Poradnik | Profesjonalne piłkarzyki dla programisty. Czy pomagają w pracy? Jaki stół wybrać? Gdzie i jak trenować?

2 lat temu

Na zdjęciu fragment stołu Leonhart, na którym ostatnio są rozgrywane Mistrzostwa Polski.


  • Słyszałeś o różnych trybach myślenia? Na pewno wiesz, iż w pracy programisty często musimy być bardziej kreatywni niż podążać za schematami. Powiem Ci, jak to osiągam, dzięki biurowym piłkarzykom!

  • Często w ramach promocji firmy, przedstawia się zdjęcia radosnych pracowników przy stole do piłkarzyków. Wiesz, iż dla mnie to często antyreklama? I prawdopodobnie dla wielu osób, które kiedykolwiek miały styczność z profesjonalną grą, także. W tym wpisie dowiesz się dlaczego!

  • Wiesz, iż w Polsce mamy Mistrza Świata w piłkarzykach? I to choćby nie jednego. Zaraz dowiesz się, gdzie z nimi zagrać! I jak zrobić pierwsze kroki, aby im dorównać.

Gotowi? No to piłka na stół ⚽!

TL; DR

Kup stół marki Leonhart — to w tej chwili najlepsza opcja :) Wersja turniejowa (droższa) albo wersja domowa (tańsza), ewentualnie jeszcze bardziej budżetowa (z niej nie korzystałem). Rób przerwę na piłkarzyki w pracy, aby mózg mógł przejść w kreatywny tryb myślenia. Naucz się grać, powtarzając zagrania samotnie przy stole i odwiedzając polskie Kluby Futbolu Stołowego. Potrzebną teorię znajdziesz na kanale Unreal Foos na YouTube.

Z życia na kodach

Rozmowa rekrutacyjna już dobiegała końca. Po salwie pytań HRowych i natarciu rekruterów technicznych przyszedł czas na odwrócenie ról. Chwila na to, żeby kandydat dowiedział się czegoś więcej o proponowanych warunkach pracy. Wtedy jeszcze (2017 rok) na rozmowy chodziło się offline i odbywały się w biurze. Serio, tak było 😷. Biuro w ogóle było ważnym elementem codziennej pracy 🏢. Dlatego też, z ust programisty padło pytanie najwyższej wagi: “Czy jest w biurze stół do piłkarzyków?” Drzwi trzasnęły z hukiem za potencjalnym kandydatem, równie szybko, jak padła odpowiedź “NIE”. Rozmowa rekrutacyjna dobiegła końca 🤯.

Czy kandydat został przyjęty? Kto nim był? Odpowiedź jeszcze w tym wpisie :)

Piłkarzyki amatorsko VS profesjonalnie

Pozostańmy jeszcze przez chwilkę w klimacie rekrutacji. Częstym pytaniem, szczególnie na wyższe stanowiska, jest prośba o wskazanie usprawnień, jakie zostały wprowadzone przez kandydata w obecnej pracy. Sam na pewno mógłbym tutaj powiedzieć, o wprowadzeniu EventStormingu do pracy z klientem albo Kotlina jako języka programowania (zamiast Javy). Ale co to ma do piłkarzyków? No właśnie… udało mi się także mieć swój udział w wiekopomnej chwili… Zmianą, jaką osiągnąłem, było kupienie do biura stołu do piłkarzyków. Oczywiście pieniądze zostały przelane z konta firmowego :)

Dlaczego można się tak interesować tą grą? Co odróżnia graczy profesjonalnych od amatorów? Zanim przejdziemy do suchej teorii i rodzajów stołów, warto obejrzeć kawałek meczu z turnieju World Championship. Od razu zobaczysz, iż Polacy odnoszą też sukcesy na arenie międzynarodowej :) Więcej, nasi stołowi piłkarze są lepsi od Niemców! Tutaj właśnie wrocławianin Kacper Grzebiela pokonuje reprezentanta Niemiec. Obejrzyj dokładnie i spróbuj zaobserwować, w jaki sposób piłka znajduje drogę do bramki.


Gra profesjonalna polega głównie na opanowaniu piłki na stole. Zawodnicy spędzają wiele godzin samemu, stojąc przy stole, trenując kontrolę piłki oraz poszczególne zagrania. Na najwyższym poziomie, gdzie technika schodzi na boczny plan (ponieważ zawodnicy potrafią wszystko), wygrywają ci, którzy wytrzymają presję, nie zadrży im ręka przy wykonywaniu ostatniego strzału, Ci, którzy potrafią przechytrzyć, przeczytać przeciwnika. Swego rodzaju szachy na stole.

Podstawowe zasady

Jeśli nie miałeś jeszcze do czynienia z żadnym Klubem Futbolu Stołowego, to z pewnością gra, którą obejrzałeś na nagraniu, różni się trochę od tej w pubach czy biurowej rzeczywistości. Co dzieje się na tym video? Pomijając już sędziów obok stołu i brak szybki, czy stojących na rogach napojów. Według jakich reguł grają zawodnicy? Dlaczego nikt nie wrzuca piłeczki przez dziurkę? Poznajmy teraz kilka podstawowych zasad. Jeśli jesteś żądny kolejnego filmu w klimacie piłkarzyków, to, zamiast czytać ten akapit, możesz obejrzeć film The REAL Rules of Foosball.

Całe oficjalne zasady, które obowiązują na turniejach organizowanych przez ITSF — International Table Soccer Federation, można znaleźć TUTAJ. Jednak spokojnie wystarczy znajomość kilku z nich do odnalezienia się w grze. Przez najważniejsze przemkniemy teraz razem.

👫 Liczba graczy przy stole

Bo do tanga trzeba dwojga… i do piłkarzyków też :) Jest to najmniejsza ilość graczy. Jest możliwa gra indywidualna (1 na 1) lub w parach (2 na 2). Oczywiście stoły są takie same, dlatego przy grze w parach każdy odpowiada tylko za obronę lub atak. Gracz singlowy musi kontrolować całe boisko. Znacznie wpływa to na dynamizm i strategie stosowane podczas gry.

🪙 Jak zaczyna się grę?

Zauważ, iż przy rozpoczęciu, piłka jest ustawiana na linii pomocy (tzn. piątce) osoby, która ostatnio straciła gola. Taki gracz zostaje serwującym. Na początku gry, wyboru serwującego dokonuje się poprzez losowanie, np. rzut monetą. Wrzut dla piłki (ta dziurka w stole), nie jest nigdy wykorzystywany.

🏆 Kto wygrywa mecz?

Gra zwykle toczy się do dwóch (czasem 3) wygranych setów. W każdym secie trzeba zdobyć 5 bramek 🥅 (nie 10!) szybciej niż przeciwnik. Trzeci set, jeżeli musi się odbyć (przy wyniku 1:1 w setach), rozgrywany jest również do pięciu punktów. Jednak do zwycięstwa wymagana jest przewaga dwóch punktów, ale gra toczy się maksymalnie do 8 bramek. Czyli wynikiem kończącym może być np. 5:0, 5:3, 6:4, 7:5, 8:7.

Kołowrotki / młynki / obracanie

A co z popularnymi kołowrotkami? choćby u nas w biurze nie wolno ich robić, a tutaj… profesjonalni gracze, Mistrzostwa Świata i takie rzeczy!? Może się czasem wydawać, iż ktoś robi obrót 360 stopni. Jednak jeżeli zastosuje technikę o nazwie Snake shot, to nie nastąpi obrót o pełne 360 stopni, tylko o około 340, co jest w pełni dozwolone. W oficjalnych zasadach znajduje się fragment: It’s legal to shoot the ball by rotating the rod if the rotation doesn’t exceed 360° either before or after making contact with the ball.

Dokładniejsze tłumaczenie z przykładami w filmiku Unreal Foos - What Foosball Spin shots are legal?. Inne znane strzały, które są legalne i mogą przechylić szalę zwycięstwa na Twoją korzyść znajdziesz TUTAJ.

Do bramki i z powrotem

Co się dzieje z piłką, która przekroczyła linię bramki i wypadła z powrotem na pole gry? Nie zawsze jest to jasne w pubach czy firmowych kantynach. Ale zastosowanie ma tutaj ta sama zasada co w piłce nożnej. Piłka, która przekroczy linię bramkową, jest uznawana za punkt zdobyty, o ile została strzelona zgodnie z przepisami, choćby o ile wypadnie z bramki i/lub opuści pole gry.

Piłka w martwym punkcie

Jeśli piłka zatrzyma się na środku stołu, jest po prostu ponownie serwowana. Jednak jeżeli ugrzęźnie w martwym punkcie za liniami pomocy (5 chłopków), wtedy wędruje na linię obrony (2 chłopków), po stronie gdzie się zatrzymała i grę wznawia obrońca.

🟥 Faul w piłkarzykach

Sporty kontaktowe często mogą być brutalne. Ale jak sfaulować w piłkarzykach? Najpopularniejszym faulem jest mocne uderzenie w stół i spowodowanie zmiany toru lotu piłki, czy wytrącenie jej przeciwnikowi. Kolejnym niesportowym zagraniem jest np. zablokowanie swoim ciałem ruchu drążka przeciwnika. Kary za poszczególne faule dokładnie określają zasady.

👨‍💻 Rozwiązywanie problemów programistycznych. Co na to piłkarzyki?

Zanim przejdziemy do stołów, na jakich powinno się grać, to czas na szybkie pytanie. Dlaczego w ogóle prawie każda firma programistyczna dokonuje takiego zakupu? Przecież pracownicy powinni programować, a nie się bawić? Czy to oznacza, iż za taką grę należy dłużej zostać w pracy? Albo, iż chcemy uczynić biuro drugimi domem i zostawać po pracy?

Oczywiście jest to możliwe, ale warto wykorzystać piłkarzyki jako kolejne narzędzie w Twoim zasobniku, zaraz obok innych, które przyśpieszają Twoją pracę. Jako programista, ale też na wielu innych stanowiskach, nie zawsze wykonujesz pracę powtarzalną. Często wymaga to od Ciebie czegoś nowego i kreatywnego, wyjścia poza schematy. Temat ten porusza świetny kurs o tym, jak się uczyć, który bardzo Ci polecam. Coursera | Learning how to learn: Powerful mental tools to help you master tough subjects.

Znajdziesz tam omówienie dwóch trybów pracy mózgu: „focus mode” (tryb koncentracji) i „diffuse mode” (tryb myślenia rozproszonego). Może właśnie choćby teraz nie możesz ruszyć dalej ze swoim zadaniem i wszedłeś sobie poczytać bloga? Nie wiesz, co powiesz zespołowi na daily i jak wytłumaczysz, iż zadanie nie jest w kolumnie DONE na JIRA?

To może być właśnie sygnał, iż Twój umysł domaga się przejścia w tryb rozproszony. Warto mu na to pozwolić. Szczególnie kiedy mamy do zrobienia coś nowego albo nietrywialny problem do rozwiązania (coś trudniejszego niż nowy endpoint REST API).

Zamiast dalej skupiać się na pracy, powinniśmy zająć się czymś mniej umysłowym. Idealnie sprawdza się tutaj aktywność fizyczna. A co zrobić, skoro siedzimy w biurowych czterech ścianach? Warto podejść na chwilę do stołu do piłkarzyków i oderwać swoje myśli od problemu. To nie strata czasu, ale inwestycja!

Możesz to zrobić z kimś albo zupełnie sam. Powtarzanie ruchów i zagrań, to bardzo istotny element treningu piłkarzykowca :) Najczęściej po pewnym czasie pomysł, rozwiązanie zadania czy zrozumienie jakiejś trudnej kwestii same wpadną nam do głowy, niczym piłeczka do bramki. A w rzeczywistości to właśnie nasz mózg w trybie rozproszonym (ang. diffuse mode) dalej działał w tle, niczym jakiś background job, i był w stanie wyjść poza schematy, wokół których krążyliśmy. U mnie coś takiego sprawdza się idealnie. Ale może Ty masz jakiś swój sposób? To też z pewnością dobra motywacja do odejścia co jakiś czas od biurka i rozprostowania kości. Może dzięki temu unikniemy bólu pleców :) ?

Po więcej praktycznych informacji na ten temat, odsyłam Cię oczywiście do wspomnianego kursu Learning how to learn.

W naszej pracy liczy się EFEKT, a nie liczba godzin spędzona nad nierozwiązanym zadaniem. Dlatego, jeżeli taka jest Twoja metoda, to lepiej spędź 15 minut przy piłkarzykach albo na spacerze i dopiero potem rusz dalej z tematem!

Jak się bawić to na całego! Ale jaki stół wybrać?

Czas połączyć przyjemne z pożytecznym. Skoro piłkarzyki to sport, a zarazem dobry sposób na oderwanie się od myślenia, to warto w nie zainwestować. Nikt przecież nie chciałby grać w tenis stołowy na biurku zamiast profesjonalnego stołu i z książkami zamiast paletek. Jeśli chodzicie z pracy na piłkę nożną, to prawdopodobnie wynajmujecie salę sportową z bramkami, zamiast ustawiać materace przy ścianach. Jak programujesz w Javie, to robisz to w IntelliJ IDEA, a Notatnik zostawiasz… w sumie nie wiadomo na co :)

Tak samo w przypadku piłkarzyków, aby było możliwe doskonalenie gry i czerpanie z niej przyjemności, potrzebny jest adekwatny sprzęt. Jeśli zatroszczycie się o odpowiedni stół, to wasze biuro niedługo może stać się miejscem emocjonujących potyczek na wysokim poziomie! Zapewnijcie tylko sobie stół, który nie rozleci się po pierwszym mocniejszym strzale.

To też dobry atut przy rekrutacji. Programista z początku artykułu z pewnością by nie wyszedł, słysząc o stole marek takich jak Leonhart czy Garlando :) Drodzy rekruterzy i marketingowcy! Nie umieszczajcie na firmowych socialach fotografii wesołych pracowników przy piłkarzykach kupionych w Lidlu czy Biedronce. Dla mnie i innych osób, które lubię naprawdę porządnie pokulać piłkę po stole, takie zdjęcie przyniesie efekt zupełnie odwrotny. Czytajcie dalej jakie taki stół musi spełniać wymagania :)

Stół profesjonalny VS Biedronka

Stoły do piłkarzyków w ofercie Biedronki. Gazetki z 2011 i 2020 roku.
Nigdy nie kupuj stołu z supermarketu!

Odpowiedzi na to pytanie poszukałem wspólnie z niezastąpioną Anną Lamperską. Ania jest w tej chwili prezesem WKPS — Wrocławskiego Klubu Piłki Stołowej, gdzie sam stawiałem swoje pierwsze piłkarzykowe kroki. Jednak nasze drogi bardziej połączyło programowanie. Ja byłem mentorem Ani, podczas już nie raz wspominanego na tym blogu kursu CodersCamp. Poza samym pełnieniem funkcji prezesa i angażowaniem się w społeczność, Ania ma na swoim koncie już kilka sukcesów, takich jak 4 miejsce w deblach kobiet na Mistrzostwach Świata. Więc jak to w końcu jest, czym różnią się stoły profesjonalne od tych z Biedronki?

Ania: Łatwiej powiedzieć, co je łączy - mają 4 nogi i 8 drążków 😃 Tak poważnie, to między stołami “profesjonalnymi” a takimi z supermarketu jest przepaść — te pierwsze biją na głowę no-name’y pod względem jakości wykonania, a co za tym idzie-wytrzymałości. Kto z nas miał styczność w swojej firmie z jakimś tanim nabytkiem, ten wie, iż prawdopodobnie nie przeżywa on w takim samym stanie zbyt długo :). Obecnie najpopularniejsze w Europie są wg mnie stoły marki Leonhart i P4P (Urlich Sport), w Stanach Zjednoczonych króluje Tornado, choć jest też kilka innych producentów wartych uwagi. Stoły te charakteryzują się przede wszystkim stabilnością (przykładowo model Leonhart Pro Tournament waży 110 kg — to mówi samo za siebie!) oraz możliwością rewelacyjnej kontroli piłki (co ciekawe, każdy stół ma swoją dedykowaną piłkę), co pozwala prowadzić grę i oddawać strzały na wiele różnych sposobów. Poza ww. producentami można rozejrzeć się za trochę tańszymi, ale wciąż znanymi markami jak: Garlando, Roberto Sport czy Rosengart. Nawet te profesjonalne modele różnią się wieloma szczegółami, np. bandy (mogą być pod kątem prostym lub nie), uchwyty, chłopki (a adekwatnie nóżki zawodników), bramki, niektóre stoły na ostatniej linii mają tylko bramkarza, a w rogach są delikatne wzniesienia, żeby piłki się tam nie zatrzymywała, inne-zamiast nachylonych narożników mają w tych miejscach dodatkowe chłopki.

A co jeżeli chcemy kupić stół wysokiej jakości, ale nieco taniej. Na co zwrócić uwagę kupując taki stół?

Ania: Jeśli już chcemy zainwestować w stół, warto dołożyć trochę więcej i mieć go na lata. Zawsze warto zasięgnąć opinii kogoś, kto się na tym zna trochę bardziej, np. napisać do lokalnego klubu futbolu stołowego. Dobrze jest zrobić wywiad, kto i dlaczego się go pozbywa. To trochę, jak z autem — w innym stanie będzie taki z dużym “przebiegiem” (np. stół w jakiejś firmie), a w innym stół, na którym ktoś kiedyś trenował i dbał o jego utrzymanie. Z rzeczy najbardziej podstawowych, trzeba sprawdzić ogólny stan — czy nie był zalany, czy nie ma innych śladów zniszczeń (np. pęknięć), czy drążki nie są powyginane. W razie jakichś pojedynczych usterek, niektóre części są wymienialne, ale warto upewnić się wcześniej co do ceny, gdyż naprawy bywają drogie.

Jak wygląda rynek stołów używanych i gdzie szukać ofert?

Ania: Polecam ebay i lokalne portale aukcyjne, zwłaszcza z Niemiec lub Czech. U naszych zachodnich sąsiadów dyscyplina ta staje się coraz bardziej popularna i czasem kluby lub sami zawodnicy wolą sprzedać swój używany stół, by zakupić nowszy model. Pozostaje kwestia transportu, ale my z reguły korzystamy z ofert na furgonetka.pl. Można też zapytać w lokalnym klubie. Z reguły, jeżeli ktoś w Polsce ma stół do sprzedania, to wieść się gwałtownie niesie :)

Prosta decyzja — polecane stoły

Sam też jak najbardziej zgadzam się z Anią i stołem, jaki kupiłem do poprzedniej, pracy był właśnie marki Leonhart. Wersję używaną na zawodach znajdziecie TUTAJ - Leonhart Pro Tournament. Jeśli macie budżet, to jest NAJLEPSZY WYBÓR.

Jednak my zdecydowaliśmy się na trochę tańszą wersję domową. Dodatkowo dokupiliśmy redukcję hałasu, co może mieć znaczący wpływ na komfort pracy w biurze. Dokładny model znajdziecie TUTAJ - Leonhart Pro Home. Byłem z niego bardzo zadowolony i różnica w grze była praktycznie nieodczuwalna. Jest też wersja jeszcze bardziej budżetowa Leonhart Tackle, ale sam nie miałem okazji na niej zagrać.

Do drugiego biura kupiliśmy stół Urlich Sport - Basic Pro, który także świetnie się sprawdził. Na stole turniejowym tej marki, były rozgrywane Mistrzostwach Europy 2015 we Wrocławiu, gdzie udało mi się zdobyć choćby srebrny medal w parach początkujących. Szczególnie nie polecam stołów marki Bonzini, gra na nich jest zupełnie inna i niezbyt lubiana przez Polaków.

Dokładny opis stołów marki Leonhart TUTAJ.

Obecnie najpopularniejszym w Polsce stołem jest Garlando. Najczęściej znajdziesz go w biurach i pubach. Jeśli masz, chociaż taki w swoim biurze, to bardzo dobrze! Możesz trenować do profesjonalnych turniejów. Jednak ostatnio Mistrzostwa Polski realizowane są na stołach Leonhart i zaczyna on wypierać włoską markę w naszym kraju.

Niezależnie co z tego wybierzesz, z praktycznego punktu widzenia upewnij się, że:

  • Twój stół ma regulowaną wysokość nóżek, przy naszych krzywych podłogach to konieczność.
  • Drążki w stole są przelotowe (wychodzą poza stół), a nie teleskopowe. To zupełnie zmienia sposób gry i żaden stół turniejowy nie korzysta z teleskopowych.
  • Używasz oficjalnej piłeczki dla stołu, a już na pewno nie takiej od ping-ponga!

Każdy stół oczywiście może zamienić się w ruinę, jeżeli nie będziemy o niego dbać. Gdy drążki w stole zaczną ciężko chodzić, warto wytrzeć je z brudu i spryskać używając coś w stylu PRONTO (to było pierwsze co zrobiłem po przyjściu do biura w nowej pracy, serio!). Dodatkowo podczas gry możesz stosować owijki tenisowe (ja używam marki Pro’s Pro). W futbolu stołowym gracze każdorazowo przed rozpoczęciem pojedynku owijają rączki od grilli w celu poprawy gripu oraz komfortu gry.


Listę wszystkich stołów używanych na oficjalnych turniejach, można zobaczyć TUTAJ.

Piłkarzykowiec 15k?

Niby rozmawiamy o piłkarzykach dla programisty. Ale czy można zostać “piłkarzykowcem” na pełny etat i osiągnąć mityczne 15k? Jakie są pule nagród w turniejach? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w filmie poniżej. Zobaczysz też trochę historii. Dlaczego w Ameryce czy Wielkiej Brytanii, na piłkarzyki mówi się Foosball? Kto jako pierwszy zagrał Snake Shot? Miłego seansu 🍿!

YouTube | The Rise and Fall of Professional FOOSBALL

Moje początki z piłkarzykami. Jak trenować?

Tym kandydatem z rozmowy rekrutacyjnej opisanej na początku, oczywiście byłem ja. Historia naprawdę z życia wzięta jak większość na tym blogu. No może poza ostatnim zdaniem, bo to był oczywiście żart i rozmowa potoczyła się dalej. Zostałem oczywiście przyjęty, chociaż z tego, co słyszałem, nie wszyscy podzielali moje poczucie humoru :)

Wtedy piłkarzyki były dla mnie ważne, zacząłem grać w nie dopiero w 2014 roku w liceum (LO II we Wrocławiu, wkręcił nas w to nauczyciel informatyki). Było to możliwe właśnie dzięki Wrocławskiemu Klubowi Piłki Stołowej, który wtedy rozstawiał stoły po szkołach, jako element akcji promocyjnej. W trenowaniu zagrań bardzo pomogły mi tutoriale z internetu. Najlepszy jest kanał Unreal Foos na YouTube. Więcej zamieściłem w linkach na końcu wpisu. Metoda na doskonalenie gry jest dokładnie taka jak w programowaniu. Oglądaj innych, praktykuj sam i praktykuj w zespole! Nie bój się przetestowania samego siebie na produkcji i przejścia się na turniej. To najlepsza metoda na zdobycie wartościowych kontaktów i uczenie się od innych.

Chociaż Mistrza Świata znałem już od małego dziecka. No właśnie? Gdzie z nimi pograć? Jak dotąd najwięcej osób znam z Wrocławia, dlatego w samym mieście 100 mostów możecie mieć okazję spotkać na turniejach (a te realizowane są niemal co tydzień) zawodników, którzy zdobywali tytułu Mistrza Świata i Mistrza Polski, takich jak Paweł Sielski czy Mateusz Fudala. Ich pojedynek w finale Mistrzostw Polski 2016, możesz obejrzeć poniżej.

Kluby i turnieje w Polsce

Niestety nie wybrałem się na tournée po Polskich klubach, więc doświadczenie mam jedynie z Wrocławiem. Wrocławski Klub Piłki Stołowej spotyka się klubie bilardowym Spider (ul. Komandorska). Często odbywają turnieje (zazwyczaj co tydzień w środę), a czasem też treningi dla początkujących. Udział w turniejach i treningach może wziąć każdy, wystarczy po prostu przyjść (nie musisz mieć nikogo do pary)! Nie musisz mieć żadnego doświadczenia w grze (to prawda, nie jak Junior z rocznym doświadczeniem)! To najlepsza opcja na naukę od lepszych i zobaczenie jak to wygląda na żywo. Najczęsciej na takich turniejach losuje się partnera do gry — dlatego możliwe, iż trafi się ktoś, kto będzie mógł Ciebie dużo nauczyć. Aby być pewnym czy odbywa się turniej albo trening obserwuj klub na Facebooku i dołącz do grupy Piłkarzyki Wrocław.

Jeśli nie jesteś z Miasta Spotkań, to na stronie MAPA LOKALI Z PIŁKARZYKAMI znajdziesz miejsca, gdzie można pograć w całej Polsce. Jednak najlepiej skontaktuj się po prostu z najbliższym klubem (lista wszystkich klubów na końcu wpisu). To społeczność bardzo otwarta i z pewnością powiedzą Ci, jakie są możliwości w Twojej okolicy :)

Co jakiś czas realizowane są turnieje ogólnopolskie (co oczywiście popsuła epidemia). Na osłodę możesz obejrzeć nagrania z finału mistrzostw Polski z 2018 roku.

Oczywiście można też grać poza granicami Polski. W momencie pisania tego posta wielkimi krokami zbliżają się zawody EUROPEAN CHAMPIONS LEAGUE 2021 w Rzymie.

Praca zdalna a piłka stołowa

A Wy, jakie stoły macie w biurach? Coś z polecanych czy raczej biedronkowe? Zamierzacie coś nabyć albo sprzedać? Słyszałem, iż niektóre firmy wyprzedają swoje “stadiony” z powodu pracy zdalnej. Podobno są już chętni nabywcy i czytają tego bloga :) Wszelkie komentarze dozwolone! Czy było dla Ciebie coś zaskakującego w tym wpisie? Dowiedziałeś się czegoś albo poznałeś jakąś zasadę? A może sam już trenujesz piłkarzyki i masz jakieś cenne wskazówki?

✉️ Lista mailingowa

Więcej ŻyciaNaKodach, w bardziej programistycznym wydaniu, możesz otrzymać po zapisaniu się na mailing Domain-Driven Design: https://zycienakodach.pl/lista-mailingowa

Inni też tym żyją

Jak widać poniżej, piłkarzyki weszły choćby na papieskie salony :) Widoczny na zdjęciu stół rozwiewa jeszcze jedną wątpliwość. Na specjalnie przygotowanych modelach stołów mogą grać choćby osoby na wózkach inwalidzkich — taką właśnie wersję dostał papież. Dlatego stół jest niższy i ma dużo przestrzeni pod blatem.

Papież Franciszek grający w piłkarzyki podczas audiencji generalnej.
Źródło: Facebook | ITSF International Table Soccer Federation

Jak zawsze, zobacz kto jeszcze żyje poruszanymi tutaj tematami :)

Dodatek: Lista wszystkich klubów futbolu stołowego w Polsce

Na koniec obiecana lista wszystkich w tej chwili funkcjonujących klubów w Polsce.

Idź do oryginalnego materiału