoT, a zaraz za nim plasują się ASR i UNISOC. ASR odnotował znaczący wzrost, niemal podwajając swoje udziały rynkowe dzięki mocnej pozycji w segmencie 4G Cat 1 bis, gdzie przejął prawie połowę rynku w drugim kwartale 2024 roku. Również chipsety 5G RedCap od firm takich jak Qualcomm, MLink, UNISOC, MediaTek i HiSilicon zostały wprowadzone na rynek. Chociaż wczesna adopcja tej technologii trwa głównie w Chinach, amerykańscy operatorzy również przygotowują się do jej wprowadzenia.

Idź do oryginalnego materiału