Zostań obserwatorem gwiazd i nanieś na mapę wszystkie konstelacje, która uda Ci się dostrzec. Odkrywcy nocnego nieba to niezwykle klimatyczna gra, w której będziemy rysować prawdziwe gwiazdozbiory! Czy uda Ci się umieścić je w całości na obrotowej planszy i zostać najlepszym astronomem?
Informacje o grze
Autor gry Odkrywcy nocnego nieba: Łukasz Szopka
Wydawnictwo: Lucrum Games
Liczba graczy: 1-5
Czas gry: 30 minut
Wiek: 8+
Gry została przekazana mi bezzwrotnie w ramach recenzji od wydawnictwa Lucrum Games. Nie miało to wpływu na kształt mojej opinii.
Współpraca reklamowa z Ceneo.pl
Gdyby zrobić ranking najładniejszych okładek gier planszowych, z pewnością gra Odkrywcy Nocnego Nieba zajęłaby jedno z pierwszych miejsc. Ta ilustracja ma w sobie coś niezwykle hipnotyzującego! Również elementy gry prezentują się bardzo klimatycznie i choć mam w kolekcji sporo gier z kosmiczną tematyką, Odkrywcy zdecydowanie się wyróżniają. Na szczęście za ciekawą szatą graficznie idzie również warta uwagi mechanika, warto więc zwrócić uwagę na najnowszą wykreślankę wydaną przez wydawnictwo Lucrum Games. Należy również podkreślić, iż to gra stworzona przez polskiego autora! Łukasz Szopka stworzył grę, która może iść w świat i przynosić nam dumę… Pisząc tą recenzję mam świadomość, iż nakład gry jest na wyczerpaniu… Na szczęście na wiosnę gra powróci do sklepów, a gracze będą mogli znów wpatrywać się w gwiazdy. Zapraszamy do recenzji!
Przegląd elementów i zarys rozgrywki
Gra Odkrywcy Nocnego Nieba zajmuje średniej wielkości, kwadratowe pudełko, w którego środku znajdziemy zestaw interesujących elementów. Przede wszystkim spore, ciężkie plansze graczy. Nie są to zwykłe plansze, po których będziemy pisać mazakami suchościeralnymi. Każda z nich to obrotowa mapa nieba, którą możemy dowolnie wysunąć w celu podliczenia punktów. W każdej rundzie będziemy obracać planszą, a naszym oczom ukaże się inny fragment nieboskłonu. Do rozgrywki potrzebne będą nam również karty konstelacji (od mniejszych 5-gwiazdowych, po duże 10-gwiazdowe). Karty bardzo ładnie się prezentują za sprawą delikatnych grafik, przedstawiających różne przedmioty oraz zwierzęta związane z nazwą gwiazdozbioru. Do gry załączono również komplet mazaków dla graczy oraz czytelną instrukcję.
Zasady rozgrywki nie są skomplikowane i polegają na sprytnym umieszczaniu gwiazdozbiorów na planszy. Gra będzie toczyła się przez 6 rund, a w każdej z nich do narysowania będziemy mieli jedną konstelację. Co ciekawe, każdy gracz będzie rysował coś innego, nie musimy się więc obawiać, iż gracze będą kopiować swoje obserwacje. Co rundę inny gracz wybierze wielkość gwiazdozbioru, który ma zostać naniesiony na planszę. Wraz z upływem gry, będziemy mieli coraz mniej miejsca, niekiedy będziemy więc zmuszeni do „obcięcia” układu i zaznaczenia nieumieszczonych gwiazd jako „spadające gwiazdy”. Im mniej takich obciętych fragmentów, tym więcej punktów otrzymamy na koniec gry. Punkty będziemy również zdobywać za poszczególne konstelacje, gwiazdy umieszczane na obrzeżach, oraz przecięcia linii horyzontu. Jest nad czym kombinować!
Recenzja gry
Odkrywcy Nocnego Nieba to jedno z moich odkryć 2024 roku! Gra bardzo mi się spodobała, zarówno za wykonanie, tematykę, czas i przyjemność płynącą z rozgrywki. To gra, w którą możemy zagrać z rodziną, przyjaciółmi i solo. Rozgrywka w pojedynkę różni się jedynie losowaniem kart w nieparzystych rundach, co symuluje wybory dokonywane przez innego gracza. W instrukcji znajdziemy również tabelkę, dzięki której możemy się przekonać, jak nam poszło. Gra wymaga nieco główkowania przy umieszczaniu gwiazdozbiorów. Nie zawsze jest to proste, szczególnie w kolejnych rundach, kiedy mamy coraz mniej możliwości… Zwykle w pierwszych rundach otrzymamy więcej punktów, niż w ostatnich, gdzie zależy nam jedynie na wciśnięciu, jak największej liczy gwiazd, aby nie skreślać punktów na planszy.
Bardzo ciekawym rozwiązaniem było zastosowanie obrotowej planszy. Gwiazdy musimy rysować zgodnie z pewnymi zasadami, wśród których jedna dotyczy gwiazd, które nie pozostają całkiem widoczne na planszy. Nie zawsze jest to oczywiste, gdyż drobny ruch, może nam np. zasłonić część takiego obiektu. Również niektóre gwiazdozbiory są dużo łatwiejsze do narysowania od innych. jeżeli trafimy na taki zestaw kart, nasz przeciwnik, który otrzymał lepsze karty, może gwałtownie nas wyprzedzić. My czasem graliśmy z tym samym zestawem kart i sprawdzaliśmy, komu po prostu lepiej poszło… W rozgrywce z osobnymi zestawami to po prostu gra solo dla kilku osób, które grają obok siebie. Interakcja wpływa po prostu na dobór wielkości gwiazdozbioru. Ważne jest również obserwowanie kolejności kart i gwiazd znajdujących się na dwóch sąsiednich kartach. Punkty zdobywamy za konkretne gwiazdy oraz za połączenia między gwiazdami z tych dwóch kart. Bardzo duży plus to czas rozgrywki, gdyż gra zdecydowanie posiada syndrom „zagrajmy jeszcze raz”.
Podsumowanie
Odkrywcy Nocnego Nieba to niezwykle interesująca wykreślanka, która wyróżnia się przede wszystkim obrotowymi planszami, na których będziemy rysować gwiazdozbiory. Gra ma proste zasady, jest szybka (około 20 minut) i regrywalna. Zapewnia relaksującą rozgrywkę (w końcu obserwowanie gwiazd to bardzo przyjemny temat), a jednocześnie umożliwia sporo kombinowania (jak tu zmieścić wszystkie gwiazdy z karty, aby nie musieć nic wykreślać…). Bardzo polecamy, nam się ogromnie spodobała i z pewnością zostanie w naszej kolekcji.
Mocne Strony:
- bardzo przyjemna tematyka,
- relaksujące pisanie białymi mazakami po ciemnej planszy,
- pozwala nieco pogłówkować,
- proste zasady,
- szybki czas rozgrywki,
- różne możliwości zdobycia punktów,
- bardzo dobrze działa solo,
- ciekawe, obrotowe plansze.
Słabe Strony:
- nie mamy wpływu na losowy dobór kart, wiec może się zdarzyć, iż trafimy na układy, które ciężko będzie nam zmieścić na planszy,
Przydatne linki:
Grę najtaniej kupisz tutaj
Jeśli doceniasz naszą pracę i zaangażowanie albo po prostu podoba Ci się nasz portal i to, co robimy, to możesz nas wesprzeć niewielką kwotą – za co bardzo dziękujemy!!!