Japońscy prawodawcy rozważają nielegalne wytworzenie obrazów ChatGPT Ghibli

3 tygodni temu
Zdjęcie: Japonia


W marcu 2025 r. Media społecznościowe zostały zalane obrazami wyprodukowanymi przez Chatgpt, które naśladowały styl słynnego studia anime House Ghibli.

W rzeczywistości trend ten stał się tak wirusowy, iż dyrektor generalny Openai, Sam Altman, namawiał użytkowników do przestania korzystania z usługi, mówiąc, iż „topi” GPU jego firmy.

Choć obrazy były wirusowe, być może jeszcze bardziej widoczna była dyskusja wokół moda. Zwolennicy AI chwalili możliwości tworzenia obrazów Chatgpt, podczas gdy inni byli znacznie mniej entuzjastyczni tego, co to może oznaczać dla przyszłości sztuki jako całości.

W rzeczywistości kilka wybitnych postaci w branży anime wypowiedziało się przeciwko szaleństwu Chatgpt Ghibli, takim jak dyrektor One Piece Megumi Ishitani, który powiedział z tego „rozpaczy”.

Japońskie debaty rządowe chatgpt ghibli szaleństwa

Prawie miesiąc później problem stał się tak widoczny, iż jest Wzrosło do japońskich systemów sądowychomówienie na posiedzeniu komisji gabinetowej Izby Reprezentantów 16 kwietnia.

Przedstawiciel prefektury GIFU i członek Partii Demokratycznej Masato Imai przywołał ten temat z Hirohiką Nakahara, dyrektorem generalnym ds. Edukacji, kultury, sportu, sportu, nauki i technologii.

„Pojawiła się dyskusja na temat tego, czy tak zwane„ ghibilivation ”, tworzące obrazy generowane przez AI w stylu Ghibli, stanowi naruszenie praw autorskich. Zgodnie z obecną interpretacją prawa, jak to jest legalne?” – zapytał Imai.

„Ostatecznie jest to coś do decydowania” – odpowiedział Nakahara. „Jeśli jest to tylko kwestia podobnego stylu lub pomysłów, nie byłoby to uważane za naruszenie praw autorskich. Gdyby treść generowana przez AI jest określona jako podobna lub zależna od wcześniejszych prac chronionych prawem autorskim, istnieje możliwość, iż może stanowić naruszenie praw autorskich”.

„Tak więc użycie stylów i pomysłów jest legalne, ale jeżeli jeśli [an AI-generated image] zostały uznane za „same ghibli”, wtedy byłoby to naruszeniem prawa – wyjaśnił Imai.

Użytkownicy w sieci używają Chatgpt do odtworzenia swoich zdjęć w stylu studio Ghibli, jak pokazano tutaj.

Zasadniczo oznacza to, iż należy podjąć decyzję dotyczącą tego, czy te obrazy w stylu Ghibli stworzone przez modele uczenia się języka, takie jak Chatgpt, faktycznie naruszają własność intelektualną studia.

Na razie rząd japoński nie podjęto żadnych bezpośrednich działań prawnych przeciwko Chatgpt w mediach społecznościowych szaleńczych jego umiejętności tworzenia obrazów-ale fakt, iż zostało ono wychowane podczas przesłuchań politycznych w tym kraju, jest samodzielne zbieranie brwi.

I chociaż Chatgpt może być ważnym wzrostem popularności dzięki szaleństwu Ghibli, nie jest to opłacalne dla Openai. W ekskluzywnym wywiadzie dla Jugo MobileEksperci w przestrzeni AI ujawnili, iż firma prawdopodobnie spala fortunę z tego powodu.

Idź do oryginalnego materiału